+ Yorum Gönder
Tiyatro ve Skeç Arşivi ve Tiyatro Metinleri Forumunda İlginç Bir Tiyatro Metni Oku Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  İlginç Bir Tiyatro Metni Oku








  İlginç Bir Tiyatro Metni Oku

  Buraya niçin çıktım biliyor musunuz? Nereden bileceksiniz! Bari ben söyleyeyim. Efendim, size şimdi bir nutuk çekeceğim.



  Neden şaştınız? Yalnız büyükler nutuk çekmez ya, biz de çekeriz.. Hem de sık sık



  Bayram Haftası der, nutuk çekeriz. Kitap Haftası der, nutuk çekeriz.



  Allah korusun,Verem Haftası, Tutum Haftası, anneler Günü, Babalar Günü, Yılbaşı, Yıl sonu, Çocuk Haftası der, çekeriz nutukları



  Biz bu sayılı haftaları, günleri arkadaşlarla paylaştık. Bana Tutum Haftası düştü. En zoru da işte bu Ben size şimdi ne söyleyeyim, bilmem ki!..



  (Biraz durur.) Arpacı kumrusu gibi düşünmektense bir şeyler söylemeliyim



  Hah, aklıma geldi, durun (Yüksek sesle) Kumbarası olanlar ellerini kaldırsınlar! (Bekler, sayar gibi yapar) Gördünüz mü? Kumbarasızlar daha çok Ben şimdi size ne söyleyeyim, bilmem ki!..



  Peki, bankada hesap açtıranlar ellerini kaldırsınlar! (Bekler, gene sayar gibi yapar.) İşte, demedim mi? Gene hesapsızlar daha çok Ben size şimdi ne söyleyeyim; bilmem ki!



  Haa, affedersiniz. Başkasının parasını, malını, mülkünü sormak ayıp sayılır ama, ben size başka ne sorayım, bilmem ki!..



  Durun, durun, buldum Yerli malı sevenler ellerini kaldırsınlar! Çekinmeyin canım, kaldırın. Bu da ayıp değil ya Hem, yerli malını sevmek bir vatan borcudur. (Çabuk çabuk sayar.) Bakın, eller Mehmetçiklerin süngüleri gibi havaya dikildi. Elleriniz, gönülleriniz dert görmesin!



  Ama öğretmenimiz diyor ki: “Yerli malını sadece sevmek yetmez. Onu kullanmak, çoğaltmak da gerek.”



  Ben giyimden, kuşamdan pek anlamam ya, zannedersem hepiniz, tepeden tırnağa, yerli malı giymişsiniz. İşte buna çok sevindim, doğrusu



  Hem, yerli malı kullananlar tutumlu da olurlarmış Demek, hepiniz tutumlusunuz. İşte, buna da çok sevindim



  Zaten bu zamanda tutumsuz olanlar gemilerini kolay kolay yürütemezler. Ya kömürleri biter ya karaya otururlar



  (Biraz dolaşır, düşünür.) Ben size bir şey daha söyleyecektim ama, neydi acaba? Neydi acaba?



  Siz de bilirsiniz, Nasreddin Hoca bir gün camide vaaz edecekmiş. Yani benim gibi nutuk çekecekmiş



  - Ey cemaat! Size bir şey söyleyecektim ama, bir türlü aklıma gelmiyor, deyip gene durmuş.



  Bu hale dayanamayan oğlu bağırmış:



  - Baba kürsüden inmek de mi aklına gelmiyor?



  Siz söyleyin büyüklerim, ben size daha ne söyleyeyim, bilmem ki!







 2. Mine
  Devamlı Üye





  İlginç Bir Tiyatro Metni Oku

  NEMRUT - (Sinirli, çaresiz) Yüceliğim, büyüklüğüm küçücük aciz bir Topal yüzünden tehlikededir Hissediyorum, yakınımda, sesini duyuyorum Soluk alışını duyuyorum çok yakınımda Benim olan toprakların üzerinde, beni yok etmek için çırpınıyor
  (Bağırır) Topal! Topal! Çık ortaya Çık karşıma Alamayacaksın canımı bu bedenden Bu beden ebedidir Ölüm yoktur onun için
  (Çaresiz) Lakin halkın kafasını çelmiştir Kullarım karşı durmaya çalışmıştır, onlara can veren Nemrut'a Ben düşemem babamın düştüğü gaflete Kolay değil Nemrut'un gücünü silmek, yok etmek, ayak altında ezmek Düzen yeniden kurulacak Topal'ın canı alınacak ve düzen yeniden Nemrut'un dilediği gibi olacak Başka kimsenin dilemeğe hakkı yoktur çünkü buralardaHak benim Düzen benim Can benim Uzak dur iktidarımdan yarım adam, uzak dur!
  (Hiddetle kapıya yeltenir, yardımcılarına seslenir 1 ve 2 yardımcıları girer)
  Buraya gelin! Buraya gelin! Sakın kimse saraya sokulmasın Dışardan kimse, halktan kimse içeri alınmasın! Demir odaya kimse yaklaştırılmasın! Sarayın yakınından bile geçirilmesin kimse! Şimdi çekilin karşımdan (Çıkarlar)
  Topal! Topal! Bulacağım seni! Çocuk olmadan, çocuk doğmadan çıkmalısın huzuruma! (Tahtına oturur) Zaman geçiyor! Zaman durmuyor! Çık ortaya Topal! (Bir an) Ne yaparım ben böyle? Demir bir odada kıskıvrak? Kim sokmuştur beni bu hale? Kimden korkarım ki çevirdim etrafını demir zırhla? Yeni candan mı korkarım? Yoksa Topal'dan mı? Değil Kullarımdan mı? Değil Ölümden mi? Hayır! Ölüm bana değil, kullarımadır Kullar ölür, Nemrut sağ kalır
  (Kafasını elleri arasına alır) Nemrut! Ne yaparsın sen burada? Nemrut! Neden girdin bu demir sandığa? Yoksa, Nemrut'un zulmünden mi korkarsın? Ne dedim ben? Kimedir Nemrut'un zulmü? Bana mı? Kim kapatmış beni buraya? Nemrut mu?




+ Yorum Gönder


tiyatro metinleri oku,  ilginç tiyatro metinleri,  komik tiyatro metinleri