+ Yorum Gönder
Tiyatro ve Skeç Arşivi ve Tiyatro Metinleri Forumunda Teokrasi ile ilgili Tiyatro Örneği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Teokrasi ile ilgili Tiyatro Örneği
  Ödevim için bana teokrasi ile ilgili tiyatro lazım nasıl bir skeç hazırlamam lazım 2. HaKHaN
  Özel Üye

  Kısaca Teokrasi Ile Ilgili Tiyatro

  Monarşi ya da Krallık Yönetimi - Tek Kişinin İyi Yönetimi


  Monarşi tek kişinin yasalara uygun yönetimidir. Değişik uygulamaları olur: Mutlak Monarşide, tüm iktidar tek kişidedir, kişi toplumda her şeyin, herkesin efendisidir, ailedeki babanın otoritesini andıran bir otoriteye sahiptir.

  Monarşinn bir türü de, ya devletin kurucusu olan kişiyi ya da savaşta kazandığı başarı ve yiğitlik nedeniyle toplumun minnet duygusunun ifadesi olarak bir kişiyi başa geçirmesi biçiminde ortaya çıkar. Bu kimse başkomutandır, dini liderdir, yüce hakimdir, iç ve dış siyasette tek yetkili kişidir. Daha sonra aynı yetkiler babadan oğula geçerek sürdürülür.

  Bazen monarşi irsi değil de, hayat boyu monarşi biçimini alabilir. Monark yetkilerini babadan geçme yolla değil, fakat seçimle elde etmiştir ve askeri, dini yetkilere sahiptir.

  Diğer bazı monarşilerde ise, monarkın gücü bir tiranın gücüne eşit ve onunkinden eksiksizdir ama, yasaya dayanır ve babadan geçer. İktidar bir efendinin köleleri üzerindeki egemenliğine benzer ama, tirandan farklıdır. Monark yasa uyarınca yönetir, yurttaşlarını korur, tiran ise yasa tanımaz ve kendisinin yurttaşlarına karşı korunması söz konusudur.

  Aisumneteia adı verilen bir tür monarşilerde ise, bir kargaşa, bir tehlike döneminde halk, güçlükleri yenebilecek, toplumu düzlüğe çıkartabilecek yeteneklere sahip olduğuna inandığı bir kimseyi iş başına getirir ve ona ya kaydıhayat şartıyla ya da belli bir süre için ya da belli bir işi sonuçlandırması için geniş yetkiler verir.

  Monarşi, liyakat ilkesi üzerine kurulmuştur ya kişisel erdem ya iyi soylu doğum ya üstün hizmet ya da iş yapma yeteneğine dayanır. Monark bu koruyucu olmayı amaçlar, haksız saldırılara karşı mülkiyet sahiplerinin, baskılara karşı da halkın koruyucusudur.

  Bu bilgilerden yararlanabilirsiniz.

 3. Ziyaretçi
  biz diyoruz teokraqsi siz diyosunuz monarşi bu neyin kafası
+ Yorum Gönder


teokrasi ile ilgili kısa tiyatro oyunu,  oligarşi ile ilgili tiyatro,  teokrasi ile ilgili skeçler