+ Yorum Gönder
Tatil Gezi ve Turizm ve Turizm Sektörü Forumunda Rhadiopolis hakkında bilgi, Rhadiopolis nerede Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Rhadiopolis hakkında bilgi, Rhadiopolis nerede
  Rhadiopolis hakkında bilgi

  Rhadiopolis ise Corydella ile aynı yönde, Kumluca’nın batı yönünde, şehre 4 km. uzaklıkta bir dağın yamacında kurulmuştur. isminden dolayı Rodosluların kurduğu bir şehir olduğu arkeologlarca söylenir. XIX. Yüzyıl bilginlerince kentin adı “Rhudos” (Gül) ile ilgili görülmüştür. Kentle ilgili bilgileri Rhadiopolis’in yapılmasında büyük yardımları bulunan Hadrian zamanında yaşamış Opramoas adlı Lykia’lı bir zenginin diktirdigi anıttan öğrenmekteyiz. Arkeolog Cevdet Bayburtluoğlu’na göre Lykia dilinde yazılmış kitabelerin en doğuda olanı Rhadiopolis’te olduğu ve Lykia ülkesinin doğu sınırının bu şehirde olduğunu gösterir.

  Kral Opramoas zamanında en zengin devrini yaşayan şehir, adı geçen kral vasıtası ile komşu şehirlerin tahrip olan eserlerini de yardım ederek onarttırmıştır. Şehrin tiyatrosu, hamamı, Opramoas anıtı, kilisesi,kaya mezarları ve lahitleri çok sayıda su sarnıcı bulunmaktadır. Tiyatronun skenesinde yazılı olan 12 imparator mektubu, 19 procurator mektubu ve 33′u birlik toplantısına ait yazılı anıt antikacılarca tahrip edilmiştir.
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Antalyanın Kumluca ilçesinin kuzeyinde bir tepe üzerinde kurulmuştur. Tarihi çok eskilere dayanan Rhadiopolis Avrupalı arkeologlar tarafından keşfedilmiştir. Bu şehrin Kralın başrahibi ve kentin en ünlü siması Opramoas zamanında yapıldığı kabul edilmektedir.
+ Yorum Gönder