+ Yorum Gönder
Tatil Gezi ve Turizm ve Turizm Sektörü Forumunda Turizimin Tanımı Ve Önemi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Berrak
  Yeni Üye

  Turizimin Tanımı Ve Önemi
  Turizimin Tanımı Ve Önemi

  Turizmin tarihsel süreç içerisinde pek çok tanımı ve ifadesi vardır. Günümüzdeki tanımlarından birkaçını şöyle sıralamak mümkün :
  “Turizm; kazanç sağlamak amacına yönelik olmamak ve sürekli yerleşmemek koşulu ile yabancıların bir yere seyahatleri ve orada konaklamaları sonucunda ortaya çıkan ilişkilerin tümü ya da sürekli yaşanan yer dışında tüketici olarak yapılan geçici konaklama olayıdır.”

  Diğer bir tanım da şöyledir; “Turizm, insanların sürekli ikamet ettikleri, çalıştıkları ve her zamanki olağan ihtiyaçlarını karşıladıkları yerlerin dışına seyahatleri ve buralardaki genellikle turizm işletmelerinin ürettiği mal ve hizmetleri talep ederek geçici konaklamalarından doğan olaylar ve ilişkilerin bütünüdür.”

  Diğer bir tanım ise; “Turizm, herhangi bir amaç izlemek üzere insanların kendi konaklama yerleri dışında seyahat ve konaklamalarından meydana gelen olaylar, ilişkiler bütünüdür.”

  Yukarıdaki tanımlardan da anlaşılacağı gibi turizmin öznesi insandır ve turizme ilişkin belirleyici üç ana özellik vardır. Bunlar:

  1. Seyahatin, devamlı ikamet edilen, çalışılan ve günlük olağan ihtiyaçların sağlandığı yerler dışına yapılması,

  2. Konaklama sırasında turizm kesimi işletmelerinin ürettiği mal ve hizmetlerin talep edilmesi,

  3. Konaklamanın geçici olması durumudur.

  Öncelikle gezip görme, dinlenme, eğlenme gibi psikolojik, sosyal ve kültürel gereksinmelerin karşılandığı, ekonomik ve sosyal alanda geniş etkiler doğurduğu günümüz turizm anlayışı ile ilgili olarak bu tanımlar bir fikir verebilir.
 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Türkiye turizm açısından en önde gelen ülkeler arasında geliyor. Ülkemizin özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde, yaz turizmi oldukça ileri seviyededir. Özelikle Antalya, Kaş, Marmaris, Bodrum, Alanya, Fethiye ve Kuşadası gibi yerler Türkiyede turizm merkezinde bulunuyor.
 3. SuSKuN bELa
  Devamlı Üye
  turizm aslında kişilerin başka bir yerleri gezip görmeleri o bölge veya kişiler hakkında bilgi edinmesi gittiği yerlerde giçici konaklamalar yaparak gezmesine denir.
+ Yorum Gönder


content