+ Yorum Gönder
Türk Tarihi ve Türk kültürü Forumunda Ramazan bayramını ortak kutlayan ülkeler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Ramazan bayramını ortak kutlayan ülkeler
  Ramazan bayramını ortak kutlayan ülkeler

  Ramazan bayramını ortak kutlayan ülkeler hangileridir ?


  ramazan-bayram-n-ortak-kutlayan-lkeler.jpg


  KIRGIZİSTAN
  Ramazan Bayramı, Kırgızistan'da da coşkuyla kutlandı. Bişkek'teki Ala Too Meydanı'nda toplanan binlerce müslüman, bir daha zor günler görmemek için dua etti.


  50 bin Kırgız Türkü, 08.00'de kılınacak bayram namazı için sabahın erken saatlerinde Ala Too Meydanı'nda toplandı. Meydanda aralarında pek çok siyasetçinin de bulunduğu cemaat, namazın ardından ülkenin kalkınması, birlik beraberlik ve bir daha ihtilal görmemek için topluca dua etti. Namaza katılan Kırgızistan'daki elçilik temsilcileri birer konuşma yaparak halkın bayramını kutladı. Ayrıca meydana konulan fitre zekat kutularına da halk ilgi gösterdi.
  TÜRKMENİSTAN


  Türkmenistan'da Ramazan Bayramı, coşkuyla kutlanıyor. Aşkabat'ta bulunan Ertuğrul Gazi Camii'nde kılınan bayram namazına Türkmenistanlılar kadar bürokratlar da ilgi gösterdi. Ertuğrul Gazi Camii'nde halkla bayramlaşan Türkiye'nin Aşkabat Büyükelçisi Hakkı Akil de daha sonra Türk vatandaşlarını büyükelçilik binasında kabul ederek bayram resepsiyonu verdi. Türkmenistan'da resmi Ramazan Bayramı dolayısıyla resmi tatil ilan edildi.


  KIRIM


  Ramazan Bayramı, Kırım Tatar Milletinin 1944 yılında gönderilmesinden, sürgünden Kırım’a dönmelerinden sonra 1990 lı yılların sonunda Kırım’da tekrar kutlanmaya başlandı.
  Kırım’da Ramazan bayramın kutlamaları geçen her sene daha da gelişiyor. Her sene Kırım’daki camiler Bayram günü bayram namazı için toplanan insanlarla tıklım tıklım dolup taşıyor.
  Bu sene Kırım’da bayram namazı 23 Ekim’de sabah saat 07.45 kılındı. Ancak sabah saat 07.00 den itibaren vaizler vaaz vermeye başladılar.. Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin yöneticileri Kırım’da bulunan tüm Müslümanların Ramazan bayramını kutladı. Ayrıca, 23 Ekim çalışan Kırım Müslümanları için resmi tatil günü olarak ilan edildi. Buna rağmen resmi kurumlar ve eğitim kurumların çoğu çalışan Müslüman eleman, işçi ve öğrencilerine tatil imkanı vermediler.


  TATARİSTAN  Tataristan Baş Müftüsü Gusman Hazrat İshakov’la birlikte binlerce Kazan Tatarı bayram namazını kılmak ve bayramlaşmak için, bayram sabahı saat 7.00 de Kazan’da ki Kul Şerif Cami’sinde toplandılar. Kul Şerif Cami’ne gidemeyen Kazan Tatarları ise Ramazan Bayramı kutlamalarını televizyondan naklen seyrettiler. Tataristan’da bayram dolayısı ile resmi tatil ilan edildi.


  BAŞKURDİSTAN  Başkurt Türkleri Ramazan Bayramı hazırlıklarına erken başladılar. Türk dünyasının her yerinde olduğu gibi bayram temizlikleri yapıldı, aile fertlerine bayramlık kıyafetler alındı ve bayramda ziyaret için gelecek misafirlere en iyi yemekler ve çeşitli ikramlar hazırlandı. Başkurdistan’ın tüm camilerinde bayram namazı binlerce inananın katılımıyla gerçekleşti. Başkurt Türkleri Ramazan bayramının, geçmişin anlaşılması ve geleceğe umutla bakılması anlamına geldiğini söylüyorlar


  ÖZBEKİSTAN


  Ramazan Bayramı'nı kutlayan Özbekistan'da camiler yedinde yetmişe on binlerce inananla dolup taştı. Ülke genelinde olduğu gibi Başkent Taşkent'te camiler yetersiz kalınca binlerce kişi, namazını cami çevresindeki açık alanlarda kıldı. Kentin en büyük camilerinden Kökçe ve Hacı Ahrorı Veli bile Bayram Namazı için yetersiz kaldı. Bu camilerde de insanlar yer bulamayınca yanlarına getirdikleri namazlıklarını park, cadde ve sokaklara serdi.


  Kentteki camiler, sabahın erken saatlerinde akın eden insanlarla doldu. Camilere sığmayan cemaat, çevresindeki cadde ve yollarda taştı. Bunun üzerine trafik polisleri namaz yeri için çevredeki ana yol ve meydanları araç trafiğine kapattı. Camilere fazla yaklaştırmayan binlerce araçlar ise camilere giden etraftaki yollarda, park etti.


  Alınan önlemler içerisinde ırk, millet, dil ve renk ayırımı yapmadan omuz omuza veren on binlerce insan, bayram namazlarını eda etti. Açık alanları namaz için mesken eden insanlar, namazın akabinde getirilen tekbirle eşlik etti ve okunan Kur-an'ı Kerim'i dinledi. Eller açılıp, ülke, millet saadeti ve huzuru, birlik beraberliği ve insanlığı selameti için dualar yapıldı; iyi dilek temennilerinde bulunuldu.


  Bayram namazından sonra insanlar evlerinin yolu tutmandan önce birbirleriyle cami çevresinde bayramlaştı. Namaz akabinde ise alana akın eden seyyar satıcılarla cami çevresi adeta panayır alanına dönüştü. Bu günü fırsat bularak cami çevresinde tezgâh açan seyyar satıcılar ise bekli de satışlarının en iyi olduğu günlerden birini yaşadı.


  Çocuklarına hediyelik eşyalar alan insanlar bir Ramazan bayramı namazını daha huşu içerisinde eda etmenin sevinci ve hazzıyla aileleriyle bayramlaşmak üzere evlerinin yolunu tuttu.


  Bu arada Cumhurbaşkanı İslam Kerimov yayınladığı bayram mesajında, ilgililerin halkı daha iyi bir bayram geçirmeleri için seferber olduğunu belirterek, halka birlik ve berberlik çağrısında bulundu ve onları halkı ülke bütünlüğünden taviz vermeye davete etti.


  DOĞU TÜRKİSTAN  Ramazan Bayramı Çin işgali altındaki Doğu Türkistan’da yine buruk bir şekilde kutlandı,Ramazan Ayı’nın son günlerinde aynen Mao döneminde ki gibi Çinliler camileri sıkı kontrol altında tutuyor. Müslümanlara gözdağı vermek için, askerlere camilerin önünde marş söyletiyor. Özellikle Doğu Türkistan’ın güney bölgesinde camiiler Çin askerleri tarafından çok sıkı kontrol altında tutuluyor.Özellikle bayram namazları silahların gölgesinde kılınıyor. Askerler cami çevrelerinde nöbet tutuyor ve camiye girenler kameralar tarafından görüntüleniyor.18 yaşın altında ki kişilerin camilere girmesinin normal zamanlarda yasak olduğu Ana Vatan’da; gençlerin bayram namazlarını dahi kılmasına izin verilmiyor. Eğer bir büyüğü ile beraber camiye giren bir genç tespit edilirse hemen camiden çıkartılıyor ve ebeveynine ceza veriliyor. Hanımların ise camilere girmesine kesinlikle izin verilmiyor.Bayramda bir köyden diğer köylere giderek bayram namazını eda etmek ve diğer köylere giderek bayramlaşmak kesinlikle yasak. Bayramlaşma için sadece bir gün izin veriliyor.Kamu hizmetinde çalışanlar, memurlar, öğretmenler gibi mesleklere sahip olanlar ise kesinlikle camiye gidemiyorlar.


  TÜRKMENELİ

  Ramazan Bayramı münasebetiyle; Türkmenlerin,Türk dünyasının ve İslam aleminin Ramazan Bayramını kutlar,başta bölgemiz olmak üzere,tüm dünyaya barış ve huzur getirmesini Allahtan niyaz ederiz. 2. Ziyaretçi

  bütün müslüman ülkeler
 3. Ziyaretçi
  ırak iran suriye afganistan kırgızistan vb.
 4. Ziyaretçi
  Neden hilale bakmadan bayram yapiliyor teknoloji var derseniz avrulpada yokmu .?beninternette baktim hilal daha yarin aksam gozukecek neden sadece birkac ulku kutluyor kutlayanlarin bayrami mubarek olsun saygilar

+ Yorum Gönder


ramazan bayramını kutlayan ülkeler,  ramazan bayramını hangi ülkeler kutlar,  ramazan bayramı hangi ülkelerde kutlanır,  ramazan bayramını kutlayan ülkeler hangileridir,  ramazan bayramı kutlayan ülkeler,  Ramazan bayram