+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Tiyatro ve Skeç Arşivi Forumunda Çocuk Tiyatrosu hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Çocuk Tiyatrosu hakkında bilgi
  Çocuk Tiyatrosu hakkında bilgi


  Çocuk Tiyatrosu  Çocuk tiyatrosu tarihine göz atıldığında çocuklardan kurulu bilinen ilk tiyatro topluluğuna İngiltere’de rastlanır. Avrupa’da tiyatro dini konularda eğitim amacıyla kullanılırken kilise ve manastırlarda çocuk oyunları sergilenir. Rönesansla birlikte çocuk tiyatrosu da gelişime değişime uğrar. Fransa’da kuklaların yer aldığı oyunlar oynanırken İngiltere’de çocuklardan kurulu gruplar büyüklere yönelik oyunlar oynar ve çok ilgi çekerler. Öyle ki; sadece çocuk gruplarına oyunlar yazan yazarlar türer. 20. yy.'a varıncaya dek pandomim kukla oyunları gibi çocukların ilgisini çekebilecek oyunlar oynansa da 20. yy.'da çocuğun toplum içindeki değerinin bilincine varılmasıyla çocuk tiyatrosu hak ettiği değeri kazanmaya başlamıştır. 1927’de İskoçya’da kurulan bir grup ilk kez çocukları 9-12/5-9 yaş grubuna ayırarak oyunlarını bu yaş grubuna göre sınıflandırmıştır. 1920’den başlayarak Amerika’da çocuk tiyatrosu çalışmaları üniversiteler tarafından yürütülmeye başlamıştır. Bunun nedeni ise çocuk tiyatrosu çalışmalarının belli bir görüşe temele dayandırılmak istenmesidir.
  20. yy.'da çocuk tiyatrosunda en verimli çalışmaların yapıldığı ülke Sovyetler Birliği olmuştur. Devrimden sonra eğitici ve etkileyici niteliğinden ötürü çocuk tiyatrosuna büyük önem verildiği Sovyetler Birliği’nde ilk çocuk tiyatrosu 1921’de kurulmuştur bunun öncesinde ise herhangi bir çalşmaya rastlanmaz.
  Başlangıçta çocuk tiyatrosu fazla ilgi görmemiş hatta tepki çekmiştir. Ancak çalışmaların ısrarlı devamı çocukların eğitimine göstereceği katkı açıklanınca tepkiler azalmıştır.
  Çocuk Sanat Eğitimi Merkez Kuruluşu tarafından yönlendirilen oyun çalışmalarında pedagoji ve psikoloji bilimi verilerinden yararlanılmış sahnelenecek oyunlar önce çocuklara okunup onlarla tartışıldıktan sonra prova sürecine girilmiştir. Provalarda çocukların bulunmasına özen gösterilmiştir. Yapılan istatistiklerin sonuçlarına göre oyun yazımı ve seçimleri bunlardan etkilenmiştir. Günümüzde çocuk tiyatrosu bulunmayan yerlerdeki tiyatroları çocuk oyunu sergilemeye zorlayan yasalar bulunmaktadır.
  Çocuk tiyatrosunda Almanya’nın iki yüzyıllık geçmişinde dini içerikli eğitime yönelik oyunlar ve aydınlanma ile ortaya çıkan didaktik oyunlardan başka kayda değer bir gelişme yoktur ta ki 1960’larda kurulan Gripo Tiyatrosu’na dek. Alman çocuklar bu grupla birlikte ayağı yere basan güncel gerçekçi çocukların sorunlarını işleyen oyunlar izlemeye başladı. Çocuk diliyle yazılan çocukları anlatan oyunlarda aslında pek kimsenin dokunmaya cesaret edemeyeceği sorunlara parmak basıldı. Bu sorunlar oyunların hazırlık aşamasında çocuklarla yapılan söyleşilerde saptanıyor çocukların dünyası eğlenceli ancak gerçekçi biçimde sahneye aktarılıyordu. Çocuğu parmak sallamadan eğitmek içinde yaşadığı toplumun koşullarını anlamasına yardımcı olan antiotoriter bir tiyatro anlayışıyla çocuğun özgürleşmesine toplumda bir birey olarak kabul edilmesine yardımcı olmaya çalışılıyordu.
 2. Acil

  Çocuk Tiyatrosu hakkında bilgi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder