+ Yorum Gönder
Türk Tarihi ve Türk kültürü Forumunda Halifelik Ne Zaman Kaldırıldı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Halifelik Ne Zaman Kaldırıldı

  Halifelik Ne Zaman Kaldırıldı Hakkında Bilgi  Hz. Muhammedin ölüm tarihi olan 632 yılından beri devam eden halifelik Türkiye Büyük Millet Meslisi"nin 3 Martl924 tarihli karan ile kaldırıldı. Böylece 101 inci halife olan 2.Abdülmecid Efendi, ertesi gün,ailesi ile birlikte İsviçre"ye gitmek özere Dolmabahçe sarayından ayrıldı.

  Halifeliğin kaldırılışı ve halifenin Türkiye hudutları dışına çıkakması,müslüman ülkelerde önce tereddütle karşılandı.Fakat sonraları,değişen dünya şartları dikkate alınarak olumsuz hava kendiliğinden yok oldu.


  Son halife 2. Abdülmecid"le birlikte, Osmanlı Hanedanına mensup olanların hepsi yurtdışına sürgüne gönderilmişti.Bu sürgün hayatı tam 28 yıl sürdü. 1952 yılında çıkarılan bir kanunla Osmanlı Hanedanına mensup olanlardan 30 kişi hariç olmak üzere,diğerlerinin Türkiye"ye dönmesine müsade edildi. Dönmelerine müsade edilmeyenler sadece Şehzadelerdi
 2. Zeyneb
  Bayan Üye

  Halifelik Ne Zaman Kaldırıldı

  Halifeliğin kaldırılması (3 Mart 1924), son olarak Osmanlı Hanedanı elinde bulunan halifelik sıfatının, Türkiye Cumhuriyeti tarafından kaldırılması olayıdır. Devletin laikleştirilmesi yolunda yapılmış siyasî bir devrimdir.

+ Yorum Gönder


halifelik ne zaman kaldırıldı