+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Teknoloji Dünyası Forumunda LCD ve PLAZMA nedir ? Aralarındaki Farklar Neler ? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. DereeN
  Devamlı Üye

  LCD ve PLAZMA nedir ? Aralarındaki Farklar Neler ?
  LCD ve PLAZMA nedir


  Artık birçok televizyon veya bilgisayar monitoru satan yerde tüplü crt monitorleri veya televizyonları pek göremiyoruz. Artık bunların yerini LCD tvler veya monitörler almış durumda. Ayrıca çok büyük ekran bir televizyon sahibi olmak istiyor iseniz plazma tv teknolojisini incelemelisiniz. İnce 161cm bir TV yi duvara astığınızı düşünün. Projeksiyon TV leri bilirsiniz. Helede ilk modeller salonun önemli bir kısmını kaplayacak kadar büyük hacimlere sahipti. Yeni teknolojiler yani lcd ve plazma ile zeminde sıfır hacim duvardada tv boyu kadar bir yüzey kaybı ile dev ekran bir TV aaafi yaşayabilirsiniz.
  Şimdi bu teknolojilerin biraz yapılarını artılarını eksilerini belirtelim.

  LCD ile başlayalım,
  lcdtv.jpg
  LCD sıvı kristallerden oluşan bir ekrana sahip görüntü teknolojisidir.
  TFT LCD iki cam tabaka arasında likit kristal ile doldurulmuş sandviç benzeri bir yapıya sahiptir.
  Bir tarafta rengi oluşturan renk filtreleme camı, diğer tarafta ise TFT camı mevcuttur. Renk filtreleme camı arasındaki voltaj farkına göre likit kristaller hareket ederler. Bu hareket şekline göre arkadan verilen ışığın şiddeti ve kutuplaşma yönü değişir. Bunun sonucunda farklı oranda ve parlaklıkta renkler gözümüze ulaşır.


  Fizikler boyutlar küçük vede hafiftir. LCD lerde görüntü net ve parlaktır. Titreşim ve radyason yapmaz. Bunlar lcd lerin iyi yönleri birde eksilerini görelim.
  LCD ekranları sıvı kristalden oluşmaktadır. Sıvı kristallerin tepki süreleri CRT ekranlara göre düşüktür. Buda hareketli görüntülerde fluluk yaratır. Netlik hareket fazla olduğu zamanlarda azalır bunu gözle görebilirsiniz. Görüntü sabitleştiği anda netleşir. İkinci bir eksi yönleri ise görüş açılarının düşük olması. Yani lcd ekranlara yandan baktığınızda görüntüyü net bir şekilde göremezsiniz. Yüksek kalite lcd ekran kullanan monitor veya tvlerde bu oran yani görüş açısı 130-140 derecelere kadar çıkabilmektedir ama 150-180 dereceden görüntü alabilmek lcd lerde imkansızdır. Son olarak lcd ekran boyları en fazla 82cm e kadar çıkabilmektedir. Daha büyük bir ekran için plazmayı tercih etmelisiniz.

  Kısaca LCD artıları ve eksileri ile;
  + Az güç harcar.
  + Titreşim yapmaz gözü yormaz.
  + Az yer kaplar hafiftir.
  + Görüntü net ve parlaktır.
  - Tepki süresi düşük.
  - Ekran pikselleri çabuk bozuluyor.
  - Kontras seviyeleri düşük.
  - Görüş açısı düşük.
  _______________________
  _______________________

  Şimdi birazda plazma lar hakkıdna bilgi edinelim,
  plazma-.jpg
  Plazma, birbirine eşit sayıda bağımsız elektron ve pozitif iyonlardan oluşan elektriksel anlamda Nötr, yüksek iyonize edilmiş gaz karışımının farklı bir hale dönüştüğünde kendisine verilen isimdir. Bu açıdan bakıldığında maddenin katı, sıvı ve gaz dediğimiz üç halinden farklı bir haldir.

  Cihaza elektrik verildiğinde bu bölmelerin içindeki özel karışım gaz, maddenin üç halinden farklı olan plazma haline dönüşür ve görünmeyen UV ışını yayar. Bu ışın kırmızı, mavi ve yeşil fosfor tabakasına çarparak görünür ışığı ve renkleri oluşturma yöntemi ile diğer televizyon teknolojilerinden farklılaşır.

