+ Yorum Gönder
1. Sayfa 123 SonuncuSonuncu
Edebi Türler ve Tiyatro ve Skeç Arşivi Forumunda Tiyatro Hakkında Kısa Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ebubekir Abdullah
  Devamlı Üye

  Tiyatro Hakkında Kısa Bilgi
  Tiyatro Hakkında Kısa Bilgi

  Tiyatro Hakkında bilgi
  Tiyatro, bir sahnede, seyirciler önünde oyuncuların sergilemesi amacıyla hazırlanmış gösteridir. Genel olarak temsil edilen eser anlamında da kullanılır.

  Tiyatro, bir sahne sanatıdır. Tiyatro eseri, olayları oluş halinde gösterir. Bu yönüyle konuşma ve eyleme dayanan bir gösteri sanatı olarak da tanımlanabilir. Yaygın hümanist bir deyişle tiyatro; insanı, insana, insanla, insanca anlatma sanatı olarak ifade edilir.

  Tiyatro eserinin diğer türlerden en önemli farkı; diğer edebi eserler okumak ve dinlemek için yazılmışken, tiyatro oyununun sahnede seyirci önünde oynanmasıdır. Değer ölçülerini, izleyenin kanaat ve anlayışlarından alır. Göze görünür bir karaktere sahip olması, canlı olarak meydana geliş niteliğiyle toplum psikolojisine hitap eder. Temsil yeri ve eser, tiyatronun edebiyat öğesidir. Bu edebiyat öğesi yanında tiyatro kavramı içinde oyunculuk, sahne düzeni, ışıklandırma, dekor, kostüm, müzik gibi unsurların bütünlüğü söz konusudur.

  Tiyatro metinlerine "oyun" metinleri yazan kişiye oyun yazarı (müellif) ve oyunu sahnede canlandıran kişilere ”oyuncu” (ya da daha genel olarak tiyatrocu) denir. Ayrıca eserin sahnelenmesinde görev alan sahne amiri, dekor ve kostüm sorumlusu, ışıkçı, suflör gibi diğer yardımcı elemanlar da vardır.
 2. Ziyaretçi

  anlamadım cevaplarmısınız
 3. Ziyaretçi
  çok teşekkürler
 4. Ziyaretçi
  çok güzel herkesin eline sağlık

 5. Ziyaretçi
  Gerçekten kısa ve öz olmuş.Tam istediğim gibi sağ olun.

 6. Ziyaretçi
  Cok tesekkur ederiz.Odevde bana cok yardimci oldunuzu

 7. Ziyaretçi
  saolun çok güzel öğretmenim çok bayıldı teşekkür ederim

 8. Ziyaretçi
  Sağolun ama modern tiyatro batı tiyatrosunu açıklasaydınız 4 - 4 lük olurdu ʘ‿ʘ Yinede sağolun

 9. Ziyaretçi
  Tteskur ederim kisaca ozetlediginiz icib

 10. Ziyaretçi
  teşekkürler çok kısa olduğundan dolayı beğendim.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 123 SonuncuSonuncu


tiyatro nedir kısaca,  tiyatro hakkında bilgi,  tiyatro hakkında kısa bilgi,  tiyatro ile ilgili yazı,  tiyatro ile ilgili bilgiler,  tiyatro nedir