+ Yorum Gönder
Türk Tarihi ve Türk kültürü Forumunda Jön Türklerin Siyasi Fikirleri Nasıldı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Jön Türklerin Siyasi Fikirleri Nasıldı
  Jön Türklerin Siyasi Fikirleri Nasıldı

  jon turk.jpg

  Jön Türkler’i daha fazla tanımak lazım. Cumhuriyet’e giden yolda önemli topluluklardan biri. Onlar da biz gibi ülkeyi kurtarmak için kafa yordular. Tecrübelerinden faydalanmak gerekli. Aynı konularda sıkıntı devam ediyor: eğitim, bilim, entelektüel yetiştirme vs. Bu kitap Jön Türkler’i kısaca tanımamı sağladı. İleride onların daha fazla eserini okumayı istiyorum. Kitaptan en ilgimi çeken iki not:

  Emily Boutmy 1870 harbi yenilgisini siyasi “elite”in kifayetsizliğine bağlamış. Halkın yeteri kadar destek vermemesi sonucu Jön Türkler yavaş yavaş bir Türk eliti oluşturma fikrini benimsemiş, daha sonra bu ülkeyi kurtarıcı grup subaylar olmuştur.

  Psikolog Ribot‘un psikoloji ırsiyetle geçer düşüncesi, Jön Türkleri saltanatın olmaması fikrini kuvvetlendirmiş. Çünkü bu düşünceye göre Jön Türklere göre ülkeyi kötü yöneten Abdülhamit’in oğlu da ülkeyi kötü yönetecekti. Ne garip değil mi? Yanlış olan bir hipotez, sosyal hayata yansıyınca çok büyük etkileri oluyor. Kavram bilimle ilgili olunca, hareketler/düşünceler meşrulaşıyor. Halbuki gerçek fenci hiçbir zaman söylediklerinin tam gerçek olmadığını düşünür. 2. Meryem
  Bayan Üye

  osmanlı'nın parcalanmasından sonra bunlardan bazılarının abdülhamit'in mezarı basına giderek, "biz ne yaptık" diye ağladıkları söylenir.
+ Yorum Gönder


jön türkler