+ Yorum Gönder
Türk Tarihi ve Türk kültürü Forumunda Özbekistan Gelenek ve Görenekleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Özbekistan Gelenek ve Görenekleri
  Özbekistan Gelenek ve Görenekleri Nelerdir


  Özbekistan Gelenek ve Görenekleri1.jpg

  Doğum evveli


  Özbek Türklerinin eskiden beri devam ede gelen destanlar, efsaneler, masallar, örf ve adetlerine girerek hayata dair düşüncelerini anlamak mümkündür. İstenilen çocuğun miktarı veya cinsiyetine dair folklorik malzemede önemli mesajlar vardıır. Bunları alkış(dua)larda bulmak mümkünür. Mesela: “On çocuğun olsun”, “Çok çocuk göresin”, “Allah sana beş, yedi, dokuz oğul, üç de kız versin”.


  Doğum esnası
  Özbeklerde çocuk dünyaya geldiği zaman çocuğu ve annesini inler-cinlerden ve yaman gözlerden korumak amacıyla ateşten geçirilerek (Çille-devri ) kırk devri yapılır. Anne ve çocuğun da 40 gün (Çille’de) kırkı da olurdu. Bu dönemde yabancı kişilerin anne ve çocuğunun yanına girmesi yasakk. Çilleli evde çeşitli irimler-sirimler (dini pratikler) yapılırdı. Çocuğu yaşamayan kadınlar da bu dönemde doğum yapılan eve sokulmazdı. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Modern Nikah Düğünü

  Günümüzde modern Özbek nikah düğünleri üç merasimden ibarettir.
  1-Nan sindiriş (ekmek parçalamak-nişanlı ediş.) O gün iki tarafın dünürleri şartları ve düğün vaktini kararlarştırırlar.
  2-Gelin ve damadın hem modern yolla, hem de dini yolla nikahlanması.
  3- Düğün günü.
 3. Dr Zeynep
  Bayan Üye
  Ölüm Evveli

  Özbekistan’da “öldü”denilmez, “emanetini teslim etti”, “emanetini tapşırdı” “gücü yumulmuş”, “Dar’ül fenadan dar’ül bekaya gitti” “canı çıktı” denir, çocuk ölünce de “ falancanın çocuğu uçtu” denilir.
  Özbek Türklerinde ölenin giysilerinin bir kısmı fakire verilir, bir kısmı ise duvara asılır. Yaşlı ölülerin giysilerinden parçalar alınıp saklanır. Böylece bu parçaları alanların da çok yaşayacağına inanılır.
  Ölen din adamı ise, kitapları alınıp saklanırsa sevap işlenildiğine inanılır.

  Ölüm Esnası

  Özbekistan’da cenaze kefenlendikten sonra açılmaz.
  Özbekistan’da cenazenin taşınmakta olduğunu gören Müslüman halk, tabutun altına girer ve cemaatla birlikte 7 adım gider.
 4. Dr Zeynep
  Bayan Üye
  Sokakta konuşma

  Eğer şehirde herhangi bir oteli, iş yerini ararsanız o zaman : “Keçirasiz, Özbekiston mehmonhonasiga kanday borış mumkün?” “Affedersiniz, Özbekistan oteline nasıl gidebilirim?/”, “Oloy bozorı kayerda?” “ Alay pazarı nerededir?” diye sormanız gerek, sormadan önce selamlaşırsınız “assalomu aleykum”, “salon” daha iyi olur. Gerekli bilgileri aldıktan sonra: “Rahmat” veya “xxxxxkür etaman” “Teşekkür ederim” diyebilirsiniz.

  Herhangi bir şirkete, iş yerine giderken karşılaştığınız insanlarla ilk önce selamlaşırsınız. Türkiye’deki adetlere göre herhangi bir odaya girmeden önce kapalıysa mutlaka kapıyı vurmak gerekir. Özbekistan’da bu adet her zaman (yerine göre) şart değil. Mesela Bakanların yardımcılarının üniversite veya enstitü rektörlerinin, fakülte dekanlarının odalarına kapıyı vurup içeri girilir. Ya kapıyı vurup içeri girilir. Ya da kapıyı açıp: “Kirsam böladimi? ” (Gire bilir miyim?) diye izin istenir. İzin aldıktan sonra ne istediğinizi söylemelisiniz.

 5. Harbikız
  Devamlı Üye
  Özbekistanda bedene giyilen elbiseye “köylek’’ denir. “v” yakalı , iki parçadan oluşan elbisenin üst kısmı vücuda oturacak şekilde , alt kısmı boldur. Etek uçlarına bir sıra fırfır dikilerek süslenir. Yaka , ince plilerle hazırlanır. Kollar bileğe doğru bollaşarak el üzerine kadar iner, uçları yine ince plilerle süslenir. Elbisenin boyu da ayak bileği hizasındadır. Genelde genç kızlar bu şekilde giyinirler.

+ Yorum Gönder


özbekistan kıyafetleri,  özbekistanın kıyafetleri,  özbek kıyafetleri,  özbekistan geleneksel kıyafetleri,  özbekistan yöresel kıyafetleri,  özbek giysileri