+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Tüketici Hakları Forumunda Mortgage Kredisinde Hayat Sigortası Zorunlu mu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Mortgage Kredisinde Hayat Sigortası Zorunlu mu
  Mortgage Kredisinde Hayat Sigortası Zorunlu mudur ?
  MortgageSigortaMalumunuz önümüz bayram. Bu yazımıza başlamadan önce geçtiğimiz sene kaleme aldığımız "Şeker Bayramı Tatiline Çıkmadan Önce Nelere Dikkat Etmeli" ve "Bayram Tatilinde Kredi Kartı ile Yaşanan Sorunlar" başlıklı yazılarımıza bir göz atmanizi öneririz. Şeker bayramınız kutlu olsun diyor ve asıl konumuza geçiyoruz :

  Ziyaretçilerimizin bize ilettiği sorulara baktığımızda, dikkatimizi çeken noktalardan birisi konut kredilerinde hayat sigortasının zorunlu olup olmadığı oldu. Aslına bakarsanız “Mortgage Kredilerinde Faiz Dışı Masraflar” başlıklı yazımızda da belirttiğimiz gibi, hayat sigortası Mortgage ile beraber talep edilen bir sigorta türü olmakla beraber, DASK sigortası dışında hiçbir sigortanın yapılma zorunluluğu yoktur.

  Mortgage kredilerini, tabitatı gereği ipotek teminatı karşılığında bankadan alıyorsunuz. Yani hayatınızı kaybetmeniz ve mirasçılarınızın kredi borçlarını ödeyemeyecek durumda olması halinde banka, gayrimenkul üzerinde sahip olduğu ipotek sayesinde parasını geri alma imkanına kavuşacaktır.

  Mortgage Kredisinde Hayat Sigortası Zorunlu mu ?Mortgage kredilerine hayat sigortası uygulaması işsizlik sigortası gibi, daha çok kredi kullanan tüketicinin yararına bir uygulamadır. Kredi borçlusunun yaşamını kaybetmesi durumunda, tüketicinin kalan konut kredisi tutarı civarında bir ödeme, borçlunun mirasçılarına ödenir. Mirasçılar da bu borçla (çoğu zaman daimi mürtein, yani sigorta teminatı altına alınan risk üzerinde rehin alacak hakkı bulunan kişi veya kuruluş bankadır) krediyi kapatırlar ve bu şekilde bir de konut kredisinin geri ödemelerini düşünmezler.

  Günümüzde kredi veren kurumların birçoğu kredi paketleriyle talep ettikleri hayat sigortası paketlerini tüketiciden para tahsil edecekleri bir kaynak olarak gördüklerinden, sigorta amacından uzak kullanmaktadırlar. Bu yaklaşım da tüketicileri savunmaya geçmesine sebep olup, bu ürünleri kullanmaktan sakınmaya itmektedir.

  Öte yandan özellikle maaşlı çalışan tüketicilerin konuda uzmanlaşmış acentalara başvurarak en azından ihtiyaçlarına uygun poliçeler yaptırdığı durumlarda mağduriyetin yaşanmadığını görüyoruz. Belki biraz abartı olacak ancak kasko yaptıran kişi arabasını sigortalamak için para veriyorsa, ailesinin gelirini temin eden bir aile ferdinin de, mutlaka bir hayat sigortası veya en azından bir yıllık gelirine denk gelecek tutarda teminata sahip bir ferdi kaza poliçesi yaptırması gerektiğini düşünüyoruz. Geçtiğimiz günlerde yaşamış olduğumuz sel felaketi de sigortanın gerekliğine güzel bir örnek teşkil ediyor aslında 2. kenevir
  Yeni Üye

  Aradan aylaaar geçmiş. şimdi hala aynı şeyler geçerli mi? ben 60.000 tl civarında bi kredi kullanmak istiyorum. doktormortgage.com sitesinden bi iki bi şeyler öğrendim ama bankalara gidince yine kafası karışıyo insanın. bu hesaplamaları adam gibi yapabileceğimiz bi yer var mı? cep telefonu almak istesek herkes bi şeyler yazıyo, insanın kafasında bi fikir oluşuyo. şu mortgage için de aynısı olsa ya
+ Yorum Gönder