+ Yorum Gönder
Türkçe ve Yabancı Diller ve Türk Dili ve Kullanımı Forumunda AĞAÇKAKAN ile ilgili Vikipedi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAYAT
  Devamlı Üye

  AĞAÇKAKAN ile ilgili Vikipedi
  AĞAÇKAKAN Hakkında Bilgi

  Piciformes takımının Picidae ailesine ait yaklaşık 180 kuş türüne verilen genel ad. Bu kuşların gagaları kama biçimindedir; kuyrukları da sert tüylü olur. Ağaçlara tutunup, sivri ve sağlam gagalarıyla ağaç gövdelerini oyarlar. Ağaç kovuklarına ve çoğunlukla kendi açtıkları oyuklara yumurta bırakırlar. Ağaçkakanlar ormanlarda yaşar. Ağaç kabuklarının altındaki böcekleri yapışkan dilleriyle çıkarıp yerler. Bitkilerle de beslenirler. Baharda genellikle içi oyuk ağaçlara, gagalarıyla vurarak çıkardıkları trampet sesine benzer gürültü, erkek ağaçkakanların üreme bölgelerini ellerinde tutabilmek amacıyla çıkardıkları seslerdir. Avustralya, Yeni Zelânda ve Madagaskar dışında, dünyadaki tüm sıcak bölgelere yayılmışlardır. Türkiye’de 9 tür ağaçkakan vardır 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Ağaçkakan Nedir

  Ağaçkakan, Picinae (ağaçkakanlar) alt familyasını oluşturan ağaçların kabuklarını gagalayarak altlarında gizlenmiş tırtıl ve böceklerle beslenen, sivri gagalı hoş renkli kuş türlerinin ortak adı.

  Özellikleri
  Ayakları dörder parmaklıdır. ikisi öne ikisi ark Aya yönelmiştir. Keskin ve çengelli tırnaklarıyla ağaç gövdelerine sımsıkı tutunur. Dik ve sivri tüylerden meydana gelen, kıvrılmayan güçlü kuyruğunu da destek olarak kullanır. Kısa sıçramalarla ve hızla ağaç gövdelerine tırmanırlar.

 3. IŞILAY
  Devamlı Üye
  Ağaçkakan (Picus), ağaçkakangiller (Picidae) familyasından ağaçların kabuklarını gagalayarak altlarında gizlenmiş tırtıl ve böceklerle beslenen, sivri gagalı kuş türlerinin ortak adı.

  Ağaçkakan Nedi.jpg
+ Yorum Gönder