+ Yorum Gönder
Türk Tarihi ve Türk kültürü Forumunda 51 alay sancağı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  51 alay sancağı
  51 alay sancağı

  51. Alay Sancağı KTÜ'de
  04 Mayıs 2009 / 14:07
  ''57. Alay sancağı'', KTÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özen'e teslim edildi.

  Genelkurmay Başkanlığı ve Ulusal Öğrenci Konseyi'nin işbirliğiyle düzenlenen ''Ata'nın İzinde 57. Alay Yürüyüşü'' kapsamında Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Öğrenci Konseyi'ne emanet edilen temsili ''57. Alay sancağı'', KTÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özen'e teslim edildi.

  KTÜ Kanuni Kampüsü'ndeki teslim törenine, Rektör Prof. Dr. Özen'in yanı sıra Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selahattin Köse, KTÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Hüseyin Yiğit Öztürk, dekanlar, akademik personel ile öğrenciler katıldı.

  57_alay_sancagi_.jpg

  Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende konuşan Rektör Yardımcısı Köse, Genelkurmay Başkanlığı ve Ulusal Öğrenci Konseyi'nin işbirliğiyle düzenlenen ''Ata'nın İzinde 57. Alay Yürüyüşü''nün 25 Nisan'da Çanakkale'de yapıldığını anımsattı.

  Köse, 1915 şartlarının yaşatıldığı yürüyüşte 45 üniversiteden 5 bin öğrencinin, Conkbayırı'ndaki çadırlarda gecelediğini, askeri karavanadan kırık buğday çorbası ile ekmek yediğini belirtti.

  19. Tümen Komutanı Kurmay Yarbay Mustafa Kemal'in ''Ben size taarruz emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler ve komutanlar geçebilir'' emrini uygulayan birliklerden birinin de Yarbay Hüseyin Avni komutasındaki 57. Alay olduğunu ifade eden Köse, ''25-28 Nisan 1915 tarihleri arasında 628 kişilik mevcudun tamamı şehit olmuştur. Son şehidimizle 57. Alay sancağı, yere düşmemiş, şehidin yanındaki ağaçta asılı kalmıştı'' dedi.

  Köse, Avustralya'nın Melbourne Müzesi'nde sergilendiği iddia edilen sancağın altındaki plakette, ''Bu alay sancağı Gelibolu savaş alanından getirtilmiştir. Ama esir edilmemiştir. Türk ordusunun geleneklerine göre bu alayın sancağı, alayın son eri ölmeden teslim edilemez. Bu sancak, sonuncu muhafızın da altında ölü olarak yattığı bir ağacın dalına asılı olarak bulunmuştur. Kahramanlık timsali olarak karşınızda duran bu Türk alayı sancağını selamlamadan geçmeyiniz'' yazısının yer aldığını kaydetti.
  Konuşmanın ardından KTÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Hüseyin Yiğit Öztürk'ün muhafaza edilmek üzere öperek teslim ettiği temsili 57. Alay Sancağı'nı Rektör Prof. Dr. İbrahim Özen öperek teslim aldı.

  Kırıkkale Üniversitesi'nden devralınan sancağın bir yıl boyunca KTÜ'de muhafaza edileceği öğrenildi. 2. Emine4747
  Devamlı Üye

  Çanakkale Savaşı'nın başlangıcı kabul edilen Anzak Çıkarmasını durdurmak amacıyla Osmanlı alayıdır. 57. Alay Bigalı Köyü ve Turşun bölgesinde tatbikatlar yaptı.
+ Yorum Gönder


melbournedeki 57. alay sancağı,  alay sancağı nedir,  57.alayin Avustralya daki resmi