+ Yorum Gönder
Yemek Tarifleri ve Türk Mutfağı Forumunda Saçaklı Mantı Nasıl Yapılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbikız
  Devamlı Üye

  Saçaklı Mantı Nasıl Yapılır
  Saçaklı Mantı tarifi  Malzemeler:

  1 adet bütün tavuk
  3 su bardağı un
  2 su bardağı nohut
  3 adet yumurta
  2 adet soğan
  1 yemek kaşığı salça
  1 çay kaşığı karabiber


  sacakli-manti.jpg

  Yapılışı:

  1 adet bütün tavuk 1 tatlı kaşığı tuz katılan suda haşlanır. Hamuru için; 3 bardak unun üzerine 3 adet yumurta kırılır. 1 çay kaşığı tuz katılıp azar azar su eklenerek toparlanana kadar yoğrulur. Hamur bezelere ayrılır ve her beze tepsi büyüklüğünde açılıp dinlenmeye bırakılır. Dinlenen ilk hamur unla kaplanır ve şeritler halinde uzun kesilir. Kalan hamurlar da aynı şekilde kesilir. Mantı hamurları tepsiye alınır ve kuruyana kadar fırında pişirilir. Sosu için haşlanan tavuk didiklenir.

  2 adet soğan yemeklik doğranıp kavrulur. Pembeleşen soğanlara 1 yemek kaşığı salça katılır ve biraz çevrilip tavuk suyu dökülür. Su kaynayınca haşlanmış nohutlar ve didiklenen tavuk etleri ilave edilip 1 çay kaşığı karabiber ve tuz serpilir, yemek ocaktan alınır. Fırında Kızaran mantı hamurlarının üzerine tavuklu nohut yemeği dökülür. Saçaklı Mantı servise hazırdır. 2. Hakim
  Devamlı Üye

  Saçaklı mantı tarifi son derece kolay yapılan ve lezzetine doyum olmayan bir yemektir genellikle geniş aileler bu tür yemekleri tercih etmektedirler.
+ Yorum Gönder