+ Yorum Gönder
Yemek Tarifleri ve Türk Mutfağı Forumunda Muhammara Nasıl Yapılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Muhammara Nasıl Yapılır
  Muhammara Nasıl Yapılır
  Biberleri közleyin, bir kağıt torbaya koyup 10 dakika bekletin, çıkartıp zarını soyun, sapını ve içindeki tohumlarını atın, elinizle çatalla veya mutfak robotunda ezerek püre haline getirin.

  Malzemeler

  2 dolmalık kırmızı biber,
  1 diş sarmısak,
  1 küçük kuru soğan,
  2 yemek kaşığı
  biber salçasi,
  1 fincan ögütülmüş kızarmış ekmek,
  1 fincan ceviz içi,
  3 yemek kaşığı limon suyu,
  2 çay kaşığı nar ekşisi,
  1 yemek kaşığı nohut,
  1 -2 çay
  kaşığı kimyon,
  tuz,
  zeytinyağı.  Biberleri közleyin, bir kağıt torbaya koyup 10 dakika bekletin, çıkartıp zarını soyun, sapını ve içindeki tohumlarını atın, elinizle çatalla veya mutfak robotunda ezerek püre haline getirin. Sarmısak ve soğanın kabuklarını ayıklayın, ince ince çentin. Bir kapta ezilmiş biberi, sarmısağı, soğanı, biber salçasını, öğütülmüş kızarmış ekmeği ve cevizi iyice karıştırın. Limon suyu ve nar ekşisini ilave edin, tekrar karıştırın. Yoğurt, kimyon ve tuzu katarak tadını ayarlayın. En sonunda karıştırmaya devam ederek zeytinyağını yavaşça ilave edin. Bir gün önceden hazırlarsanız daha keskin bir lezzet ve koku elde edebilirsiniz. Kızarmış ekmek yerine sıcak suda bekletilmiş bulgur da kullanabilirsiniz. 2. Hakim
  Devamlı Üye

  muhammara yemeği malzemeleri her ne kadar fazla ise de yapılışı o kadar zor değildir normal zorlukta olan bu yemek son derece lezzetli olan bir yemektir.
+ Yorum Gönder