+ Yorum Gönder
Masal ve Hikaye ve Türk Masalları Forumunda Misket Adlı Masal Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Uğur Baki
  Devamlı Üye

  Misket Adlı Masal
  MİSKET

  Yaşlı adam, bir konfeksiyon mağazasına ait vitrine uzun uzun baktıktan sonra, ilerideki yeşillikte oynayan çocukların en zayıfına dönerek:

  -Küçüüük! diye seslendi. Bana biraz yardımcı olur musun?

  Çocuk, hafta sonlarında yaptıkları misket oyununu ilk defa kazanmış olmasına rağmen arkadaşlarını bırakıp geldi. 7-8 yaşlarındaydı ve üzerindeki elbiseler, "tek kelimeyle" dökülüyordu.
  Yaşlı adam, çocuğun saçlarını okşadıktan sonra:
  Vitrindeki elbiseyi giymeni istemiştim, dedi. Bakalım üzerine
  uyacak mi?
  Çocuk, bu teklifi ilk önce şaka sandı. Ama adam son derece ciddiydi. Onunla birlikte mağazaya girerken, ilk önce rüyâda olup olmadığını, daha sonrada şimdiye kadar yeni bir elbise giyip giymediğini düşündü. Genellikle ailedeki büyük çocuğa alınan veya komşular tarafından verilen giyecekler, elbiselerin ona dar gelmesiyle birlikte ortanca kardeşe kalır, birkaç sene sonra da dizleri aşınmış veya delinmiş vaziyette kendisine yamanırdı.
  Ama "her zaman hasta" dedikleri babasının ne kadar zor para kazandığını bildiğinden, bu işe bir kere bile itiraz etmemişti. simdi ise, ilk defa yeni bir elbisesi olacaktı. Üstelik de bayrama üç gün kala.

  Çocuk, yaşlı adamın gösterdiği elbiseleri giydiğinde, büyümüş
  olduğunu ilk defa farketti. Çizgili kadifeden yapılmış pantolon, bacaklarının ne kadar uzun olduğunu ortaya koyarken, yeni ceketi de omuzlarını iyice geniş göstermişti. Fakat hepsinin üzerine giydiği kaban bir başkaydı ve artık üşümeyecekti. Çocuk, biraz önce kazandığı misketleri onun cebine bıraktığında, iyice keyiflendi. İrili ufaklı misketler, gayet derin olan ceplerin bir köşesinde kalmıştı. Demek ki her bir cep, en az elli misket alabilirdi.
  Yaşlı adam, çocuğu sağa sola döndürdükten sonra, elbiselerin
  paketlenmesini istedi. Ve iş tamamlandığında, tezgâhtara dönerek:

  -Elbiseleri torunuma alıyorum, dedi. Kendisine sürpriz yapacağım
  için, onları bu çocuğun üzerinde denedim. İkisinin de boyu falan aynı
  da
  Çocuk, bir anda beyninden vurulmuşa döndü ve ne diyeceğini bilemedi.
  Ama artık büyüdüğüne göre, bir şey belli etmemeliydi. Aynaya son bir defa baktıktan sonra, üzerindekileri yavaşça çıkartarak bir kenara fırlattığı eskileri giydi.
  Adam, elbiselerin torununa uyacağından emindi. Yaptığı hizmet için çocuğa bir ciklet parası vermek istediğinde, onu yanında göremedi. Haylaz velet, belli ki bu isten sıkılmıştı.
  Çocuk, arkadaşlarının yanına döndüğünde, bir kenara çekilerek onları seyretmeye koyuldu. Ve bütün ısrarlara rağmen oyuna katılmadı.
  Arkadaşları :
  -Niçin oynamıyorsun? diye sordular. En güzel misketleri sen
  kazanmıştın.
  -Çocuk, inci gibi yaslar süzülen gözlerini arkadaşlarından
  kaçırmaya çalışırken:
  -Misketlerim, bu elbiselere yakışmayacak kadar güzeldi, dedi. Bu
  yüzden onları, bayramlık kabanımın cebine sakladım.
  ASLINDA HER YAŞTA AMA FARKLI SEKILLERDE HEP BIRILERI TARAFINDAN KANDIRILIP SONRA DA BIR KENARA FIRLATILMADIK MI İŞİMİZDE – DOSTLUKTA - ARKADASLIKTA - BELKI DE AILEMIZDE..
  KİMİN UMURUNDA -BIR BASKASININ- DUYGULARI, HISSETTIKLERI VEYA KANDIRILMASI, GÖZYASLARI YA DA KALP KIRIKLIKLARI.
  BÜTÜN BIR ÖMÜR BOYU KALAN IZLER NE YAZIK Kİ KÜLLİYEN HİÇ KİMSENİN
  KEŞKE KEŞKE FARKLI OLABİLSEYDİ HER ŞEY.
  BİRAZ DAHA İNSANCA, BİRAZ DAHA HASSASCA, DÜRÜSTÇE VE BİRAZ DAHA YÜREKLİCE 2. Ezlem
  Üye

  Dünyada herkesin ihtiyaç duyduğu en önemli şey sevgidir. Bu dünyada tek başına hiçbir şeyi yaşamanın anlamı yoktur. Bu nedenle insanları sevmekten korkmamalıyız.
+ Yorum Gönder