  Plazma teknolojisinde her pikselde içleri özel bir gaz karışımı ile dolu düşük basınçlı kapalı cam bölmecikleri vardır. Bu ufak plazma bölmelerinin ardında kırmızı, mavi ve yeşilden oluşan renkli fosforlar bulunur.

  Plazma Artıları ve eksileri

  + 161cm e kadar plazma ekranlar bulunabilir.
  + Az yer kaplar hafiftir.
  + Yenilerde HD uyumu ile mükemmel görüntü kalitesine ulaşılabilir.
  - Görüntü kalitesi LCD lere nazaran daha düşüktür
  - Güç tüketimi fazladır.
  - Ekranda uzun süre kalabilecek sabit bir görüntü ekran yüzeyine yapışır ve silinmez.
  - Fiyatları pahalıdır.
 2. DereeN
  Devamlı Üye

  Plazma ve LCD hakkındaki gerçekler

  Plazmanın kullanım ömrü LCD’den kısadır: Yanlış 60 bin saat ömürle plazmanız minimum 27 yıl sizinle
  Her geçen gün fiyatlarının düşmesine ve sahiplik oranının artmasına rağmen geniş düz ekran televizyonlar, halen çoğu evler için ciddi bir yatırım anlamına geliyor. Dolayısıyla bunlardan birini alan ev halkı çok uzun yıllar bu cihazı kullanmayı arzu ediyor. Plazma ekranların LCD’lere göre çok kısa ömre sahip olduğuna inanılıyor. Gerçekte her iki televizyonda, orijinal parlaklıklarının yarısından fazlasını kaybetmeden önce en azından 60.000 saatlik bir ömür sunuyor. Bu da günde altı saatlik bir izleme ile 27 yıla denk geliyor. Plazma ekranlar gerçekte kullandığınız görüntü ayarlarına bağlı olarak daha uzun süreli kullanılabiliyor. Örneğin, kontrastı düşük tutarak plazma ekranın ömrü, potansiyel olarak uzatılabiliyor.

  Düz ekran televizyonlar hızlı hareket eden nesneleri net gösteremez: Yanlış Plazmada tepki zamanı çok hızlı, LCD’de Ar-Ge çalışmaları devam ediyor
  Bir ekranın tepki zamanı, piksellerinin tam görüntü “döngüsünü” tamamlama hızlarıyla ölçülüyor. Uzun tepki zamanlı ekranlar, hızlı hareketlerle yeterince uyumlu görüntü ortaya koyabilmek için gerekli olan her elementin yenilenmesi konusunda problemler yaşayabiliyor. Bu da hareketli nesnelerin bulanık ve lekeli görünmesine sebep oluyor. Düz ekran televizyonların hızlı hareket eden görüntüleri gösterirken çözünürlüğü korumada problem yaşandığı düşülüyor. Oysa plazma TV’ler herhangi bir keskinlik veya detay kaybı yaşamadan hareketli objeleri görüntüleyebiliyor. Plazma teknolojisi her pikselin bir imaj üretebilmesi için sadece bir pulsa ihtiyaç duyduğu için tepki zamanı nerdeyse bir anlık süre alıyor. LCD teknolojisindeyse, pikseller aktiften inaktif hale ve sonra yine aktif hale geçerek tek bir tepki döngüsü tamamlanıyor. Bu televizyonlarda tepki zamanları 4 milisaniye ile 25 milisaniye arasında değişiyor. En hızlı LCD ekranlar dahi belli bir miktar hareket bulanıklığı yaşayabiliyor. Bu konuda LCD üzerinde Ar-Ge çalışmaları devam etmektedir.

  Spordan ve film aaafinden vazgeçemem diyenlere önerimiz; Plazma TV
  Plazma TV, LCD TV’ye göre daha iyi tepki hızına sahiptir. Bunun anlamı plazma, futbol gibi hızlı hareket eden nesnelere daha iyi uyum sağlar. Bu yüzden topun hareketi daha keskin ve daha ayrıntılı izleneceği için plazma, daha doğal görüntü sağlar.

  Plazma TV, LCD’ye göre daha gerçekçi ve koyu siyahlar ile daha geniş renk çeşitliliği üretme yeteneğine sahiptir. Evinizin konforunda sinemada film izleme aaafi sağlayan plazma TV ile izlediğiniz filmin karanlık sahnelerinde daha fazla derinlik hissi ve daha fazla ayrıntıyı keşfetmenin tadını çıkartırsınız.

  Ne kadar büyük ekran o kadar büyük plazma
  Bağımsız testler yaklaşık 37inç ve daha yukarısı ekranlar için plazma TV ‘lerin en iyi izleme performansı sağladığını göstermektedir.

  Düz ekran televizyonların izleme açısı zayıftır: Yanlış
  Büyük ekran televizyonları olan insanlar, önemli bir futbol maçı olduğunda evlerinde kalabalık misafirleri ağırlayabiliyor. Böyle bir durumda istenen son şey, televizyonun geniş açılı izleme durumunda görüntü kalitesini koruyamaması, dolayısıyla insanların televizyonun yan taraflarına oturmaktan kaçınması oluyor. Düz ekran televizyonların, zayıf izleme açılarına sahip olduğuna ve doğrudan ekranın karşısına oturulmadığında görüntünün ciddi oranda kaybolduğuna inanılıyor. Gerçekte, plazma TV’ler ışığı doğrudan ekran hücrelerinden veya piksellerinden yaymaları sayesinde, renkte ve kontrastta bir kayıp olmaksızın çok geniş açılardan izlenebiliyor. Bununla birlikte, LCD pikselleri arkalarındaki bir ışık kaynağından ışık aldıkları için LCD ekranlar 45 derece kadar küçük açılarla izlenseler dahi kontrast ve renk kaybı yaşanabiliyor.

  Plazmalar ekran yanığına sebep olur: Yanlış
  Ekran yanığı, bazı televizyonlarda kanal logoları gibi özellikle parlak bir imaj elementi uzun süre için ekranda kalırsa oluşabiliyor. Logonun yer aldığı yerde fosfor, parlak görüntü elementinin arkasından kalıcı bir gölge bırakabiliyor. Özellikle yanma bir kez olduktan sonra bunu gidermenin herhangi bir yolu olmaması problemin daha da kötü sonuçlar doğurmasına neden oluyor. Plazma TV’ler ciddi şekilde ekran yanığının oluşmasına sebep olduğunu inanılıyor. Hâlbuki plazma televizyonlar ilk üretildiği yıllarda, ekran yanığına maruz kalıyorlardı. Bu konu, ekran koruyucu sistemleri ve büyük fosfor gelişmeleri sayesinde büyük oranda giderildi. Plazma TV’lerin artık bilgisayar oyunları oynayabilir veya logonun büyük yazıldığı kanallar, çeşitli statik imajların ekranda uzun zaman kalmasından kaygı duymadan izlenebiliyor.

  LCD’ler plazmalardan daha az enerji kullanır: Yanlış Çevreye duyarlılık gittikçe önem kazanırken, geniş ekran televizyon satın alarak ekolojik açıdan çevreye zarar verilmediğini bilmek güven tazeliyor. Plazma TV’lerin, LCD rakiplerine göre daha fazla güç kullanıldığı sanılıyor. Ancak gerçekte, plazma TV’ler LCD’lere göre daha fazla güç kullanmadığı gibi daha da az güce ihtiyaç duyuyor.. Plazma TV’ler, bir pikselin aydınlanması için tek bir plazma hücresinin ateşler.. Plazma piksellerinde karanlık, onlara giden gücün kesilmesi ile temin edildiğinden, nispeten daha az enerjiyle karanlık görüntüleri oluşturabiliyor. LCD’lerdeyse, sürekli yanan arka ışık kullanımlarından dolayı, görüntünün karanlık veya aydınlık olmasına bağlı olmaksızın, her zaman sabit enerji kullanılıyor.

  Düz ekran paneller farklı üreticilerden temin edilen parçalardan üretilir: Yanlış Plazmanın üretim süreci kalite kontrolünü mümkün kılıyor
  Plazma TV’lerın ilk zamanlarında, çoğu üreticiler kendi plazma araştırma ve teknolojilerini geliştirmeye meyilliydi. Bu da çoğu firmanın artık bir entegre iş modeli olarak plazma üretimine sahip olmasına sebep oldu. Plazma ekranları genelde, panellerden işleme süreçlerine kadar tek bir firma içerisinde yapılıyor ve bu da her firmaya ürünlerinin kalitesini kontrol etme imkânını sağlıyor. Bu nedenle plazma alırken firmanın panel üreticisi olup olmadığı büyük önem taşımaktadır.


  Plazma ve LCD araştırması


  Araştırma, İngiltere, Almanya ve Fransa’dan toplam 603 kişi üzerinde uygulandı
  Synovate’in yaptığı araştırma İngiltere, Almanya ve Fransa’daki rasgele seçilmiş 603 kişi üzerinde uygulandı ve katılımcıların elektronik sektöründe çalışmıyor olmasına dikkat edildi. Araştırmaya katılanların yüzde 50’si 18–44 yaş aralığındayken, geri kalan yüzde 50’si de 45–65 yaş aralığında seçildi. Katılımcıların cinsiyet dağılımıysa eşitti.

  Plazmalar tüm kriterlerde birinci oldu
  Araştırma sonunda tüketicilerin büyük çoğunluğu, plazmanın, LCD’ye kıyasla en iyi kalitede izleme imkânını sağladığı belirtti. Araştırmada yüzde 63 izleyici plazmaları “En iyi kalitede keskinliğe sahip” olarak nitelerken, sadece yüzde 21 izleyici LCD televizyonları seçti. Katılımcıların yüzde 71’i plazmanın, “En iyi siyah kalitesi” sunduğu yönünde bir fikre sahip olurken, “Renk” ve “Kontrast” ölçümlerinde de yine plazma için kuvvetli değerler elde edildi. “Renk” kriterinde yüzde 67 oranında katılımcı plazmayı daha iyi bulurken, yüzde 64 oranında katılımcı da plazmanın, LCD’ye göre daha iyi kontrast değeri verdiğini ifade etti.

  37-inç, 42-inç ve 50-inç plazma ve LCD’ler karşılaştırıldı
  Araştırmada katılımcılardan, Paris, Londra ve Köln kentlerinde ev ortamıyla aynı özelliklerde hazırlanmış odalarda, toplam 6 adet LCD ve plazma televizyonu izleyerek, çeşitli kriterlere göre karşılaştırma yapmaları istendi. Katılımcılar sırasıyla, 37-inç XGA plazma ve XGA LCD, 42-inç XGA plazma ve XGA LCD ve 50-inç 1080p plazma ve 1080p LCD televizyonu izlediler.

  Gerçek ev ortamı yaratıldı
  Araştırmada kullanılan tüm ekranlar ilk başlangıç ayarlarında izlendi, oturulacak yerler merkez pozisyonundaki ekranlardan iki – üç metre uzaklığa yerleştirildi ve aydınlatma koşulları 50 lüks parlaklığı olarak ayarlandı. Televizyonların marka isimleri, tercih edilen belirli üreticilerin geri dönüşü etkilememesi için kapatıldı. Katılımcıların yüzde 75’i televizyon izleme odalarında oluşturulan ortamın, akşamları televizyon izlerken evlerindeki ortamın aynısı ya da çok benzeri olduğu yönünde hemfikirdi. Ortam ve televizyon ayarları bağımsız bir denetleyici olan SGS tarafından onaylandı.

  7 ayrı kriterde değerlendirme yapıldı
  Ankete katılanlar binalar, hayvanlar ve renkli çizimler gibi günlük nesneleri içeren 90 dakikalık video izledi. Nesneler, farklı hareket hızlarında gündüz ve gece ayarlarının bir karışımı olarak gösterildi. Böyle şekilleri kullanmanın amacı, daha önceden ölçülen çeşitli kaliteleri objektif bir şekilde sunabilmenin memnuniyetini sağlamaktı. İçerik yüksek tanımda (1080i) sunuldu ve ekranlara HDMI dijital ara yüz aracılığıyla aktarıldı. Ankete katılanlardan, LCD ve plazma TV’lerı; keskinlik, renk, tepki hızı, kontrast, siyah kalite, çözünürlük ve görüntü derinliği kriterlerine göre karşılaştırmaları istendi.

  Araştırmayı değerlendirmek için katılımcılar iki gruba ayrıldı: Plazma ve LCD ekranlarla ilgili daha önceden bilgisi olanlar ve olmayanlar. Plazma ve LCD televizyonlar hakkında bilgileri olduğunu söyleyen 473 katılımcıdan, içerikleri izlemeden önce yukarıda belirtilen teknik konular hakkında fikirleri istendi. Bu taban bulgular, içerik izlendikten sonra oluşan fikirsel değişiklikleri izlemek için kullanıldı.

  .. .

  Ekran boyutu
  Sıra televizyon seçimine geldiğinde ilk düşünülmesi gereken şey ekran boyutudur.

  Pek çok insan şimdi geniş ekrandaki görüntü kalitesinin her geçen gün artmasıyla birlikte, daha geniş ekranın her zamankinden daha iyi sonuç vereceğini düşünüyor. Aklınızda tutacağınız anahtar unsurlar: ne izlemek istiyorsunuz ve nerede izlemek istiyorsunuz.

  Eğer mümkün olan en yüksek kalitede (high definition – HD) görüntü izlemek ve HD’nin ekstra çözünürlüğünden tam olarak faydalanmak niyetinde iseniz, kesinlikle geniş ekran düşünmelisiniz.

  .. .
  Plazma – daha geniş ekrandan izlemek için
  LCD – daha küçük ekrandan izlemek için
  Televizyonunuzu nerede izlemek istediğinize gelince, sahip olduğunuz alanın büyüklüğü ile televizyonla aranızdaki uzaklığı düşünün.

  Ana kural olarak, televizyon yüksekliğinin 5-6 kat fazlası bir mesafeden standart NTSC ve PAL görüntüleri izlemek gayet iyidir. HD özelliği olan televizyonlarda bu mesafe yüksekliğin 3-4 katına kadar düşer. Bunun sebebi formatın sahip olduğu daha fazla netliktir. İzleme mesafesini ölçerseniz incelemeniz gereken ekran boyutunu tespit edebilirsiniz.

  Sizin için en uygun ekran boyutuna karar verdiğinizde, en son seçiminiz o boyuta en uygun düz ekran TV teknolojisini seçmektir. Bizim inancımıza göre – bağımsız araştırmalara dayalı olarak – kabaca 37 inç ve daha yüksek boyutlar için plazma en iyisidir.


  Renk
  Flat ekran TV seçiminizde düşünülmesi gereken kilit faktör, gereken derinlik ve onun ürettiği renk kalitesidir.

  Plazmada her piksel üç ayrı alt piksel hücresinden oluşur. Her biri farklı renk olan fosfordur – kırmızı, yeşil ve mavi. Bunun anlamı, plazma kırmızının, mavinin ve yeşilin farklı kombinasyonlarının milyarlarcasını gösterebilir. Bu da gerçek dünyada gösterileni, çok daha iyi temsil eden büyük aralıkta renkleri göstermeyi sağlar.  İmaj İşleme (Resim İşleme)
  TV’nin imaj işleme kalitesi çok önemlidir. Çünkü görüntü işleme motorunun kalitesi bir imajın son görünümünün hemen her türlü elementini etkileyebilir.

  Farklı imaj işleme sistemleri, kabiliyetleri açısından ciddi farklılıklar gösterirken, plazma ekranlarında bulunan sistemler genelde daha iyi sonuçlar verir. Neden? Çünkü plazma işlemenin üzerinde çalışmak üzere tasarlandığı öz görüntü elementleri video göstermek için doğası itibariyle LCD’ninkilere göre daha fazla uygundur.

  LCD’lerin kökeni dijital hesap makineleri ve saatler için üretilmiş küçük ekranlardır. O zamandan beri, sadece statik imajları görüntülemek için kullanılan bu ekranlar, bilişim endüstrisi tarafından adapte edilmişlerdir ve televizyon üretim pazarına olan üretimleri ancak son dönemlerde genişlemiştir.
  Plazma, orijinal olarak popüler televizyonda yayınlanan olayları gösterebilmek için ve özellikle Nagano’daki 1998 Kış Olimpiyatlarını, CRT teknolojisi ile mümkün olandan daha büyük ekranlarda gösterebilmek için üretilmiştir. Vurgusu her zaman statik videodan ziyade dinamik hareketli görüntüler olmuştur.

  Plazma TV’ler, LCD’lerde olduğu gibi içlerinde barındırdıkları zayıflığı gidermek için işleme güçlerini kullanma ihtiyacında değildir. Bu sebeple görüntülerinizi olabildiğince insani ölçülerde iyi göstermekte, işleme güçlerini daha fazla kullanabilmektedirler

  Kontrast (siyah kalitesi)
  Kontrast performansını dikkate alalım – başka bir deyişle – flat bir ekran ne kadar iyi şekilde derin siyahları, yüksek beyazları ve bunların arasındaki her şeyi üretebilir! Kontrast kalitesi inandırıcı bir video görüntüsü için zorunludur, ama genelde TV satın alırken ihmal edilen bir faktördür.

  Kontrast oran numarası, bir TV’nin aynı anda üretebileceği en parlak ve koyu olası renklerin ışık yoğunluğunun oranıdır. Yüksek kontrast oranlı TV’ler, inandırıcı siyah bir renk ve bol miktarda hassas gölge detay bilgisi içeren koyu sahneleri üretebilir. Düşük kontrast oranlı TV’ler muhtemelen siyah alanları grileştirerek düz bir görüntü oluşmasına sebep olacaklardır.


  Tepki Zamanı (hareket)
  Hareketli bir film ya da futbol maçında önemli olan, flat ekran televizyonunuzun hızlı hareket eden nesneleri ve eylemi (tepki zamanı) gösterip göstermeyeceğidir.

  Bir ekranın tepki zamanı, piksellerin bir tam “dönüşü” ne kadar zamanda tamamlayabildiğidir. Uzun tepki zamanı olan ekranlar, hızlı hareketli görüntülerdeki her elementin yenilenmesini yeterince hızlı yapamamaktadır. Bu da hareketli nesnelerin bulanık veya “hayalet gibi” görünmesine sebep olur.  Çözünürlük
  Teoride yüksek ekran çözünürlüğü – yani yüksek piksel sayısı – daha keskin daha detaylı görüntü sağlayacaktır. Genellikle HD hizmetiyle temin edilen görüntüler 1920 × 1080 piksel içerir. Bu piksel sayısına ekran çözünürlüğü yaklaştıkça, HD görüntüleri daha iyi görünmek için daha fazla potansiyele sahip olur.

  Bu durumda, TV öncelikler listenizde piksel çözünürlüğünü yukarılara koymanız mantıklıdır. Ancak sadece çözünürlüğün mükemmel bir yüksek tanımlı görüntü garanti etmeyeceğini göz önüne alınız. Bir TV’nin mükemmel bir yüksek tanımlı görüntü üretebilmesi için başka pek çok özellikleri – bilhassa imaj işleme gibi – barındırması gerekir.

  Zayıf imaj işleme özelliğine sahip yüksek çözünürlüklü ekranların da standart 570 – satır PAL görüntüsü sergileyeceğini dikkate alınız.  Tepki Zamanı (hareket)
  Neden önemlidir?
  Bir ekranın tepki zamanı, piksellerinin tam görüntü “döngüsünü” ne kadar hızlı tamamladıklarının ölçüsüdür. Böylece görüntünün bir sonraki kısmında rol almak için hazır hale gelebilirler.

  Uzun tepki zamanlı ekranlar, hızlı hareketlerde yeterince uyumlu görüntü ortaya koyabilmek için gerekli olan her elementin yenilenmesi konusunda problemler yaşayabilirler. Bu da hareketli nesnelerin bulanık ve lekeli görünmesine sebep olur.

  Mit (Yanlış Bilinen)
  Flat TV’ler hızlı hareket eden görüntüleri gösterirken çözünürlüğü korumada problem yaşarlar.

  Gerçek
  Plazma TV’ler herhangi bir keskinlik veya detay kaybı yaşamadan hareketli objeleri görüntüleyebilirler. Plazma teknolojisi her pikselin bir imaj üretebilmesi için sadece bir pulsa ihtiyaç duyduğu için tepki zamanı nerdeyse bir andır.

  LCD teknolojisi piksellerin, aktiften inaktif hale ve sonra yine aktif hale geçerek tek bir tepki döngüsü tamamlarlar. Tepki zamanları 4 milisaniye ile 25 milisaniye arasında değişir. En hızlı LCD ekranlar dahi belli bir miktar hareket bulanıklığı yaşayabilirler.

 3. Gebzeberkay
  Devamlı Üye
  teşekkürler xxD ☺☺☻☻
+ Yorum Gönder


plazma nedir