+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Tiyatro ve Skeç Arşivi Forumunda Politik Tiyatro hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Politik Tiyatro hakkında bilgi
  Politik Tiyatro hakkında bilgi

  Politik Tiyatro


  Politik tiyatro Alman yönetmen Erwin Piscator'un göstermeci nitelikteki kendi anlayışını içeren Epik Tiyatro'nun siyasallaşmış halidir.
  Siyasal gelişimleri konu edinerek insanların daha iyi yaşamalarını savunan seyircinin duygusundan çok aklına yönelen tiyatro anlayışı olan politik tiyatro akımı sinema filmi diya hareketli sahne zemini yürüyen şerit gibi biçimsel özellikleri bünyesinde barındırır. Piscator 1920 yılında oluşturduğu Proleter tiyatro ile politik tiyatroyu başlatmış oldu.
  Toplumsal gerçekçiliğin 19. yüzyılda belirginleşen tiyatro akımları içinde Bertolt Brecht politik tiyatroyu Epik Tiyatro adlı eserinde şöyle belirtir:
  "Günümüzde politik bir karakter kazandığını gördüğümüz tiyatro eskiden de politik nitelikten yoksun değildi Bir Ibsen bir Antoine bir Brohm bir Hauptman tiyatrosu düpedüz politik kurumlardır."

  Bu sözleriyle hiçbir tiyatro akımının kişisel olmadığını vurgulayan Brecht Vsevold Meyerhold'un izinde yürüyen Piscator'u desteklemiştir.
  Politik tiyatro tarihi boyunca ağırlıklı olarak Marksist kuramın sahiplenmesi altında gelişmiş zaman zaman durağan dönemler geçirmiş zaman zaman da diğer tiyatro akımlarının içinde sivrilerek günümüze gelmiştir.
 2. Acil

  Politik Tiyatro hakkında bilgi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder