+ Yorum Gönder
Savunma Birimleri ve Türk Silahlı Kuvvetleri Forumunda Tecil Kaç Yıldır Askerliği Kaç Yıl Tecil Ettirebilirim? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Tecil Kaç Yıldır Askerliği Kaç Yıl Tecil Ettirebilirim?
  Tecil Kaç Yıldır Askerliği Kaç Yıl Tecil Ettirebilirim?

  Devlet veya kendi hesaplarına yurt içinde veya yurt dışında; staj, yüksek lisans, ihtisas ve doktora yapanların askere celp ve sevkleri, yoklama kaçağı ve bakaya durumunda olmamak veya bu suçlardan ceza almamış olmak şartı ile ilgili kurumun teklifi üzerine, 33 yaşını doldurdukları yılın sonuna kadar tecil edilebilmektedir.
 2. Ziyaretçi

  ben açık öğretim okuyorum yasım 24 bir kere 2 yıllık tecil yaptırdım şimdi ne kadar tecil hakkım oluyor veya oluyor mu okul da olmadan tecil hakkım var mı yoksa tecil için illa örgün öğretim mi gerekiyor bilgileriniz için teşekkurler

 3. Harbi @ kız
  Bayan Üye
  Lise için

  Fakülte için


  Kayıtlı öğrencilerimizden askerlikle ilişkisi olanlar için öğrenim durumlarına ilişkin bilgi her yıl Askeralma Dairesi Başkanlığına (ASAL) toplu olarak gönderilmektedir.

  Fakültemizce, öğrencilik durumu zamanında bildirilmiş olmasına rağmen bazı askerlik şubeleri, öğrencilerimize duyuru çıkararak öğrenci durum belgesi istemektedirler. Böyle bir durumla karşılaşan öğrenciler, AÖF bürolarına bizzat başvurup “Öğrenci Durum Belgesi” (EK-C2) alarak askerlik şubelerine verebilirler.

  Posta yoluyla öğrenci durum belgesi (EK-C2) almak isteyen öğrenciler, AÖF bürosuna dilekçelerini gönderdikleri takdirde öğrenci durum belgeleri ilgili askerlik şubelerine gönderilecektir.

  Ancak, Fakülte kayıtlarında öğrenciye ait bilgilerde eksiklik veya hatalı bilgi varsa bu bilgi askerlik şubesine de gönderileceğinden, AÖF büronuzdan veya
  adresinde yayımlanan Öğrenci Hizmetleri sitesinden kontrol ederek düzeltiniz.

  Askerlik şubeleri, çağı geldiği hâlde zamanında başvuru yapmayan öğrencilere para cezası uygulamaktadır. Bu nedenle şubelerinden askerlik işlemleri için çağrılan öğrenciler, AÖF bürolarından öğrenci durum belgesi (EK-C2) alarak şubelerine vermelidirler. Doğacak mağduriyetten Anadolu Üniversitesi sorumlu olmayacaktır.

  Milli Savunma Bakanlığı’nca Üniversitemize gönderilen yazıda “1111 sayılı Askerlik Kanunu’nun 35/C maddesi gereğince, iki yıl üst üste aynı sınıfta kalanlar ile 29 yaşından büyük öğrencilerin askerlikleri ertelenmemektedir. Ancak, okula kayıt yaptıran ve askerlik erteleme hakkı bulunmayanlardan silahaltına alınanların, kanuni izinlerine mahsuben sınava girebilmeleri için yeteri kadar izin verilmektedir.” denilmektedir. Merkezi açıköğretim ve uzaktan eğitim sistemine göre öğretim yapan fakültelere kayıtlı erkek öğrencilerden, askerliğini yapmayanların yukarıdaki uyarıya göre öğrenimlerini planlamaları yararına olacaktır. Bu kapsamda 29 yaşından büyük erkek öğrencilerimize Askerlik Kanunu gereğince öğrenci durum belgesi verilememektedir.

  İkinci üniversite kapsamında kayıt yaptıran öğrenciler askerlik tecil işlemlerinden yararlanamazlar.

  İkinci üniversite kapsamında kayıtlı öğrencilerden, örgün öğretimdeki kaydını sildirip askerlik ile ilgili tecil işlemlerinin Fakültemizce yürütülmesini isteyenler, örgün öğretimdeki kaydının silindiğini gösteren belgeyi bir dilekçeye ekleyerek AÖF bürolarına vereceklerdir. Bu öğrencilere “Öğrenci Durum Belgesi (EK-C2)” hemen düzenlenerek verilecektir.

  Ayrıca, önlisans programlarından mezun olup lisans programlarına ikinci üniversite kapsamında kayıt yaptıran öğrencilerden önlisans diplomasının fotokopisini AÖF bürosuna teslim edenlere “Öğrenci Durum Belgesi (EK-C2)” hemen düzenlenerek verilecektir.

  Öğrenciliğini devam ettirerek askere gitmek isteyenlere “Askere alınmasında Fakültemizce sakınca yoktur.” ibareli yazı AÖF bürosunca düzenlenmekte olup öğrencilerimiz bu yazıyla kaydını sildirmeden askere gitme isteklerini askerlik şubelerine iletebilirler.


 4. Ziyaretçi
  yaşım 28 2013 yılı ağustos ayından 29 oluyorum kamu yönetimi 4. sınıf öğrencisiyim okulum olurda bir dersten uzarsa askerliğimi erteleyebilirmiyim


 5. Asel
  Bayan Üye
  Tecil Kaç Yıldır Askerliği Kaç Yıl Tecil Ettirebilirim?
  Öğrenci olduğunuz sürece askerliğinizi istiyorsanız uzatabilirsiniz.


+ Yorum Gönder


askerliği kaç yıl tecil ettirebilirim,  askerliği kaç kez tecil ettirebilirim,  askerliği kaç yaşına kadar tecil ettirebilirim