+ Yorum Gönder
Yemek Tarifleri ve Türk Mutfağı Forumunda leblebi nasıl yapılır Çorum Leblebisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. MEGASXL
  Devamlı Üye

  leblebi nasıl yapılır Çorum Leblebisi
  Leblebi yapılışı


  LEBLEBİ ÜRETİMİ İÇİN GEREKEN ARAÇLAR

  1- Nohut Çalkama makinesi (Elek veya Selektör)

  2- Ocak

  3- Isıtma ve Kavurma makinesı

  4- Islama Teknesi veya makinesı

  5- Yüksek kalorili Meşe odunu

  6- Varak (Tokmak ve Mafrak da denilir)

  7- 90-110 cm arasında Dişlenmiş Bakır Sac

  8- Kalbur

  9- Kıl ve telis çuval

  10- Geniş kapalı bir alan
  ÇORUM LEBLEBİSİNİN İMALATI

  NOHUT SEÇME : Üreticiden damla cinsi nohut'un naturel 100 adedi asgari 55-57 gram olmak şartıyla alınır.

  NOHUTU SINIFLANDIRMA : Nohutlar dokuz gözlü eleklerle elenir. Nohutun sınıflandırılması yapılır, l, 2, 3, 4,5, 6,7 numaralı elekli vasıfsız nohutlar ayrılarak 8 ve 9 numaralı nohutlar leblebi yapımı için kullanılır.

  NOHUTU ISITMA :Bu.nohutlar tuğla ye çamurdan yapılma daire şeklinde ortasında bakır döğme dişli saç bulunan ve altında odun yakılan ocakta kavurma (tav) işlemine tabi tutulur, İlk kavurma işi (tav) 12 dakika ile 17 dakika arasında yapılır. Daha sonra nohut sıcak olarak telis çuvallara doldurulur. 10 gün bekletilir. Bu 10 günlük bekletilmeden sonra ikinci kavurma (tav) 12 dakika ile 20 dakika arasında yapılır. Yine telis çuvallara konur ve 10 gün bekletildikten sonra üçüncü kavurma (tav) 9 ile 10 dakika arasında yapılır ve telis çuvallara konularak 1 gün bekletilir. Ertesi gün toprak ve kireç karışımı sergiliklere serilip her gün karıştırılarak 45 ile 60 gün arasında (gün ne kadar uzarsa leblebinin lezzeti ve kalitesi artar) bekletilir.

  NOHUTU ISLAMA (SULAMA): Daha sonra ihtiyaca göre nohut ıslama makinesinde suyu ayarlı verilmek suretiyle ıslatılır. Tekrar telis çuvallara konulur. Azami 12 saat veya 24 saat dinlendirildikten sonra tekrar elenir, büyüklüklerine (milimine) göre ayrılır.

  NOHUTU KAVURMA
  : Kavak ağacından yapılan ve ağaç denilen tokmakla sac üzerinde çevrilmek sureti ile ocakta kabuklarından ayrılır. Leblebi Kırığı ve kabuğu, kalburda elenerek ayrılır. Yine telis çuvallara konularak en az 1 ay tekrar dinlendirilir.

  LEBLEBİYİ KIZARTMA: Kavrulan Leblebinin dinlendirme işlemi tamamlandıktan sonra ocakta kızartılır. İsteğe göre leblebi sıcakken tuz, biber (acılı için) veya karanfil serpilir. Kavrulan leblebi kıl çuvallarda 10 dakika dinlendirildikten sonra satışa sunulur.

  ÜRETİM YAPILAN ALAN: Üretimin yapılacağı alanın; en az 2 metre yüksekliğinde güneş almayan bir alan olması ve bu alana rüzgar alabilmesi için havalandırma deliklerinin bulunması gerekmektedir. Sergiliklerin de güneş almayan bir bölgede bulunması, en az 250 m2 en fazla 300 m2 genişliğinde olması ve killi toprak, saman ve kireç karışımı ile sıvanması gerekmektedir.
  Ocak; daire biçiminde ve limeden örülerek (lime hava geçirmez özelliğe sahip bir tuğla cinsidir), killi toprak, çamur ve saman karışımından oluşan bir harçla sıvanır. Ocağın ortasına, 90 ile 110 cm çapında vok tavaya benzer çukur bir bakır sac yerleştirilir. Bu sac Çorum leblebisi üretimi için bu işin ustaları tarafından Çorum'da özel olarak imal edilmektedir. Bakır sacın dişli olması gerekmektedir.

  Ocakta yakacak olarak kullanılan malzemenin meşe odunu olması gerekmektedir.

  Varak; nohudun kabuklarının ayrılması esnasında nohudun kırılmasını önlemek için, 50 cm çapında ve en az 30 cm kalınlığında kavak ağacından yapılmış olmalıdır. Her sac üzerinde çevirme işleminden sonra ucunun rendelenmesi (törpülenmesi) gerekmektedir. Dinlendirilirken telis çuvallar kullanılmalıdır.

  Saklanması: Çorum Leblebisi üretim safhası tamamlandıktan sonra yere temas etmeyecek şekilde altına tahta konulmak sureti ile saklanması gerekmektedir.

  Satışa sunulurken veya depolanırken naylon poşet ile muhafaza edilmesi gerekmektedir. Aksi halde leblebi çok kısa sürede bayatlayacaktır. 2. ELMAS
  Bayan Üye

  Leblebinin ham maddesi olan nohuttur. Nohutun işlenmesiyle leblebi oluşur.Nohutlar seçilir seçilen nohutlar odun ateşiyle fırında kavrularak üç gün bekletilir. Üç gün beklettikten sonra tekrar fırınlanır ve yirmi gün boyunca kuruması için serilir.
 3. Ziyaretçi
  10 gün + 60 gün + 1 ay= 3,5 ay duran nohut nasıl çok kısa sürede bayatlar ? zaten 3,5 ay durmuş. Ayrıca bu sürede böcek ve fareye nasıl önlem alınıyor ?
+ Yorum Gönder


beyaz leblebi nasıl yapılır,  sarı leblebi nasıl yapılır,  beyaz leblebi yapımı,  leblebi nasıl yapılır,  beyaz leblebi neden yapılır,  beyaz leblebi nasil yapilir