+ Yorum Gönder
Yemek Tarifleri ve Türk Mutfağı Forumunda Sanıldığından Daha Tuzlu Yiyecekler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Sanıldığından Daha Tuzlu Yiyecekler
  Sanıldığından Daha Tuzlu Yiyecekler

  Sanıldığından Daha Tuzlu Yiyecekler.jpg

  Sağlık bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü'nün açıkladığı verilere göre günlük tuz miktarı 5 gramı geçmemeli ancak Türkiye'de günlük ortalama tuz tüketim miktarı 18.04 gram.

  Hipertansiyonun ve inmenin başlıca sebeplerinden bir tanesi olan aşırı tuz tüketiminin bir sebebi de bu 'fazla' tuzun nerelerden alındığının bilinmemesi.

  Tüketilen tatlı bir bisküvide bile sanıldığından çok daha fazla tuz bulunuyor. İşte tüketirken dikkat edilmesi gereken 8 besin.

  Kahvaltılık Gevrekler

  Sanıldığından Daha Tuzlu Yiyecekler1.jpg


  Sabah tükettiğiniz hafif tatlı kahvaltılık gevreklerinizin içinde bu kadar tuz olabileceğini muhtemelen düşünmemişsinizdir ancak bir porsiyonda yaklaşık olarak 212 mg sodyum içeriyor olabilir.

  Domates Sosu

  Sanıldığından Daha Tuzlu Yiyecekler4.jpg

  Özellikle konserve domates sosları son derece tuzlu olabiliyor ve makarna üstüne sos eklerken çoğunlukla bu miktarın önemi farkedilmiyor.

  Bir kutu konserve domates sosunda ortalama 600 mg sodyum var.

  Ekmek

  Sanıldığından Daha Tuzlu Yiyecekler3.jpg

  Ekmekteki tuz miktarının düşürülmesiyle önemli bir adım atılmış olsa da dikkatli olmakta yarar var. Bir patates cipsi kadar tuzlu olmasalar da ekmek de tüketilirken tuz miktarı açısından dikkatli olunması gereken bir besin.

  Kahve Çeşitleri
  Sanıldığından Daha Tuzlu Yiyecekler2.jpg 2. VUSLAT
  Bayan Üye

  gerçektende sağlık için çok kullanılan tuzlardan ve şekerlerden vaz geçmek gerekir daha ölçülü ve sağlıklı yemekler vücuda daha faydalıdır
+ Yorum Gönder