+ Yorum Gönder
Masal ve Hikaye ve Türk Masalları Forumunda Evren Ile Ilgili Masal Örneği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Evren Ile Ilgili Masal Örneği
  evren ile ilgili masal Örneği kısaca 2. HaKHaN
  Özel Üye

  Kısaca Evren Ile Ilgili Masal

  Ay Hakkında Masal

  Bir çocuk vardı.Bir topu yoktu.Bir gece penceresinden gökyüzüne baktı.Beyaz bir top gördü.Ne güzel bir top diye düşündü.Keşke dedi içindeno top düşse de yerindenben oynasam.Bekledi bekledi top düşmedi.
  Birden topun önüne beyaz dumanlar geçti.Top görünmez oldu.Sonra dumanların arasından beyaz top yine göründü.Gökyüzünde yanıp sönen ışıklar vardı.Çocuk;başkaları da bunları gördü mü acaba diye düşündü.

  Sonra odasına babası geldi.Ona gökyüzünü gösteri.Baba dedi o top oraya nasıl çıkmış.Neden düşmüyor.O ışıkları kim yakıyorgökyüzünde neler oluyor.
  Anlattı babası gökyüzünde olanları.Top sandığı beyaz cisim aydı.Uzayda hiç düşmeden dünyanın çevresinde dönerdi.Her zaman da daire şeklinde görünmezdi.

  Bazı günle yarım daire…
  Bazı günler de bayrağımızdaki gibi hilal şeklinde görünürdü.Yanıp sönen ışıklar da yıldızlardı.Yıldızlar sıcak ve parlak olurlardı.Uzayda bir çok yıldız vardı ve geceleri görünürlerdi.


  Sonra babasıhaydi artık uyumalısıniyi geceler dedi.Çocuk da iyi geceler dedi ve yatağına yattı.Yeni şeyler öğrendiğine sevindi ama Ay’ın top olmadığına da üzüldü.Artık yere düşmesini bekleyeceği bir top yoktu.

  O gece rüyasında uzayda buldu kendini.Ay’a gitti.Ay hiç de top kadar küçük değildi.Ay’dan dünyaya baktı.Ne kadar da küçük görünüyordu.Yine de Dünya Ay’dan büyüktü.

  Güneşe doğru da gitti.Güneş öyle sıcak öyle parlaktı ki fazla yaklaşamadı.Başka yıldızlara gezegenlere de gittiama en güzeli dünyasıydı.
  Sabah oldu.Güneşin ışıklarıyla gecenin karanlığı aydınlandı.Ay ve yıldızlar görünmez oldu.Çocuk uyandığında yatağında ne buldu biliyor musun?
  Bembeyaz bir top.Tıpkı ay gibi.
  Artık onunda bir topu vardı.

+ Yorum Gönder