+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Tiyatro ve Skeç Arşivi Forumunda Tiyatro Fatih Sultan Mehmet müzikali Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Tiyatro Fatih Sultan Mehmet müzikali
  Tiyatro Fatih Sultan Mehmet müzikali


  İstanbul'u fethederek bir çağı kapatıp yenisini açan Fatih Sultan Mehmet'in yaşamı müzikale konu oldu. ''Anadolu Ateşi''nin müziklerini de hazırlayan besteci Taner Demiralp'in ''Fatih'' adlı projesinde usta isimler rol alacak.

  Besteci Demiralp AA muhabirine müzikalle ilgili bilgi verirken 3 yıldır üzerinde çalıştığı projenin 2010 Avrupa Kültür Başkenti organizasyonunda sahnelenmesi için başvuruda bulunduklarını ileriki günlerde de görüşmelerinin olacağını söyledi.

  Müzikli danslı gösteriyi 80 kişilik dansçı kadrosuyla gerçekleştirmeyi ve tüm dünya insanına izletmeyi planladıklarını aktaran Demiralp esere büyük önem verdiğini belirtti. Demiralp ''Her gün Anadolu'dan Avrupa yakasına geçerken İstanbul bizim olduğu için Fatih Sultan Mehmet'e teşekkür ediyorum. Bazı milletler olmayan kahramanlarını filmlerle müziklerle fast food yiyeceklerinin yanında hediyeler vererek tanıtıyor. Bizim ecdadımız Fatih Sultan Mehmet tarihe yön veren bir karakter. Onun için bu müzikal önemli'' dedi.

  Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'un fethi sonrasında orada yaşayan halka büyük hoşgörü gösterdiğini ve demokrasi anlayışıyla örnek olduğunu belirten Demiralp ''Bu proje şimdiye kadar hem Osmanlı dönemi hem de Türk insanı ile ilgili dünyada yapılan kasıtlı propagandalara bizi barbar ve haksız tanıtan zihniyete karşı aslında ne kadar hoşgörülü anlayışlı olduğumuzu da gösterecek'' diye konuştu.

  Projeyi müzikal dans tiyatrosu olarak planladıklarını ve iki perdeden oluşan yapıtın 90 dakika süreceğini anlatan Demiralp projeyi şu cümlelerle özetledi:

  ''Eser Fatih Sultan Mehmet'in Edirne'de doğumuyla başlayan ve İstanbul'u fethettikten sonra Ayasofya'ya girişi ile ve o dönemdeki İstanbul insanını yani Doğu Romalılar'ı kucaklamasıyla o noktadan alıp İstanbul'un bugün herkesin hoşgörü ve barış içinde yaşamını sürdürdüğünü gösteren bir sahneyle son bulacak. Fatih Sultan Mehmet'in yaşamı tarihi olaylar babası 2. Murat'ın Osmanlı İmparatorluğu'ndaki önemli rolü hepsi bir kronolojik sırayla müzikle dansla teatral bölümlerle izleyiciyle buluşacak.

  Fatih ile ilgili bugüne kadar bu tarzda yapılmış büyük çaplı bir proje yok. Müzikal senaryo danışmanımız Turan Oflazoğlu'nun seneler önce yapmış olduğu tek perdelik bir tiyatro oyununa dayanıyor ve tıpkı 'Anadolu Ateşi' gibi bir sahne görselliğiyle İstanbul'un fethini anlatan bir eser olacak.''

  -MÜŞFİK KENTER AK ŞEMSETTİN OLACAK-

  Fatih Sultan Mehmet'in tarih kitaplarındaki gibi bilindiğini ifade eden Demiralp ''Hükümdarların çok önemli liderlerin kendine ait yaşamları dünyaya insana bakış açıları gibi çok önemli unsurlar var. Bunları da en iyi kimler bilebilir? Onların en yakınındaki insanlar bilebilir'' dedi.

  Bu nedenle yapıtta Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethetmesinde çok önemli bir rol oynayan hocası Ak Şemsettin'in gözüyle ve anlatımıyla tasvir edildiğini anlatan Demiralp Ak Şemsettin'i de Müşfik Kenter'in canlandıracağını sanatçının eser için ses kaydı yaptığını kaydetti.

  Fatih Sultan Mehmet'i ona tıpa tıp benzeyen genç sanatçı İlter Burak Kalay'ın babası 2. Murat'ı da tiyatro sanatçısı Sönmez Atasoy'un sahneye getireceğini ifade eden Taner Demiralp ''Bu sanatçılarla ses kaydı yapıldı. Projenin bütçesi ve büyüklüğüne göre kendilerinin de bizzat sahnede yer almasını istiyoruz. Hedefimiz bu'' diye konuştu.

  Film teknolojisinde ''üçüncü boyut'' denilen teknolojinin sahne sanatlarında da ''dördüncü boyut'' olarak uygulandığını belirten sanatçı sahnede dansla teatral sunumla devamlı hareket içeren bir aksiyon varken dekorun arkasında da ekranda konuyu ve dekoru destekleyecek bir filmin gösterileceğini söyledi.

  İzleyiciyi ''esere katma'' açısından da yenilikler düşündüklerini aktaran Demiralp bu düşüncesini de ''Örneğin İstanbul'un fetih sahnesinde seyircinin üstünden halatlarla sahneye dansçıların inişini seyirci arasından çıkışları düşünüyoruz. Ateş toplarının fırlatılması söz konusu olan bölümler de var. Yani Fatih müzikalini bilet alıp izlemeye gelenler kapıdan içeri girip koltuğuna oturduktan eser bitip gidene kadar sanki 1453'te yaşamış ve o fetihi canlı izlemiş şahit olmuş gibi bir duyguyu yaşatmak istiyoruz'' sözleriyle açıkladı.

  ''Senfonik Türküler'' adlı çalışmasının da büyük ilgi gördüğünü ve izleyiciden olumlu tepkiler aldığını anlatan Demiralp ''Fatih'' müzikalinin ortaya çıkmasının ardından bu albümün ikincisini hazırlamayı düşündüğünü sözlerine ekledi 2. Acil

  Tiyatro Fatih Sultan Mehmet müzikali isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder