+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Tüketici Hakları Forumunda Bireysel emeklilik Hayat sigortası Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAYAT
  Devamlı Üye

  Bireysel emeklilik Hayat sigortası
  Bireysel Emeklilik Hayat Sigortası

  Bireysel emeklilik sisteminden önce hayat sigortası yaptıran, ancak buradaki birikimini bireysel emekliliğe döndürmeyi mümkün kılan tebliğ, Resmi Gazete’de yayımlandı. Aktarıma ilişkin şartları düzenleyen tebliğe göre, istenmesi halinde hayat sigortalarındaki birikimler ve kazanılmış tüm haklar, bireysel emeklilik sistemine aktarılabilecek.

  Ne zaman ve nasıl?
  Şirketin hayat sigortası portföyünde bulunan ve sigorta ettiren/sigortalının prim ödeyerek belli bir süre sonunda toplu para veya yıllık gelir almalarına imkan sağlayan ve birikim priminin de alındığı hayat sigortaları aktarılabilecek. Bu hak, birikimli sigorta yaptırıp da, belirli süre sonunda toplu para vermeyi öngören sigortaları da kapsıyor. Aktarım işlemleri 7 Ekim 2006 tarihinde tamamlanacak. Bu tarihten sonra aktarım yapılamayacak.

  Emekli olma hakkı
  Birikimli hayat sigortalarından bireysel emeklilik planlarına aktarım sonrasında, katılımcının bireysel emeklilikten emekli olması için, en az 10 yıl katkı payı ödenmiş ve 56 yaşını tamamlamış olsa dahi, bireysel emeklilik sisteminde en az 3 yıl kalmış olması, bu dönemde katkı payını ödemiş olması gerekiyor. Katılımcılara, bireysel emekliliğe ilişkin vergi ve hükümler uygulanacak. Sigorta ettiren/sigortalının aktarıma ilişkin nihai talebinin ve gerekli belgelerin emeklilik şirketine ulaştığı tarihten itibaren 5 iş günü içerisinde aktarım işlemini sonuçlandıracak. Belgeler tamamlanmadan işlemler bitmeyecek. Bu tebliğ, yayımından 1 ay sonra yürürlüğe girecek.

  Kabul edilen şirketler
  Hazine 10 emeklilik şirketinin, daha önce hayat sigortaları alanında faaliyet gösterdiğinden, bu şirketlerdeki birikimli hayat sigortalarını aktarım hakkına sahip olduğunu bildirdi. Açıklamaya göre halen 10 emeklilik şirketi (Ak Emeklilik, Anadolu Hayat Emeklilik, Ankara Emeklilik, Başak Emeklilik, Commercial Union Hayat ve Emeklilik, Doğan Emeklilik, Garanti Emeklilik ve Hayat, Koç Allianz Hayat ve Emeklilik, Vakıf Emeklilik, Yapı Kredi Emeklilik) daha önce hayat sigortaları alanında faaliyet gösterdiğinden, bu şirketlerdeki birikimli hayat sigortaları aktarım hakkına sahip bulunuyor. 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Bireysel Emeklilik insanların emekli olduktan sonra zor duruma düşmemeleri için yani emekli olduktan sonra güzel bir hayat sürmeleri için onlara bir fırsattır bu ve hayat sigortası ise sizin ve sevdiklerinizin hayatlarını güvence altına alıyor.
+ Yorum Gönder