+ Yorum Gönder
Tiyatro ve Skeç Arşivi ve Tiyatro Metinleri Forumunda Türkçenin Yanlış Kullanımı Ile Ilgili Tiyatro Örneği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Türkçenin Yanlış Kullanımı Ile Ilgili Tiyatro Örneği
  Arkadaşlar bana yârdim ederseniz çok memnun olurum Türkçenin yanlış kullanımı hakkında tiyatro skeci lazım nasıl bir oyun sergileye bilirim 2. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye  Türkçenin Yanlış Kullanımı Ile Ilgili Tiyatro Örneği İle İlgili Skeç  Mustafa Bey: Şermin zil çalıyor, kapıyı açar mısın?

  Şermin Hanım: Tabi hayatım.(Kapıyı açar)
  Şermin Hanım: Hoşgeldiniz, buyurun içeri girin.

  Mehmet ve Aliya Hanım: Hoş bulduk.

  Mustafa Bey:Hoşgeldiniz efendim, buyrun şöyle oturun.(Mehmet Bey'e bakarak )Mehmet Bey , nasılsınız?

  Mehmet Bey:Teşekkür ederim,çok iyiyim siz nasılsınız ?

  Mustafa Bey: Bizler de iyiyiz sağolun.

  Mehmet Bey: Uzun zamandır görüşemiyorduk.Bu yüzden hanımla beraber şöyle bir ziyarete geldik.

  Mustafa Bey:Çok iyi yapmışsınız,biz de size gelmeyi düşünüyorduk.

  Mehmet Bey. Biz de bekleriz.

  ( Tam o sırada evin tek kızı olan Seda salona girer.Misafirleri şöyle bir süzdükten sonra umursamaz bir tavırla annesine bakarak konuşmaya başlar.)

  Seda:Anne yani aldım Blue Jean nasıl ? Çok ciks gözüküyorum değil mi?

  Şermin Hanım:(Hayretle ,çok şaşkın bir şekilde Seda'ya dönerek)Çok güzel olmuş, yakışmış ; fakat ciks kelimesinden hiçbir şey anlayamadım kızım.

  Seda:Aman anne, siz de hiçbir şey anlamıyorsunuz.Yani yakışmış mı demek istedim.

  Şermin Hanım:(Baş edemeyeceğini anlayınca) Yakışmış kızım, yakışmış.

  Seda:Baba aynısından arkadaşım Fifi almıştı.Giydiği zaman ortalık yıkılyordu. Manyak yakışmıştı ona.Millet onu gördüğü zaman oha falan oluyordu yani.Görseniz kız dehşet güzel oluyordu.

  MUSTAFA Bey:(Üzgün bir ses tonuyla çokı güzel olmuşsun kızım , güle güle giy.)

  seda :Yarın sözlüm var.Şimdi ona çalışmam gerekiyor.Biraz sonra sizlere döneceğim. Şimdi ders çalışmam lazım. Yoksa yarın apışıp kalırım

  Mustafa Bey:Görüyorsunuz ya Mehmet Bey, zamane gençliği ile dil ile de anlaşamayacağız.Seda ile Türkçeyi doğru ve güzel kullanması konusunda çok konuştum; fakat bir sonuca varamadım.Bu konuda Şermin ve ben çok çaresiz kaldık.

  Mehmet Bey: Bu sorun bazıları için son derece önemsiz gibi görünse de çok önemli bir meseledir.Gerçekten de Türkçeye (bilgi yelpazesi.net) karşı duyarsız, bilinçsiz bir gençlik yetişiyor.

  Şermin Hanım:Peki Mehmet Bey. Biz bunu önlemek için ne yapabiliriz ?

  Mehmet Bey:
  Öncelikle Seda'nın bu şekilde konuşmasının sebeplerini araştırıp problemi ortaya koymak gerekiyor. Daha sonra anadili kullanımının milletimizin geleceği açısından ne kadar önemli olduğunu güzel ve tatlı bir dille onu kırmadan anlatmalısınız.

  Aliye Hanım:Ona Türkçe zevki aşılayacak , anadilini güzel kullanmasını sağlayacak seçkin eserleri okumasını önererek işe başlayabilirsiniz.

  Mustafa Bey:(Sevinçle) Çok doğru söylüyorsunuz.Hiç aklımıza gelmemişti.

  ALİYE Hanımeda'yı bu tür eserlere yönlendirdiğiniz takdirde Türkçenin güzel ve etkili bir biçimde kullanılışını Seda kendiliğinden halletmiş olacaktır.

  Şermin Hanım:Önerileriniz için size çok teşekkür ederiz.Bir de bu söylediklerinizi deneyelim.İnşallah bir sonuca ulaşırız.
 3. Ziyaretçi
  Ya çok sağolsun öğretmen proje istediydi çok sağolın
+ Yorum Gönder


türkçe ile ilgili tiyatro,  türkçeyi dogru kullanma ile ilgili tiyatrolar,  tiyatro komik kısa türçenin yanlis kullanilmasi,  türkçe ile ilgili tiyatro metinleri,  türkçenin yanlış kullanımı hakkında senaryı,  türkçenin yanlış kullanımı ile ilgili skeçler