+ Yorum Gönder
Tatil Gezi ve Turizm ve Turizm Sektörü Forumunda Limyra hakkında bilgi, Limyra ile ilgili bilgi, Limyra antik kenti Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Limyra hakkında bilgi, Limyra ile ilgili bilgi, Limyra antik kenti

  Limyra hakkında bilgi

  Finike ilçesi, Turunçova beldesi, Yuvalılar köyü sınırları içinde yer alan Limyra’nın adı Likya dilindeki yazıtlarda “Zemuri” olarak geçer.

  Şehrin en azından İ.Ö. 5. yy’dan itibaren varlığı söz konusudur. Ancak şehrin en aktif dönemi İ.Ö. 4. yy.’ın ilk yarısında Likya Kralı Perikles zamanıdır ki, bu dönemde Limyra, Likya’nın başkenti durumundadır.
  Limyra hakkında bilgi.jpg
  Bölge ile ilgili tarihi kayıtlardan; Perikles’in Likya Birliği’ni oluşturmak ve egemenlik sahasını genişletmek için uğraştığı yıllarda Pers hakimiyetinin söz konusu olduğu, ancak bu hakimiyetin sadece sözde kalarak diğer şehirler gibi Limyra’nın da büyük bir serbesti içinde kaldığı anlaşılmaktadır. Perikles döneminden sonraki parlak devrini İ.S. 2. ve 3. yy.’larda yeniden yaşayan Limyra, zaman zaman depremler yüzünden zarar görse de yeniden onarılıp inşa edilmiştir.

  Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan şehir, 8. ve 9. yy.’larda Arap akını ile tahrip olup terk edilmiştir. 1970 yılından beri yapılan kazılarla değişik dönemlere ait gün ışığına çıkarılan buluntular hem bölge tarihini aydınlatmış hem de Antalya Müzesi’ne çok önemli buluntular kazandırmıştır. Limyra, Likya bölgesinin en çok kaya mezarına sahip kentlerinden biridir. Özellikle şehrin kuzeyindeki Toçak Dağı’nda gün ışığına çıkarılan İ.Ö. 4. yy.’a ait Kral Perikles’in anıt mezarı mimarisinin Xanthos’taki Nereidler anıtına benzemesi ve önemli parçalarının Antalya Müzesi’nin orta avlusunda sergilenmesi ile ayrı bir önem arz eder.

  Günümüz köy yerleşimi ve kalıntılara ulaşan asfaltın hemen kenarında, İ.S. 141 yılında büyük bir onarım geiren tiyatro binası yer alır. Tiyatronun karşısındaki alanda ise İmparator Augustus’un manevi oğlu Gaius Sezar’ın İ.S. 4. yılında yapılmış anıtsal mezar yapısı bulunur. Bu yapıt, Gaius Sezar’ı Kudüs’ten Roma’ya dönerken Limyra’da ölmesi nedeniyle inşa edilmiştir.

  Mimarisinin yanında, anıtı çevreleyen mermer kabartmaları ile ünlüdür ki, bunlardan Antalya Müzesi lahitler salonu köşesinde yer alan yüksek kabartma, Augustus dönemi realizmini sahnelemesi açısından mükemmel niteliktedir. Bunun dışında Ptelemaion adlı Hellenistik dönem anıtsal mezarı ve ona ait Antalya Müzesi’nde sergilenen plastik eserler, Limyra kazılarının son yıllarda ele geçmiş önemli buluntularıdır.
 2. Ziyaretçi

  Limyra Antik Kenti

  Antalya nın Finike ilçesi Yuvalılar köyü bölgesinde yer alır.
  Şehrin bilinen varlığı İ.Ö. 5. yy kadar dayanmakta olup en parlak dönemi İ.Ö. 4. yy. ın ilk yarısında Likya Kralı Perikles zamanıdır, Bu dönemde Limyra, Likya nın başkenti durumundadır.
  Tarihi kayıtlardan; Perikles in Likya Birliği ni oluşturmak için uğraştığı yıllarda Pers hakimiyeti olduğunu görüyoruz., Perikles döneminden sonraki parlak devrini İ.S. 2. ve 3. yy. larda yeniden yaşayan Limyra, zaman zaman depremler yüzünden zarar görse de yeniden onarılıp inşa edilmiştir.
  Bizans zamanında piskoposluk merkezi olarak kullanılmış daha sonra,8. ve 9. yy. larda Arap akınları ile tahrip olan şehir terk edilmiştir.
  Limyra, Likya bölgesinin en çok kaya mezarına sahip kentlerinden biridir.
  Şimdiki bölgeden geçen yolun yakınıda , İ.S. 141 yılında büyük bir onarımdan geçen tiyatro binası bulunur. Tiyatronun karşısındaki alanda ise İmparator Augustus un manevi oğlu Gaius Sezar ın İ.S. 4. yılında yapılmış anıtsal mezarı vardır. Gaius Sezar Kudüs ten Roma ya dönerken bu bölgede ölmüş ve anıt mezar yapılmıştır.
  Bunun dışında Ptelemaion adlı Hellenistik dönem anıtsal mezarı ve ona ait Antalya Müzesi nde sergilenen eserler, Limyra kazılarının son yıllarda ele geçmiş önemli buluntularıdır.

+ Yorum Gönder