+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Tiyatro ve Skeç Arşivi Forumunda Tiyatro Türü Tiyatronun Özellikleri Tiyatronun Tanımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zeyneb
  Bayan Üye

  Tiyatro Türü Tiyatronun Özellikleri Tiyatronun Tanımı
  Tiyatro Türü, Tiyatronun Özellikleri, Tiyatronun Tanımı

  * Bir öyküyü, sahne olarak ayrılmış bir yerde oyuncuların söz ve hareketleriyle canlandırma sanatıdır. Çoğu zaman yazılı bir metne dayanır. Be metnin adı senaryodur. Ancak tiyatronun tek öğesi edebiyat değildir. Oyunculuk, sahne düzeni, dekor, köstüm, aydınlatma, müzik ve dans gibi öğeleri de vardır. Burada tiyatro terimi, eser olarak edebi yönüyle ele alınmaktadır.

  Olayları oluş halinde gösterme

  Canlandırma: yazılanların canlandırılması

  Göze ve kulağa seslendiği için etkili bir eğitim aracı

  Yaşamdaki olaylar konu edilir.

  Sahnede oynanmak amacıyla yazılan edebi yapıtlar

  Roman ve öykü gibi soyut değil, göz önünde canlandırıldığı için somut.


  * Başka bazı sanatlar gibi tiyatro da dinsel törelerden doğmuştur. Daha sonra dinden bağımsızlaşarak bir sanat olmuştur. Temelinde, ilke insanın doğa olaylarını kendi bedensel hareketleriyle simgesel olarak canlandırma çabaları yatar. Doğa üstü güçlerin insanlara görünmesine aracılık etme çabaları da tiyatronun bir diğer amacıdır.

  Tiyatro eserleri de diğer edebi eserler gibi genel edebi akımların etkisinde kalır. İlk insan topluluklarıyla birlikte ortaya çıkan tiyatro, antik çağlarda asıl kimliğine kavuşmaya başladı. İlk tiyatro şenliği MÖ 534’te Atina’da düzenlendi.
 2. Merve
  Devamlı Üye

  Canlandırmak amacıyla yapılan tiyatrodur.Canlandırılan tiyatrolar hem göze hemde kulağa hitap etmelidir.Tiyatrolar somuttur çünkü hem göze hemde kulağa hitap ettiği için soyut değildir.Tiyatrocuların genellikle malzemeleri vardır.Oynanmak amacıyla yazılırlar.
+ Yorum Gönder


tiyatronun özellikleri,  tiyatronun özellikleri nelerdir,  tiyatronun tanimi,  tiyatro türünün özellikleri