+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Tüketici Hakları Forumunda evhanımları, artık sigortalı oluyor Ev kadınına zorunlu Bağ-Kur sigortası Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAYAT
  Devamlı Üye

  evhanımları, artık sigortalı oluyor Ev kadınına zorunlu Bağ-Kur sigortası
  Evhanımları, Artık Sigortalı Oluyor Ev Kadınına Zorunlu Bağ-Kur Sigortası

  Çalışmayan veya evlendikten sonra aile birliğinin huzur ve refahı için çoğunlukla kocasının isteğiyle işini bırakarak kendisini çocuğuna ve evine adayan, bu yüzden de yer yer ‘‘Akşama kadar evde oturuyorsun, hiçbir şey yapmıyorsun’’ suçlamalarına maruz kalan evhanımları, artık sigortalı oluyor. Kadın ve Aileden sorumlu Devlet Bakanlığı'nca hazırlanarak Bakanlar Kurulu'na sevkedilen Kanun Tasarısı, kocaya karısını evlendikten bir ay sonra sigortalı yaptırma zorunluluğu getiriyor.


  Evli kadınları Bağ-Kur sigortalısı yapacak tasarı ilk etapta evlilik birliğine, ev işlerini yaparak ve çocuklarına bakarak emeğiyle katkıda bulunan kadının, boşanma halinde mağduriyetini gidermeyi öngörüyor. Bir yandan da kadına sağlanacak sosyal güvence ile onu psikolojik olarak rahatlatarak aile birliğini daha sağlam temellere oturtmayı hedefliyor.


  EVDEKİ EMEK


  Bakanlar Kurulu'nda ele alınması beklenen ‘‘Çalışmayan evli kadınların evdeki emeğinin sigortalanmasına dair’’ kanun tasarısı, şunları getiriyor:


  Kadınlar evlenme tarihinden itibaren bir ay sonra kendiliğinden sigortalı olacaklar.


  Kocaya evlendikten sonra kadını sigortalı yaptırma zorunluluğu getirilecek.


  Giriş kesenekleri, sigorta primleri ve altıncı basamağa kadar basamak yükseltme zorunlu olduğu için bu basamağa kadar yükseltme pirimleri koca tarafından ödenecek.


  Nüfus memurluklarına altı ayda bir yaptıkları evlenme işlemleriyle ilgili bilgileri Bağ-Kur il müdürlüklerine gönderme zorunluluğu getirilecek.


  Mahalle ve köy muhtarlıklarına, bu maddenin uygulanması bakımından mükellefiyetler getirilecek.


  Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte kırk yaşını bitirmiş olan evli kadınlara, istekleri halinde geriye doğru on yıllık borçlanma hakkı tanınacak. Bu durumdaki sigortalıların, sigortalılığın tescilinden itibaren bir yıl içinde talepte bulunmaları ve borçlanma primlerini iki yıl içinde ödemeleri kaydıyla, borcun bittiği tarihten bir yıl geçtikten sonra borçlandıkları süreleri prim ödeme süresi olarak değerlendirilecek 2. Hakim
  Devamlı Üye

  Ev hanımları da artık rahatlıkla sigortalı olabiliyor. Yeni evlenen çalışmayı bırakan yada ev hanımları artık çok kolay bir şekilde sigortalı olabiliyor. Kanuna göre evlendikten bir ay sonra sigorta yaptırma zorunluluğu getiriliyor.
+ Yorum Gönder


ev hanımlarına sigorta zorunluluğu