+ Yorum Gönder
Tatil Gezi ve Turizm ve Turizm Sektörü Forumunda Antalya Elmalı, Antalya Elmalı ilçesi, Elmalı hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Antalya Elmalı, Antalya Elmalı ilçesi, Elmalı hakkında bilgi
  Antalya Elmalı


  Elmalı – Antalya
  Elmalı ilçesinin tarihi M.Ö. 5. – 4. yüzyıllarda bölgede yaşayan Likyalı’lar ile başlar. Bölge, Roma İmparatorluğu’nun, Bizans İmparatorluğu, Selçuklu Devleti’nin, Teke Beyliği’nin, Osmanlı İmparatorluğu’nun yönetiminde kalmıştır.

  Elmalı, Likya’nın kuzeyine temsil eden önemli şehirlerden biridir. İlçe çeşitli medeniyetler ile iç içe yaşamış bir yöredir. Bunları sırasına göre tesbit etmek günümüz için imkansızdır.

  Yıldırım Beyazıt zamanında Osmanlı idaresine geçen Elmalı, Osmanlı Devleti’nin ilk zamanlarında Anadolu Eyaletine bağlı Teke Livasının merkezi ve Teke Paşalarının ikametgahı olmuştur. İdare merkezinin Antalya’ya nakledilmesi üzerine Elmalı kaza haline gelmiştir. İlçe sıra ile “Kabalı, Emelas, Elmalı” gibi isimlerle anılmıştır.

  COĞRAFYASI
  Elmalı ilçesi, Güney Anadolu’yu kapsayan Toros Dağları’nın Batı Akdeniz Bölgesi’nde uzanan kıvrımları arasına sıkışmış çanak şeklindeki bir plato üzerinde kutulmuştur. Kuzey yarımküre 46-46 doğu meridyen düzleminde ve 2503 m yüksekliğe varan Elmalı Dağı’nın güney eteğindedir.

  Elmalı, Toros Dağları’nın bir kolu olan Beydağları ile çevrili olup, şehir merkezinin bulunduğu yer adeta bir çanağı andırır. Bu çanak içinde ilçenin kuzeyinde Elmalı Dağı, doğusunda Tilkicilik Tepesi, batısında Topdağı Tepesi, güneyinde de Elmalı Ovası yer almaktadır.

  Akarsuları düzenli bir rejim göstermez. Dağların eriyen karlarından oluşan çay ve dereler yukarıda belirtilen ovaların bazı yerlerin sulanmasında önemli rol oynar. Akdeniz Bölgesi’nde olmasına rağmen ilçede Akdeniz İklimi değil, Karasal İklim hüküm sürer. 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Elmalı İlçesinin tarihi Likyalılar ile başlar, çünkü Likyalıların Kuzeyini temsil eden en önemli şehir olmuştur ayrıca bu şehir birbirinden çok farklı Medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Kültür ve Turizm bakımından çok gelişmiştir.
+ Yorum Gönder