+ Yorum Gönder
Savunma Birimleri ve Türk Silahlı Kuvvetleri Forumunda Kimler Yardım Alabilir Gazi Kimlere Denir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Kimler Yardım Alabilir Gazi Kimlere Denir?
  Kimler Yardım Alabilir, Gazi Kimlere Denir

  Gazi Hakkında Bilgi


  * Türk Silahlı Kuvvetlerinde yaptığı Vatan Hizmeti esnasında;

  - Şehit olan veya herhangi bir nedenle hayatını kaybeden Mehmetçiklerin bakmakla yükümlü olduğu yakınları,

  - Malul gazi ve engelli olan Mehmetçikler ile çocukları yardım alabilir.

  * 23 Temmuz 1999 gün ve 4417 Sayılı Yasada belirtilen malul gazi ve muharip gazi tanımları :

  Malul Gazi : Türk Silahlı Kuvvetleri Mensuplarından; Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırlarını korumak ve güvenliğini sağlamak görevi ile harpte veya devletin bekasını hedef alan terör örgütlerine karşı yurt içi ve yurt dışı mücadelede her çeşit düşman veya terörist silahlarının tesiriyle veya harp bölgesindeki harekat ve hizmetleri sırasında, bu harekat ve hizmetlerin sebep ve tesiriyle yaralanarak tedavileri sonucunda sakatlığı rapor ile kesinleşenleri ifade eder.

  Muharip Gazi : Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarından harbe fiilen katılanları ifade eder.
  mehmetcik.org.tr
 2. Ziyaretçi

  gazi kine denir ? gazi kanunu nasıl ? ben gaziyim ama hiç bir hakkım yok neden
 3. Ziyaretçi
  hakkari cukurcada cıktığım operasyonda el bombası patlaması sonucunda vucudumda derin ameliyat izleri bacağımda şarapnel parcası bulunmaktadır. Zamanında hiç bir kayıt altına alınmamış benim gazilik hakkım varmıdır.
 4. Ziyaretçi
  bence arkiler çok gzl bir bilgi benden tavsiyesi bence bunu deniyin

 5. Asel
  Bayan Üye
  Kimler Yardım Alabilir, Gazi Kimlere Denir?

  Gazi ve Engelli Mehmetçiklerin Maluliyet Dereceleri nasıl belirleniyor?


  Askerlik görevi esnasında hastalık ve yaralanmalar nedeniyle "Askerliğe Elverişli Değildir" kararlı Sağlık Raporları ile yardım için Vakfımıza müracaat eden erbaş ve erlerin Sağlık Raporlarının değerlendirilmesi ve maluliyet derecelerinin tespiti MSB Sağ. D.Bşk.lığı tarafından yapılmakta, Vakfımızın bu konuda herhangi bir tasarrufu ve yetkisi bulunmamaktadır.

  MSB Sağ. D. Bşk.lığı tarafından maluliyet dereceleri ile Sağlık Raporu alınmasına neden olan hastalık ve yaralanmanın askerlik süresi içerisinde oluştuğu bildirilen terhisli erbaş ve erlere maluliyet derecelerine göre yardım yapılmaktadır.

  Ayrıca; nadiren de olsa T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Sosyal Sigortalar Gn. Md.lüğü Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Dairesi Bşk.lığınca tespit edilen maluliyet derecelerinde farklılıklar oluştuğunda 01 Temmuz 2005 tarihinden itibaren TSK Mehmetçik Vakfı Yönetmeliğinin madde 86.f'si (T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Sosyal Sigortalar Gn. Md.lüğü Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Dairesi Bşk.lığınca tespit edilen Maluliyet Derecesi esas alınır.) gereğince gerekli düzeltme yapılmaktadır.


+ Yorum Gönder


kimler gazi sayılır,  gazi kime denir,  gazi kimlere denir,  gazi nedir kime denir,  kimler gazi olur,  malül gazi kime denir