+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Tiyatro ve Skeç Arşivi Forumunda Midas'ın Kulakları Oyunu Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbikız
  Devamlı Üye

  Midas'ın Kulakları Oyunu Hakkında Bilgi
  Midas'ın Kulakları oyunu hakkında bilgi


  Türk oyun yazarı Güngör Dilmen'in 1959 tarihinde 29 yaşındayken kaleme aldığı tek perdelik manzum oyunun adıdır.
  "Midas’ın Kulakları" yazarın ve Midas Üçlemesinin ilk oyunudur (Üçlemenin diğer oyunları "Midas'ın Altınları" ve "Midas'ın Kördüğümü"dür). Mitolojideki “Kral Midas” öyküsünden esinlene oyunu yazar sonuna kendi yorumunu getirerek geliştirmiştir.
  Sinema-Tiyatro dergisinin açtığı yarışmada birinciliği kazanarak,1959 yılında bu dergide yayımlandı. Ertesi yıl Istanbul Üniversitesi Talebe Birliği Gençlik Tiyatrosunda Yurdaer Erşan'in rejisiyle sahnelendi ve aynı yıl Almanya'nın Erlangen kentinde “Üniversitelerarası Tiyatro Festivali” nde sahnelendi. Eser, Ekim 1960 tarihinde Şahap Akalın'ın sahne düzeni, Seza Altındağ'ın dekorları ve giysileri ile Ankara Devlet Tiyatrosu'nun Oda Tiyatrosu sahnesinde oynandı. Bu ilk oyunda Midas rolünü Kerim Afşar, Apollon rolünü Haluk Kurtoğlu üstlenirken Pan 'ı Asuman Korad, Berber 'i ise Bozkurt Kuruç oynamışlardı. Ankara Devlet Tiyatrosu 1961 yılında Atina'da sergilediği oyun, 1964 yılında İstanbul’da sahneledi.
  Başlangıçta tek perde olarak yazılan eser; ilerleyen yıllarda yazarın yaptığı eklemelerle bugünkü haline gelmiştir. Oyunun metni , TRT kurumunun isteği üzerine Ferit Tüzün tarafından bestelenerek iki perdelik opera liberettosu olmuştur.
  ……….
 2. Acil

  Midas'ın Kulakları Oyunu Hakkında Bilgi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder