+ Yorum Gönder
Tuning ve Modifiye ve Trafik ve Çevre Forumunda Işık kirliliği Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Işık kirliliği Hakkında Bilgi

  Işık kirliliği nasıl olur  Işık kirliğinin sebepleri:lazerler ve gereksiz aydınlatmalardır.Işık kirlilği bu sebeplerin gece havada aşırı aydınlık oluşturmasıdır.Bu aşırı aydınlık canlılara zarar vermektedir.Örneğin: • Deniz kaplumbağaları yumurtadan çıktıklarında denizin üzerindeki ay yansımasını ararlar ama aşırı aydınlatmalardan dolayı bir kısmı ayın yansıması ayırt edemez ve bu nedenden dolayı açlıktan veya avlanmaktan dolayı ölmektedir. • Kuşlar uçarken aya göre yön bulurlar.Ama aşırı aydınlatmalardan dolayı hangisinin ay olduğunu bilemezler ve göç edemeyip ölürler. Ve ayrıca gereksiz aydınlatmalar şunlara da sebep olur: • Yeryüzündeki teleskoplar gök cisimlerini gözlemleyemez. • Karbon ayak izini büyütür. Aydınlatmalar bilinçli kullanıldığında bunlardan hiç biri olmaz.Lazerler gökyüzündeki cisimlerin görüntüsünü azalttığı için ışık kirliliğine yol açmaktadır
 2. Ziyaretçi

  ışık bir enerjidir.
  ışık enerjisi farklı alanlarda kullanılır.
  bitkiler besin yapabilmek için enrjiye ihtiyaç duyarlar
  bu nedenle evimizdeki bitkileri güneş gören yere koyar.
 3. Zühre
  Devamlı Üye
  ışık kirliliği ile ilgili yazılar

  Günümüzde, Büyükşehirlerde yaşayan insanlar geceleri gökyüzündeki yıldızların çoğunu görememektedirler. Neden mi ? Şehir nüfusunun hızla artmasıyla, açık alan aydınlatmaları da çoğalmasıyla gökyüzüne yayılan ışık miktarı oldukça fazla bir hal almıştır. Samanyolunu ve yıldızı görebilmek şehirden uzaklaşmakla mümkündür. Gökyüzünün aydınlatılmasının çevreye zarar verdiği ve biz insanların evren mucizesi yıldızları görme hakkını elimizden aldığı tartışılmaz bir gerçektir.

  Kentlerdeki fazla ışıklandırmalar amatör ve profesyonel astronomi içinde tehdit oluşturuyor. Çünkü bu gibi araştırmalar yıldızların hareketleri doğrultusunda yapılıyor. Gökyüzünün fazla aydınlatılması geceleri insanların güvenliğine katkı sağlamadığı gibi boşa harcanan ışık enerji israfına sonucu doğal kaynakların tahribine ve en önemlisi ışık kirliliğine sebebiyet vermektedir.

  Işık kirliliğinin aşılmasındaki en büyük sorun , bu kirliliğin henüz geniş çevrelerce bilinmemesidir. Dışarı ışıklandırmasının daha özenli yapılması kirliliğinin önüne geçilebilir. Varlık algılayıcılarının veya zaman sayaçlarının kullanımının arttırılması, ışığın gökyüzüne değil yere doğru kanalize edilmesi, renksel geri verim özelliği çok önemli değilse alçak basınçlı sodyum buharlı lambaların kullanılması ve gözlem istasyonları çevresinde yerleşimden kaçınılması da ışık kirliliğine alınabilecek önlemlerdir.

 4. Ziyaretçi
  Işık kirliliğinin tek yolu verimlilik ve tutukluluk tur

+ Yorum Gönder


ışık kirliliği hakkında bilgi,  ışık kirliliği hakkında kısa bilgi,  ışık kirliliği ile ilgili yazı,  ışık kirliliği hakkında bilgiler,  ışık kirliliği ile ilgili kısa yazı ,  ışık kirliliği ile ilgili bilgiler