+ Yorum Gönder
Savunma Birimleri ve Türk Silahlı Kuvvetleri Forumunda hava kuvvetini oluşturan Türk Hava Kuvvetleri Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  hava kuvvetini oluşturan Türk Hava Kuvvetleri Hakkında Bilgi
  Hava Kuvvetini Oluşturan Türk Hava Kuvvetleri Hakkında Bilgi


  Dünyanın sayılı,bölgesinin en güçlü hava kuvvetini oluşturan Türk Hava Kuvvetleri, bugünlere gelmesindeki önemli kilometre taşlarından biri olan,
  Cumhuriyetin ilk yıllarında Türk halkının yaptığı bağışlarla alınan uçakların öyküsünü, ''Gönüllerden Göklere'' kitabıyla ölümsüzleştirdi.
  Yıkılan bir imparatorluğun külleri üzerine inşa edilen Türkiye Cumhuriyeti'nin ekonomik imkansızlıklar içindeki halkının, ordusuna gönülden yaptığı yardımlarla 10 yılda alınan 251 uçak, Keşan'dan Sürmene'ye, Adalar'dan Silvan'a kadar yardımda bulunan her şehrin ve kasabanın ismini göklere taşıdı.Dünya havacılık tarihinin başlangıcı olarak kabul edilen 1911 yılının hemen ertesinde Türk Askeri Havacılık Teşkilatı'nı kurarak, dönemin ölçütlerine göre kısa sürede yabana atılmayacak boyutta gelişme gösteren Türk askeri havacılığı, itilaf devletlerinin 1. Dünya Savaşı’nın galibi olarak uçaklara el koymasının ardından büyük ölçüde yıkıma uğradı. Bir avuç havacının İstanbul'dan Konya'ya kaçırdığı uçaklarla hava gücünün devamlılığı sağlanırken, Kurtuluş Savaşı sırasında, ülkenin doğusu ve batısındaki cephelerde başarılı hava görevleri icra edildi.
  Dönemin güçlü ülkelerine karşı verilen kurtuluş mücadelesi, ülkenin tüm kaynaklarını tükettiği için cumhuriyetin ilanının ardından devlet imkanları ile bir anda güçlü bir hava kuvveti oluşturmak mümkün olmazken, 1925 yılında kurulan ve Atatürk'ün ''İstikbal Göklerdedir'' sözüyle vücut bulan Türk Hava Kurumu (Türk Tayyare Cemiyeti), hava kuvvetlerinin kısa sürede yüzlerce uçak edinmesini sağlayacak bir kampanya başlattı. Yurdun dört bir köşesini dolaşan küçük bir gösteri uçağı, halka havacılığı sevdirerek, gönüllere havacılık ateşini düşürdü. Bir çivinin dahi üretilemediği yıllarda adeta yarışırcasına ''Hava Gücünü Kuvvetlendirme'' kampanyasına katılan Anadolu halkı, 1925-1935 yılları arasında 50 milyon TL bağışta bulundu. Cumhuriyetin ilk yıllarında halkın yaptığı bu fedakarlığı yaşatmak için her bir uçağa alınmasına katkıda bulunan şehir ve kasabanın ismi Cumhuriyet ve Zafer bayramlarında düzenlenen törenlerle verildi.
  '
  'CEYHAN'' UÇAĞI
  Kampanya kapsamında Türk Hava Kuvvetleri'ne teslim edilen ilk uçak, Adana Ceyhanlıların yardımlarıyla İtalya'dan alınan A 300-4 tipi uçak oldu. İnönü ve Sakarya savaşı sırasında keşif ve destek uçuşları gerçekleştiren Vecihi Hürkuş'un test ettiği ''Ceyhan'' uçağı, Ceyhanlılara gösteri yapmak üzere 21 Haziran 1925 Cumartesi günü saat 07.18'de Ankara'dan havalandı. Önce Konya'ya, ardından da Adana'ya ulaşan uçak, Ceyhan'a geldiğinde vatandaşların sevgi gösterileriyle karşılandı. Bunun hemen ardından Ankaralıların 7 ay gibi bir sürede topladıkları yardımlarla alınan ikinci uçak ise ''Ankara'' oldu. İsim verme töreni 29 Ekim 1926'daki Cumhuriyet Bayramı'na denk getirilirken, törene, Başkent'in yakın köyleri dahil bütün halk katıldı. Cumhuriyet Bayramı tören alanından geçiş yapan ''Ankara'' uçağı, şehrin üzerinden ''Ankara tayyaresinden muhterem Ankaralılara tebrikler'' yazılı kartlar attı.
  Diyarbakırlı vatandaşların 1927 yılında alımına katkı sağladıkları ''Junkers A-20'' tipi uçağa isim verme töreni Cumhuriyet Bayramı'nda gerçekleştirilirken, uçağın alımına destekleri dolayısıyla şehrin ileri gelenlerinden Cemilpaşazade Ziya Bey ile Hevedanlızade Rıfat Bey ''Tayyare Madalyası'' ile onurlandırıldı.
  Kampanyaya ilerleyen yıllarda İzmir 9, Manisa 6, Adana, Ödemiş, Trabzon, Edremit, İstanbul, Samsun 4'er, Bartın, Konya, Ereğli, Akhisar, Zonguldak, Fatsa, İnegöl, Giresun, Sürmene, Uşak, Bursa 3'er,Ankara, Muğla, Burdur, Çine, Milas, Sındırgı, Kemalpaşa, Eskişehir, Orhaneli, Bakırköy, Pınarbaşı, Çarşamba, Balıkesir, Menemen, Torbalı, Görele, Beşiktaş, Ayancık, Edirne, Keşan, Afyon, Geyve, Düzce ve Bafra 2'şer uçakla katıldı.
  ''HAVA KUVVETLERİNİN MAYASI''
  Kampanya yurdun dört bir yanında büyük ilgi görürken, bu heyecana ortak olan İstanbul ve İzmir'deki Musevi ve Ermeni vatandaşlar da kurdukları dernekler aracılığıyla Hava Kuvvetleri'ne uçaklar hediye etti.
  Diyarbakırlı vatandaşların 1927 yılında aldığı ''Junkers A-20'' tipi uçak için katkıları dolayısıyla kampanyaya katılımı teşvik ve teşekkür etmek amacıyla şehrin ileri gelenlerinden Cemilpaşazade Ziya Bey ile Hevedanlızade Rıfat Bey'e ''tayyare madalyası'' verildi. Kitapta, Türk Hava Kuvvetleri'nin Cumhuriyetin ilk yıllarından bugüne gelinen noktada aldığı mesafe ise ''Türk halkının gönlünden kopan yardım ve bağışlarla mayası yoğrulan Türk Hava Kuvvetleri, o günlerden bu güne kadar geçen süreç içinde nitelik ve nicelik bakımından gücüne güç katmış ve bölgesinin en güçlü hava kuvveti olma başarısını elde etmiştir'' sözleriyle özetleniyor.
  airporthaber.com
 2. Acil

  hava kuvvetini oluşturan Türk Hava Kuvvetleri Hakkında Bilgi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


türk hava kuvvetleri hakkında bilgi,  türk hava kuvvetleri ile ilgili bilgiler