+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Tüketici Hakları Forumunda Sigorta eksper Sigorta eksperliği nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAYAT
  Devamlı Üye

  Sigorta eksper Sigorta eksperliği nedir
  Sigorta Eksper Sigorta Eksperliği Hakkında Kısa Bilgi

  En basit anlatımı ile, sigortaya konu olan risklerin gerçekleşmesi halinde ortaya çıkan kayıp ve hasarların miktarını, nedenlerini belirleyen kişilere sigorta eksperi deniyor. Sizin anlayacağınız, hem sigortalı hem de sigorta şirketi için eksperin önemi büyük. O yüzden de eksperler tarafsız ve bağımsız kişilerdir.

  Gelin görün ki, tüketicilerin en çok şikayet ettikleri kişiler de yine sigorta eksperleridir. Yıllardır sigortalılardan duyduğum serzenişlerin başında hep, "eksper hasarımı eksik belirledi, benim daha çok para almam lazımdı, sigorta şirketine şikayet edeceğim" gelir. Gerçekten de çoğunlukla tüketici ile eksperler hasar konusunda aralarında anlaşamazlar ve bu nedenle de eksperlerin sigorta şirketlerinin adamı olduğu, onun için de bilerek hasarları eksik yazdıkları söylenir. O nedenle bu konuya açıklık getirmekte fayda var.

  Öncelikle şunu belirteyim. Bugün kayıtlı 994 eksper bulunuyor ve ancak bunların 897’si aktif olarak görev yapıyor. 15 milyon sigortalı olduğu hesaba katıldığında, eksper sayısının yetersiz kaldığı anlaşılıyor. Bu yüzden hasar olduğu anda eksper hasar yerine sigortalının istediği gibi hemen gidemiyor. Ve yine bu yüzden hasar tespit işlemleri uzun sürüyor.

  Sigortacılıkta her branşın da uzman eksperleri bulunuyor. Yani, her eksper her hasara bakmıyor. Mesela tarım sigortasında uzman olan biri, otomobil hasarı için görevlendirilmiyor. Kendi uzmanlık alanı neyse, sigorta şirketi eksperleri ona göre görevlendiriyor.

  NASIL EKSPER OLUNUYOR

  Hazır yeri gelmişken nasıl eksper olunur konusuna da değineyim. Çünkü okuyucularımdan bu konuda sıkça soru oluyorum. Eksperlik faaliyetinde bulunulması için; Türkiye’de yerleşik, medeni hakları kullanma ehliyetine sahip ve iflas edilmemiş, konkordato ilan edilmemiş olması gerekiyor.

  Kara araçları alanında eksperlik yapacak olanların en az iki yıllık, diğer sigorta branşlarında da dört yıllık yükseköğretim kurumlarından mezun olunma şartı aranıyor. Bu özelliklere sahip olan kişilerin; Hazine Müsteşarlığı’nın eksper ihtiyacı oluştuğuna kanaat getirmesi halinde, ülke çapında veya il bazında en az üç ay süreli eksperlik kurslarına katılması, açılacak kursların sonunda da sınavda başarılı olması gerekiyor.

  Gelelim, sigortalı ile eksperler arasındaki uyuşmazlıklara Geçenlerde, Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) Sigorta Eksperleri İcra Komitesi Başkanı Yalçın Kaya ile sohbet ederken bu konuyu soruyorum Uygulamada fazla rastlanılmayan bir olay olduğunu belirtiyor ve "Ancak sigortalıya, poliçe satılırken, poliçe hakkında bilgi verilmediği için hasar sonrası sigortalıların poliçe kapsamında bulunmayan, teminat altında olmayan hasarın ödenmemesi durumlarında problem yaşanıyor" diyor.

  KENDİ EKSPERİNİZİ TAYİN EDEBİLİRSİNİZ

  Yalçın Kaya ile sohbetimiz sırasında sigorta eksperinin atanması ile ilgili ilginç bir gelişmeyi daha öğreniyorum. Bildiğimiz, hasar sırasında sigorta eksperini, sigortanız hangi şirketten ise o şirketin atayacağı yönündeydi. Meğer, sigortalılar da isterlerse eksper tayin edebiliyorlarmış. Yani, hasarda sigorta şirketi kadar sigortalı da eksperi serbestçe tayin edebilirmiş.

  Yalçın Kaya, daha önceleri de sigortalıların böyle bir hakkı olduğunu ancak gündeme gelmediğini vurguluyor ve şunları söylüyor: "Geçtiğimiz yıl çıkan Sigortacılık Kanunu ile sigortalıların da kendi eksperini tayin etme hakları hayata geçmiş oldu. İsteyen sigortalı, eksperini kendi belirleyebilir."

  Evet, geçen yıl çıkan yeni kanun çerçevesinde artık sigorta eksperliği hem kurumsal bir kimlik kazandı hem de sigortalıların hasar tespiti konusunda hakları daha da artırıldı. 2. omerxxx
  Yeni Üye

  teşekkürler çok güzel bir konu açmışsınız
 3. Ziyaretçi
  Çok teşekkür ederim gerçekten çok güzel açıklamışsınız
+ Yorum Gönder


exper nedir,  sigorta eksperi nedir,  eksper nedir,  eksper ne demek,  sigorta eksperliği nedir,  sigorta eksperliği