+ Yorum Gönder
Türkçe ve Yabancı Diller ve Türk Dili ve Kullanımı Forumunda Gelişme Bölümü Gelişme Bölümünün Özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zeyneb
  Bayan Üye

  Gelişme Bölümü Gelişme Bölümünün Özellikleri
  Gelişme Bölümü Gelişme Bölümünün Özellikleri

  Gelişme bölümü; konuyu açıklayan, ana düşüncenin ortaya çıkmasına katkıda bulunan yardımcı düşünceleri içerir.

  -Konu, bu bölümde açılır. Bunun için de örneklerden benzerliklerden, karşıtlıklardan, tanık göstermelerden yararlanılır.

  -Ayrıntılar, gelişme cümlelerinde birbirini tamamlayarak, birbirine, bağlayıcı öğelerle bağlanarak sıralanır.

  -Gelişme bölümündeki cümlelerden her biri, dil ve (bilgi yelpazesi.net) düşünce yönünden kendisinden önceki ve sonraki cümleye bağlıdır.

  -Tüme varım yöntemiyle kurulan paragraflarda an düşünce, gelişme cümlelerinden biri olabilir.

  Paragraf gelişme bölümlerine örnek 1:

  Yazarken, kitapları bir yana bırakır, aklımdan çıkarırım; kendi gidişimi aksatır diye.

  (giriş cümlesi)

  Gerçektende iyi yazarlar üstüme fena abanır, yüreksiz ederler beni. Hani bir ressam varmış, kötü horoz resimleri yapar ve uşaklarına, dükkana hiç canlı horoz sokmamalarını sıkı sıkı tembih edermiş, ben de öyle Hatta çalgıcı Antigenides'in bulduğu çare benim daha çok işime gelirdi Antigenides bir şey çalacağı zaman, kendinden önce ve sonra halka uzun süre kötü şarkılar dinletirmiş

  (gelişme bölümü)


  Paragraf gelişme bölümlerine örnek 2:
  Tiyatronun görevi yeni kelimeleri tanıtmak ve dile yerleştirmek değildir
  (giriş bölümü)

  Bu görev televizyon gibi yayın araçlarına düşer. Özellikle gerçekçi oyunlarda yeni türetilen ve halkın henüz kullanmadığı kelimelerin kullanılmasına karşıyım. Şinasi : Tiyatroda kişilerin, kişiliklerine göre konuşması gerektiğini söylerken en doğru ilkeyi göstermişti. Alışılmamış kelimeler sahnede kullanıldığında halkta tepki yaratıyor. Bugün Türkçe'yi çok iyi kullanan yazarların yanı sıra, aşırı ve öz Türkçe kelimelerle dolu eserlerle de karşılaşıyoruz. Tiyatro eserlerinde bunu yapamazsınız. Tiyatroda rol alan her oyuncu, kahramanın mensup olduğu toplum kesimine uygun biçimde konuşur
 2. Beriwan
  Devamlı Üye

  paragrafın gelişme bölümü istenildiği kadar uzun tutulabilir. burada konuyla ilgili örnek verilebilir. anı anlatılabilir. alıntı sözler kullanılabilir. v.s.
+ Yorum Gönder