+ Yorum Gönder
Türk Dili ve Kullanımı ve Türk Edebiyatı Forumunda İlk özel gazete hangisidir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  İlk özel gazete hangisidir
  İlk özel gazete nedir

  İlk özel gazete hangisidir

  İlk özel gazete : Şinasi ile Agah Efendi / Tercüman-ı Ahval
 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Tercüman-ı Ahvâl ile ilgili Bilgi

  İstanbul'da 1860-1866 arasında yayımlanan ilk özel gazetedir.
  22 Ekim 1860'ta Agah Efendi ve Şinasi tarafından çıkarıldı. Önceleri pazar günleri çıkan gazete 22 Nisan 1861'deki 25. sayısıyla birlikte haftada üç gün yayımlanmaya başladı. Gazete, zamanla Ceride-i Havadis gazetesiyle rekabet edebilmek için yayınını beş güne çıkardı. Bahçekapı'da bir matbaada basılan gazete, matbaanın altındaki bir tütüncü dükkânından satılıyordu.
  Ahmed Vefik Paşa, Ziya Paşa, Refik Bey'in sık sık bu gazetede yazıları yer aldı. Bu yazılarda Osmanlı toplumunun geri kalma nedenleri ve ülkede olup bitenler tartışılıyordu.Ancak 24. sayısından sonra Şinasi ayrılmıştır.
  Ayrıca edebi eserlerin de yayımlandığı gazetede, batılı anlamda ilk Türkçe oyun olan Şinaşi'nin Şair Evlenmesi de (1860) dizi olarak yayınlamıştı.
  Gazete, Ziya Paşa'nın kaleme aldığı sanılan ve eğitim sistemine sert eleştirilerde bulunan bir yazı yüzünden Mayıs 1861'de iki hafta süreyle kapatıldı. Bu olay Türk basınında yayın durdurmanın ilk örneği oldu. 792 sayı yayımlanan Tercüman-ı Ahval'in 11 Mart 1866'da yayınına son verildi.

+ Yorum Gönder


ilk özel gazete hangisidir