+ Yorum Gönder
Savunma Birimleri ve Türk Silahlı Kuvvetleri Forumunda Türk hava kuvvetlerindeki uçaklar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Türk hava kuvvetlerindeki uçaklar
  Türk hava kuvvetlerindeki uçaklar

  Türk hava kuvvetlerindeki uçaklar hakkında bilgi


  1.DÜNYA SAVAŞI ÖNCESİ

  R.E.P.

  t-rk-hava-kuvvetlerindeki-u-aklar1.jpg


  R.E.P. Türk Hava Kuvvetlerine, o zamanki adıyla Ordu Ali-i Osmaniye katılan ilk uçağımızdır. Robert Esnaoult-Pelterie tarafından tasarlanan ve üretilen bu uçak ilk uçuşunu 1912de yapmıştır. Aynı yıl servise girmiş ve Firma ile Harbiye Nezareti (Savunma Bakanlığı) arasında varılan anlaşma gereğince Osmanlı Ordusunda havacılığı geliştirmek üzere alınması planlanmış ilk uçak 15 Mart 1912de, Sultan Reşadın tahta çıkma yıldönümü törenlerinde Osmanlı Ordusuna katılmıştır. Yedi adet sipariş edilen bu uçağın beşi bir kişilik, ikisi ise iki kişiliktir. Tek kişilik uçaklardan biri yerde yalnızca rule eğitimi yapmak için kullanılmıştır. Son uçak trenle İstanbula nakledilirken Sırplar tarafından el konulmuştur.

  Deperdussin

  t-rk-hava-kuvvetlerindeki-u-aklar2.jpg

  1912 yılında Fransız Deperdussin firması tarafından yapılan uçağın tek (Deperdussin) ve iki kişilik (Deperdussin D) modelleri Hava Kuvvetlerimizin ilk savaş uçağıdır. 12 Mart 1912de Harbiye Nazırının baskısı üzerine Heyeti Vekile tarafından kabul edilmiş ancak tahsisat bulunmaması nedeniyle konu Mahmut Şevket Paşa tarafından Muavenet-i Milliye Cemiyetine götürülmüştür. Cemiyetin verdiği paralara 30 altın da Paşa ilave etmiştir. Kampanyaya Mısırlı Prens Celaleddin ve Sultan Reşat ta katılmış ve toplanan paralarla Fransadan ikisi tek kişilik, biri iki kişilik olmak üzere üç uçak alınmıştır. Uçaklardan birine Osmanlıdiğerine rens Celaleddin ismi verilmiştir.

  Bir kişiliği eğitim, iki kişiliği keşif uçağı olarak alınmasına karşılık her ikisi de eğitim amaçlı kullanılmıştır.

  Prens Celaleddin isimli uçak Nuri Bey komutasında İstanbul-Kahire yolculuğunu yaparken 14 Mart 1914de Yafa civarında düşmüş, pilotu da şehit olmuştur.

  Deperdussinler 1914de servis dışı bırakılmışlardır.  türk hava kuvvetlerindeki uçaklar3.jpg


  1910lu yıllarda ABDli Glenn Curtiss Airplane and Motor Company deniz uçakları konusunda lider durumundaydı. Model F de bu serinin ilklerinden olup ilk uçuşunu 1991de yapmıştır. Bunu takip eden MF-2 modeli ise Dünya tanıtım turuna çıkmış ve bu arada 1944 yılında İstanbula da gelmiştir. John Dale Cooper tarafından kullanılan uçak bir hava gösterisi yapmış ve bu gösteriden etkilenen askeri liderler 2000 altın lira karşılığı uçağı satın almışlardır. Curtiss MF-2 Türk Hava Kuvvetlerine katılan ilk deniz uçağıdır. 1915 yılında Çanakkale Savaşları sırasında keşif görevi için Çanakkaleye giderken kaza geçirmiş, yapılan onarımlara rağmen randıman alınamayınca 1916 yılında hizmet dışı bırakılmıştır.

  PONNIER

  türk hava kuvvetlerindeki uçaklar4.jpg
  Türk Hava Kuvvetlerinde tek örneği olan bu uçak bir Türk hayranının hediyesidir. Alfred Durand isimli Fransız gazeteci, Fethi Beyin İstanbul-İskenderiye seferini yaparken şehit olması üzerine bir adet Ponnier D-III satın almış ve Türk Hava Kuvvetlerine hediye etmiştir. 1914 Mayısında İstanbula getirilen uçak 1915e kadar hizmette kalmıştır.
 2. Acil

  Türk hava kuvvetlerindeki uçaklar isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder