+ Yorum Gönder
Savunma Birimleri ve Türk Silahlı Kuvvetleri Forumunda Özel Kuvvetler,SAS-SAT ve Bordo Bereliler... Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HaKHaN
  Özel Üye

  Özel Kuvvetler,SAS-SAT ve Bordo Bereliler...
  Özel Kuvvetler,SAS-SAT ve Bordo Bereliler
  Özel Kuvvetler,SAS-SAT ve Bordo Bereliler Hakkında Bilgi
  1.ÖZEL KUVVETLERİN TARİHÇESİ
  Bugünkü özel Kuvvetler Komutanlığının çekirdeği; 2 nci Dünya Savaşını müteakip, Sovyetler Birliğinin Türkiye için büyük bir tehdit oluşturması üzerine, Silahlı Kuvvetlerin harekatını, düşman gerisinde icra edilecek faaliyetlerle kolaylaştırmak maksadıyla; 1952 yılında, zamanın Yüksek Savunma Kurulunun karan ile Milli Avcı Birlikleri şubesi olarak kurulmuştur. Kurulduğu günden itibaren, gelişimini modem çağın gereklerine uygun olarak sürdürmüş ve TSK.nin reorganizasyonu kapsamında 1992 yılında Özel Kuvvetler Komutanlığı adını almıştır. Özel Kuvvetler Komutanlığı Özel Birlikler, Okul ve Destek Birlikleri şeklinde teşkilatlanmıştır. Özel Birliklerin temeli her biri kendi konularında uzman timlerden oluşmuştur.
  BordoBereliler, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin değişik sınıf ve rütbelerdeki subay ve astsubaylarından oluşan, iç ve dış tehditlerin bertaraf edilmesine karşı her türlü arazi ve iklim şartlarında görev yapabilecek nitelikte üst düzey eğitime tabi tutularak yetiştirilmiş özel askerlere verilen isimdir. Bu askerler aynı zamanda devlet büyüklerinin yakın koruma görevini de yerine getirirler. Dünyanın en iyi askeri özel timleri sıralamasında 3. sırada yer alır. Ününü Abdullah Öcalan'ın yakalanma görevinde duyurmuştur. BordoBerelilere üye olan askerlerin adları soy adları MİT tarafından korunur.
  2.VAZİFELERİ
  Özel Kuvvetler Komutanlığı; Özel Harekat ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde, ileri teknoloji ürünü cihazlar ve silah sistemleri ile teçhiz edilmiş, üstün eğitim ve esnek bir komuta sistemine sahip çok maksatlı bir kuvvettir. Özel Kuvvetler Komutanlığı; mevcut kuruluş ve yapısıyla her türlü hava ve arazi şartlarında; yurtiçi ve yurtdışında düşman derinliklerinde özel harekat, Muharebe Arama/Kurtarma ve İç Güvenlik Harekatı planlama ve icra etme imkan kabiliyetine sahiptir.
  Bununla beraber, dünya üzerinde çeşitli bölgelerde sıklıkla karşılaşılan savaş dışı harekatlar dikkate alınarak, Barışı Destekleme, İnsani Yardım ve Tahliye, dost ve müttefik ülke Özel Kuvvetlerinin kurulması ve gelişimine katkı sağlamak gibi görevleri de yerine getirebilecek imkan ve kabiliyete de kavuşturulmuştur.
  Marmara bölgesinde 17 Ağustos 1999 ve Bolu-Düzce Bölgesinde 12 Kasım 1999 tarihlerinde meydana gelen deprem felaketleri sonrası, benzeri doğal afetlerde afet bölgesinde A/K faaliyetleri icra etmek maksadıyla, dünya standartlarına sahip TSK. Doğal Afet Arama Kurtarma (DAK) Birliği Mayıs 2000 tarihinde Öz.Kuv.K.lığı bünyesinde teşkil edilmiştir. Bu birlik üç saat içinde yurtiçi ve yurtdışında her türlü doğal afete müdahale edebilecek yeteneğe kavuşturulmuştur.
  BİR ÖZEL HAREKATÇININ BRÖVELERİ.jpg
  Kamuoyunda "bordo bereliler'' olarak da bilinen özel kuvvetler komutanlığı üstün bedeni ve fikri yeteneğe sahip personelden oluşmaktadır. özel kuvvetler personelinin eğitimlerinde; öz.kuv,k.lığının vazifelerini yerine getirmesini sağlamak maksadıyla, fikri eğitim yanında, yoğun ve yorucu eğitimlerle personelin fiziki ve ruhsal dayanıklılığı artırılmakta ve hareketlerin alışkanlık haline getirilmesi hedeflenmektedir. bu nedenle her personel komando, paraşüt, hayat-ı idame, su üstü ve su altı ve lisan gibi 3,5 yıl süren yurtiçi ve yurtdışı kurslardan geçirilmektedir. özel kuvvetler personeli, sıcak çatışma yanında, asimetrik tehditlere karşı eğitimi, yabancı dil konusundaki yeterliliği, harekat bölgesinin kültürüne yakınlığı, yeni durumlara süratle adaptasyonu, politik ve ekonomik konulara yakınlığı ve gündemi yakinen takip etmesi özellikleriyle de iyi bir diplomat özelliklerine sahiptir.Özel kuvvetler personeli, kazanılmış yeteneklerinin muhafazası ve kendisine her an verilecek vazifelerin yerine getirebilmesi maksadıyla, idame eğitimleri yanında, her türlü silahlar ile atış ve müşterek tatbikatlar icra etmektedir. her yıl NATO tatbikatlarına kararlaştırılan oranda katılmaktadır. ayrıca dost ve müttefik ülke özel kuvvetleri ile yapılan mutabakata göre Türkiye' de veya kendi ülkelerinde müşterek eğitim yapmaktadır. özel kuvvetler komutanlığının her bir personeli silahlı kuvvetlerimizin bütün mensupları gibi yüreği vatan, millet ve Atatürk sevgisi ile dolu olup, görevini emir komuta zinciri içerisinde büyük bir özveri ile yerine getirme azim ve kararındadır. özel kuv.k.lığı; eğitimlerini, alacağı göreve uygun olarak Türkiye’deki uygun bölge ve tabiat şartlarında yapmaktadır. ayrıca kara, deniz, hava kuvvetleri, j.gn.k.lığı ve sahil güvenlik komutanlığı ile de müşterek eğitim ve tatbikatlar icra etmektedir.
  BİR ÖZEL HAREKATÇININ BRÖVELERİ
  47 DERS, KALİTELİ EĞİTİM
  TÜRK Silahlı Kuvvetleri'nin yeniden yapılanmasıyla, 1992'de teşkilatlandırılan Özel Kuvvetler Komutanlığı personeli, Sualtı Taarruz (SAT), Sualtı Savunma (SAS), Eğirdir Dağ Komando Okulu, 1. ve 2. Komando Tugayı, Bolu Dağ Komando Tugayı, Midyat 3. Komando Tugayı, Foça Jandarma Okulu'nda üstün başarı gösteren subay, astsubay, uzman er ve erbaşlar arasından titizlikle seçiliyor. Üç ayrı dalda 47 ayrı ders gören Bordobereliler, 3.5 yılda yetişiyor. A ve B timleri olarak iki birimde örgütleniyor. A timleri yalnızca subaylardan, B timleri ise bir subay komutasında astsubaylardan oluşuyor. Aldıkları eğitimler ise şöyle:
  * Yurtiçinde: Savaş, beden eğitimi, özel harekat, yakın muharebe, teşhis, tanıma, uzak mesafeli keşif ve devriye, sızma, yaşamı sürdürme - sorgulama, sorguya mukabele, kaçma - kurtulma, hedef tarifi, ateş tanzimi - hasar tespiti, özel operasyon, psikolojik harekat, halka yardım, paraşüt, komando, gayri nizami savaş, koruma, kış muharebesi, kurbağa adam, serbest paraşüt eğitimi.
  * İhtisas kurslarında: Atlatıcı ve yer ekip komutanlığı, tahrip teknikleri, mayın ve bubi tuzakları, ilk ve acil yardım, cerrahi teknisyen, hayatta kalma-kurtulma, cephane imha, hafif silah uzmanlığı, ağır silah uzmanlığı, istihbarat uzmanlığı, harekat uzmanlığı, muharebe kursları, psikolojik harekat kursları.
  * Yurdışında: Özel kuvvetlerde uzmanlık, ranger, hava indirme, sivil işler, halkla ilişkiler, devriye, yaşamı sürdürme, psikolojik harekat kursları.
  3.ÖZEL KUVVETLERE NASIL GİRİLİR?
  Özel Kuvvetlere personel gönüllülük esasına göre Kıtalardan ve sınıf okullarından alınır.Türk Silahlı Kuvvetleri Özel Kuvvetler Komutanlığında görev alabilmek için öncelikle “Subay, Astsubay veya Uzman Erbaş” olmanız gerekmektedir.
  Subay, Astsubay veya Uzman Erbaş alımına ilişkin başvuru tarihleri, başvuranlarda aranacak nitelikler ve başvurulara ilişkin diğer ayrıntılar, basın ve yayın kuruluşları vasıtasıyla duyurulmaktadır.
  Personel teminine ilişkin ilanlar hakkında yazılı basından, Askerlik Şubelerinden Kuvvet Komutanlıkları ile Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlıklarından bilgi edinilebilmektedir.
  SAS Ve SAT BİRLİKLERİ
  Son yıllarda hep söylendiği gibi soğuk savaş döneminin sona ermesiyle birlikte ortaya çıkan etnik çatışmalar, bağımsızlık mücadeleleri, bölgesel olaylar ve yıkıcı bölücü faaliyetler ile birlikte ÖZEL BiRLiKLERE olan ihtiyaçlar gündemi meşgul etmektedir.
  Dünya üzerindeki varlığını artan bir önemle sürdüren özel birliklerce icra edilen çok özel görevler ve bu birliklerin değişik yönleriyle ele alınması verilen önemin anlaşılması bakımından son derece gereklidir. Bir çok ülkede bu tip birlikler hak ettikleri ve olması gereken komuta/kontrol yapı içinde yer almaktadır.
  Dz.K.K. bağlı SAT (Deniz Komando-Su Altı Taarruz) timleri son yıllarda icra ettikleri görevlere paralel olarak ortaya çıkan önemi ile birlikte bir soruyu da beraberinde gündeme getirmektedir!
  "Acaba SAT istenen ve olması gereken yerde midir?"
  Özel operasyonlar icra edebilen ÖZEL BİRLİKLER, konvansiyonel bir güç olmasına karşın farklılığını; mükemmel, becerikli personele sahip olması ve yüksek teknoloji kullanımı ile hissettirir.
  21.yüzyılda değişen dünyada çevre ülkelerle yaşanan sorunlar, etnik olaylar, yıkıcı ve bölücü faaliyetler nedeniyle yaşanabilecek muhtemel savaşlar, küçük çaplı, büyük şiddette ve özel birlik harekatları seklinde olabilecektir.
  Özel birlikler, çatışma alanına ilk girecek öncü birliklerdir. Silahlı Kuvvetlerin özel muharebe ihtiyaçlarını karşılarlar. Genel olarak değerlendirildiğinde farklılık gösteren ana özellikleri şöyle sıralanabilir
  *Kaliteli personel.
  *Çok özel, zor ve yüksek kalitede eğitim.
  *Gelişmiş teknoloji kullanımı.
  *Değişen konsept ile çok yönlü kullanım.
  *Değişen durumlara uyabilme ve faydalı olabilme yeteneği.
  Temel kuralların en önemlilerinden birincisi; deniz, hava ve kara harekatını istenen her şartta başarıyla icra edebilen yüksek kaliteli personelin seçimi ve belirlenecek yeterli bir sure görevde kalmasının sağlanmasıdır. Bu üstün özellikli ve yetişmiş insanlar özel birlik harekatları kapsamında bütün görevlerden başarı ile galip çıkmayı başarabilecek güce ve morale sahiptirler. Tecrübeler, görevin icrasındaki başarının arkasında özel birlik personelinin yeteneğinin ve maceraperest karakterinin olduğunu kanıtlamaktadır.

 2. HaKHaN
  Özel Üye

  BORDO BERELİLER

  Bordo berelilerin görevi özel harekât ve savunmadır. Yıllarca PKK dâhil birçok yasadışı örgüte kan kusturmuşlardır. Farklı aralıklarla yapılan dünya özel kuvvetler taarruz, savunma yarışmalarında 2 defa dışında hep birincilikle dönmektedirler. Ne amor’u ne delta force'u bordo berelilerin önünde ayakta kalamadı. Almanya, Fransa dâhil birçok Avrupa ülkesi özel kuvvet eğitimi aldırmak için sıradalar. Ama bordo berelilere verilen eğitimin %30 u o ülkelere gösteriliyor.
  Özel operasyonlarda sessizlik ve hız en önemli değerdir.

  K.loca dedikleri kilitleri delta force dâhil diğer ülkeler 10,13 saniye arası acarken bordo bereliler maksimum 7 saniyede acıyorlar.

  200 metrede hâlâ nokta atışı yapabiliyorlar.

  Ordudaki çoğu askerin hayalidir bordo bereli olmak. Ama bu iş her babayiğidin altından kalkabileceği bir iş değildir. Bordo bereliler çoluğunu çocuğunu, anasını babasını yok sayabilir.

  Bordo bereli bildiğiniz askerlere benzemez. Tabiri yerindeyse yanında ailesini kesseler umursamazlar. O askerlerin eğitiminde duygusallık diye birsek yoktur. Komutanları vurun beni dese 2. emri beklemeden vururlar. Eğitimlerinde bir insanın başarabileceği noktanın üstünde ki işler için eğitim alırlar. Kısacası en ağır şartlar onlar içindir. İste bordo bereliler bundan dolayı bir numaradır. Iraktaki çatışmalarda komando ve piyade birlikleri PKK'lılarla çatışırken bordo berelileri her zaman çatışmanın arasına atarlar. Ve belki 3 saattir süren bir çatışma 20 dakikaya son bulur.


  "Türk Silahlı Kuvvetleri’nin göz bebeği, Abdullah Öcalan ile Şemdin Sakık’ın ele geçirilmesi gibi operasyonlara imza atan ‘Bordo Bereliler’, ABD’nin dünyaca ünlü Delta Force timlerini geride bırakarak Dünya Şampiyonu oldu.

  A Timi'nin başarısı

  PKK'nın önemli isimlerinden şemdin Sakık'la kardeşi Hasan Sakık'ın Kuzey Irak'ta düzenlenen bir operasyonla yakalanmasının ardında Türk Silahlı Kuvvetleri'nin özel birlikleri "bordobereliler" yer alıyor. Subay ve astsubaylardan oluşan birlik, "A Timi" olarak da biliniyor.
  Yurt içi, yurt dışı ve ihtisas eğitimi olmak üzere üç ayrı dalda 47 ders eğitimi gören Özel Kuvvetler Komutanlığı'na bağlı "bordobereliler", 3.5 yılda yetişiyor. Özel kuvvet mensupları, her yerde, her zaman ve her şekilde mücadele kabiliyetini sürekli ve zorlu eğitimlerle kazanıyor. Bordobereliler karadan, havadan, su üstünden, su altından, ortam ne olursa olsun, daima hedefe ulaşıyor.Düşman derinliklerinde bilgi topluyor, karadan, havadan, su üstünden, su altından, ortam ne olursa olsun, hedefe daima ulaşıyor. En gelişmiş silah ve teçhizat kullanıyor. En vahşi doğa koşullarında bile hayatta kalıyor.
  PKK'nın kabusu Bordobereliler


  PKK'nın ikinci adamı Şemdin Sakık'ı yakaladıktan 10 ay sonra bu kez bölücübaşı Abdullah Öcalan'ı ele geçiren Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Özel Kuvvetler Komutanlığı bünyesinde yer alan "Bordobereliler", yine dünya gündeminde.
  Bordobereliler,Şemdin Sakık ve kardeşini, beş dakika gibi dünya rekoru sayılabilecek bir operasyonla kaçırırken, kimsenin burnu bile kanamadı. Bu başarıyla parlak bir sicil elde eden Bordobereliler, Kenya'dan Öcalan'ı yine kimsenin burnu kanamadan ele geçirince başarılarını perçinledi.
  Özel Kuvvet mensupları, her türlü doğa koşulunda mücadele kabiliyetini, sürekli ve zorlu eğitimlerle kazanıyor. Karadan, havadan, su üstünden, su altından, ortam ne olursa olsun, hedefe daima ulaşıyor. Bu personel, en gelişmiş silah ve teçhizatla donatılmış. Dünyadaki ünlü timlerle aynı becerilere sahip Bordobereliler, en vahşi doğa koşullarında bile hayatta kalıyor. Özel kuvvetler, düşman derinliklerinde bilgi toplama, hedef belirleme, taktik akın, pusu uygulama ve düşman işgalinde kalmış bölgelerde mukavemet harekatını başlatma amacıyla kuruldu.

  Teröristbaşını getirmişlerdi

  Dünya, Şemdin Sakık ve kardeşini yakalayan, bölücübaşı Apo'yu Kenya'dan Türkiye'ye kuş gibi taşıyan Özel Kuvvetleri konuşuyor.
  Özel Kuvvetler, teröristbaşı Apo’nun Kenya’da yakalanmasında kilit rol oynamıştı. Terör örgütü PKK’nın üst düzey yöneticisi Şemdin Sakık’ın ele geçirilmesi de Türk Özel Kuvvetler’in kamuoyunca bilinen operasyonları arasında yer alıyor."


  Noriega ve Eichman benzeri operasyon:

  DÜNYADA örneği çok az görülen "yabancı bir ülkenin topraklarından adam kaçırma" operasyonunu iki kez büyük bir başarıyla hiç kayıp vermeden gerçekleştiren "Bordobereliler", bir anda dünyadaki benzerleri olan İngiltere'de SAS, ABD'de Delta Force, Almanya'da GSG 9, İsrail'de Sayeret Mat'kal ve Fransa'da GIGN gibi özel birliklerin ulaştığı şöhrete kavuştu.
  Bu tür operasyonların en ünlüsü, 1960'da Nazi savaş suçlusu ve "Yahudi Kasabı" Adolf Eichman'ın, gizlendiği Arjantin'de bulunarak İsrail Ajanları tarafından İsrail'e kaçırılması. Eichman yargılanmış ve asılmıştı. Eski CIA ajanı olan Panama diktatörü General Manuel Antonio Noriega da, ABD'yi can evinden vuran uyuşturucu kaçakçılarıyla işbirliğine gidince, 1989'daki bir operasyonla kaçırıldı.

  MODERN ANLAMDA ÖZEL KUVVETLER

  1960 larda, II Dünya Savaşı ve özellikle Kore Savaşından alınan dersler arasında komünist (SSCB/Çin) ordularının uyguladığı savaş doktrinine karşı (özellikle bunların sayısal üstünlüğü ve "kitle saldırılarına" karşı) "sinsi" teknikler kullanan harp tarzının askeri değeri ağırlıkla ortaya çıkmıştı.
  NATO ülkeleri, kısa bir süre içinde kendi Özel Kuvvetlerini (bundan sonra Special Forces - SF yada Special Operation Forces - SOF) göreve sokmaya başladılar: Amerikan ve Avrupa SF'ları ya bu hedefle doğdu yada tekrar teşkilatlandırıldı (SAS, SBS, COMSUBIN ve Légion Etrangère).
  Genelde bu özellikleri taşıyan birlikler, stratejik nitelikleri nedeniyle 80li yıllarının sonlarında başlayarak "daha yüksek bir karar seviyesinde" yer almak üzere Genelkurmay Başkanlıklarına bağlandı.

  ALMANYA’da 26 ülkeden özel kuvvetlerin katılımıyla yapılan ‘Dünya Özel Kuvvetler Şampiyonası’nda ‘Bordo Bereliler’ diye tanınan Türk Özel Kuvvetleri, tarihi bir başarıya daha imza attı. Bir hafta süren yarışmada Bordo Bereliler birinci olurken, ABD’nin dünyaca ünlü Rangers ve Delta Force kuvvetlerini de geride bıraktı.

  Tüm puanları topladılar

  Bordo Bereliler, özel harekat, teçhizatlı koşu, paraşütle atlama, tehlikeli göl geçişi, botla harekat ve su altı dalışı, keskin nişancılık, en zor koşullarda dayanıklılık ve bu koşullar altında düşman güçlerini bertaraf etme, düşman hedeflerini yarma ve içeriye sızma gibi bir çok kategoride, yarıştıkları diğer ekipleri geride bırakıp en üst düzey puanları topladılar.

  ''ÜSTÜN EĞİTİM VE FİZİKİ GÜÇ''

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özkök, özel kuvvetlerin icra edecekleri operasyonlardaki başarının personelinin sahip olacağı üstün niteliklerle doğrudan orantılı olduğunu da vurgulayarak, şunları kaydetti: ''Ayrıca, bu tür birliklerin kalite ve verimliliğindeki en hakim faktör, akılcı ve kaliteli eğitim ile harekata hazırlık seviyesidir. Dünyada bu alanda söz sahibi ülkelerin katıldığı böylesine zorluk derecesi yüksek bir yarışmada alınan bu dereceler, aynı zamanda, Türk Özel Kuvvetler Komutanlığı personelinin ne kadar üstün bir eğitim ve fiziki bir güce sahip olduğunu, kazanma azmini, kurallara uyma ve birlikte iş yapabilme gibi özelliklerini de yansıtmaktadır. ''

  Kazanılan bu başarının bundan sonra kazanılacak daha büyük başarılara vesile olmasını dileyen Orgeneral Özkök, Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Servet Yörük ile yarışmaya katılan personeli kutladı.

  Orgeneral Özkök, daha sonra Tümgeneral Yörük, Özel Kuvvetler Komutanlığı'ndan Tuğgeneral Ümit Kalender ile subay ve astsubaylardan
  oluşan tim personeline takdirname ile çeşitli ödüller verdi.

  Ödül törenine, K.K.K. Orgeneral İlker Başbuğ, Genelkurmay Başkanlığı Harekat Başkanı Korgeneral Metin Yavuz Yalçın, Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreteri Tümgeneral Sabri Demirezen de katıldı.

  BORDO BERELİLERİN BAŞARISI (Hürriyet'ten alıntı)

  Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Basın Bilgi Merkezi'nden yapılan açıklamada da, CISM tarafından her yıl düzenli olarak icra edilen yarışmaların yanı sıra son yıllarda NATO ve PfP üyesi birçok ülke tarafından da, askeri değeri yüksek, genellikle ''özel kuvvetlere'' hitap eden, askeri taktik unsurlar içeren ve fiziki performans gerektiren ''askeri tim yarışmalarının'' düzenli olarak organize edildiği belirtildi.

  Almanya Silahlı Kuvvetleri tarafından ''otomatik paraşüt kros'', ''statik paraşüt kros'' ve ''kros'' olmak üzere üç kategoride ''para-kros' ' yarışmaları düzenlendiği vurgulanan açıklamada, Özel Kuvvetler Komutanlığı'ndan dörder kişilik bir özel kuvvet timinin, otomatik paraşüt kros, bir başka timin de kros kategorisinde yarışmalara katıldığı kaydedildi.

  Sekiz ülkenin özel kuvvetler birliklerinden oluşan 26 takımın katıldığı yarışmalarda kros kategorisinde yarışan Türk özel kuvvet timinin kendi kategorisinde ve genel klasmanda birinci, otomatik paraşüt kros kategorisinde yarışan Türk timinin ise kendi kategorisinde ikinci, genel klasmanda ise dördüncü olduğu bildirildi.

  Yarışmaya katılan 8 ülkeden toplam 26 tim arasında genel klasmanda bir birincilik ve bir dördüncülük derecelerini alan timlerimiz, gösterdikleri performansla sadece büyük bir başarıya imza atmakla kalmamışlar, aynı zamanda Türk özel kuvvetlerinin vurguladığım nitelikli yapısını uluslararası bir ortamda tescil ettirmişlerdir. ''

  Atış, koşu, engelli parkur ve su harekatı şeklinde icra edilen yarışmada, paraşüt atlayışlarının öngörülmesine rağmen, hava şartları nedeniyle yapılamadığı da belirtildi

 3. HaKHaN
  Özel Üye
  Eski Bir Bordo Bereli Komutanının Röportajı !!

  Burada Egitimleri Hakkında Azda Olsa bilgi Verilmektedir !!

  1)Amerika bize F-16 ları ilk gönderdiginde mühendisler hemen işe koyuldular.planları yapıyorduk ama hatalı çıkıyordu.aksamında sorunlar vardı.yapıp yapıp bozduk.onlarca defa denedik.amerikayı aradık ellerinden bir şey gelmeyecegi gibi laflar zırvaladılar.bu ise ozamanın hava kuvvetleri komutanını okadar kızdırmıstıki mühendisleri bu iş için ayrı olarak görevlendirdi.2 aylık bir uğraşla amerikanın gönderdiği f 16 ların üzerinde öyle bir oynandıki şu anda Amerika dahil diğer ülkelerin ellerinde bulunan F-16 ların 3 katı daha teknolojik ve güçlü.

  2)Amerikanın ünlü stratejik keşifçisi hürriyete bir açıklamada bulunmuştu.Türkiye'nin bütün gizli üslerini biliyoruz diye.bende dahil bütün askeriye zamanında buna gülüp gecmiştik..yıllar önce boşalttıgımız yerleri bunlar sizin gizli yerleriniz diye önümüze koyuyorlardı.sadece elle tutulur boluda yeriniz var diyorlardı.müsade istediler hiçbir zaman o müsadeyi alamadılar.yıllar boyunca yalan olaylarla orayı bulabilmek için araştırma ekibi gönderdiler her seferinde asker onları ordan geri gönderiyordu.bir gün boluda vatandaslarımız kayboldu dediler valilikten izin aldılar ve orayı araştırdılar.2 hafta sonra arkalarına baka baka geldiler ve mızmızlandılar.biz sizin müttefikiniziz niye bize sölemiyorsunuz diye.

  3)Türkiye'de çoğunlukla gencler ve yeni nesil TSK’yı güçsüz buluyor.arastırma yapılmadıgını amerikanın şusu busu var bizim niye yok diyorlar.ama hiç yazılanlara ve duyduklarına inanmıyorlar.Askeriye bişey keşfettiginde veya icad ettiginde bunu direk acıklamaz.insanlar dedikodu dedikleri şeyler bazen gercek olabilir.Kim demişki amerikada var bizde yok diye makine kimyada çok yönlü arastırmalar yapılıyor.israil teknolojik olarak güçlüdür ama demekki Türkiyede güçlüki köşe dönen füze ve silahları bizle birlikte üretip geliştirmek istiyorlar.Dünyanın ilk uzun menzilli topunu yaptık(35 km.).

  Bunun üzerine atom ve nükleer silahları soruyorum verdiği cevap; Bende dahil çoğu yetkili bu silahların bizde olup olmadıgını bilmez.Bunlar en üst düzey yetkililerin bilecegi cok gizli konulardır.Ama savunma bakanımızın hatırla dünyanın bir yerinde açıklanamayan füze denemeleri yapılıyorsa,kimse diyemez bunu Türkler yapmıyor diye.

  4)Kısaca Türk askerinin başarılarını,gercek dış ülkelerde konusulanları ve olası bir savaşta Türklerin ne yapacağını söyleyim.

  a)Türk askeri dünyanın en iyi ve ciddi ordusudur(dünya ülkelerinin ortak yaptıgı bir araştırmada Türkiyenin bu dalda ödülü var ve bunu alan başka ordu yok)

  b)Türk hava kuvvetleri dünyanın en iyi pilotlarına sahiptir.Nato ve bircok ülkenin pilotlarını eğitiriz.amerikada düzenlenen gercek savaş simulasyonunda(bu bir pc oyunu ama tam bir savaştır ve en üst derece dünya ülkeleri tarafından onaylıdır.)burada dünyanın her ülkesinin en iyi pilotları savaşırlar.Bu stratejik simulasyon o kadar zordurki 1 düşman ucagı indirmek bile cok zordur.ama biz ne yaptık bizim bir pilotumuz tek basına iken 8 düşman ucagı indirmiştir. Bu başarısı amerikada olay oldu ve baksan bush onu amerikan ordusuna alabilmek için neler neler yaptı ama alamadı.

  c)Deniz kuvvetlerine yatırımımız çok yoktur.Deniz kuvvetlerimiz çok güçlü degildir ama buda bir stratejidir.3 yanı denizlerle kaplı bir ülkede soruyorsun kendine degilmi?nasıl bu ülkenin deniz kuvvetleri cok güçlü degildir diye.onunda bir caresini genel kurmay bulmustur sana Rusların gemilerle bogaza girmek istediginde karsılarına aniden cıkan o denizaltı olaynı hatırlamanı istiyorum(bu olay kardenizden bogazlara gecmek istedikleirnde karsılarına aniden çıkan denizaltıyla kaçmaları olayı.dagın altında mağaralaradan koskoca bir filo cıktı.

  d)Profesyonel ve gerilla askerligini en iyi bilen ordu bizdedir.hala İsrail dahil bircok ülkeye dersler veriyoruz bu alanda.Kısaca şu zamanda Türkiyeye bir ülkenin saldırma olasılıgının nerdeyse sıfır oldugunu ve TSK nın gücünün tüm dünyaca bilindigini söyledi.Ve şu örnekle devam etti ihtilal bile olsa şu anda Türkiye dünyada en cok askeri çıkarbilen ülke ne Amerika nede 1.5 milyarlık çin nede başka ülkeler.Türkiye 19.5 milyon asker cıkarabilir.

  pkk lılara bir soru sorarız yakaladıgımız zaman:
  ’Türk askerinin geldiğini nasıl anlarsın? Şarjörlerini üstümüze boşaltırlar ‘peki komandonun geldiğini nasıl anlarsın’ yarım şarjör atarlar isabetli atarlar. ‘peki bordo berelilerin geldiğini nasıl anlarsın’ tek atış duyduysak ve isabetliyse veya hiç atış olmadan adamlarımız azalıyorsa bilirizki etrafta bordo bereli vardır ve sadece kasaturayla bizi harcıyordur. İşte bordo bereliler böyledir. 3 olay anlatacağım o olaylar biraz daha detaylı acıklar kim olduklarını.

  (olay 1)Doguda bir gece 12 kişilik bir komando birliği aldığı talimat üzerine dağa cıkıyorlar.dağda gezinirken pkk lılarla catışmaya giriyorlar.Ama pkk zannettikleri aslında o gece orda devriye gezen bordo bereli timi(3 kişi).komandoların hepsi şehit düşüyor.Bordo berelilerde ise hiç kayıp yok…Olaylar öğrenildiğinde komando birliğinin komutanı çatışma yerine gidiyor.Gittiği zaman şehitlerin olduğu yerde yüzlerce boş kovan görüyor.Bölgeyi araştırdıklarında 275 metre aşagısında 12 boş kovan buluyorlar..Bu şu demek tak tak ve tak…

  (olay2)11 kişilik bir bordo bereli timi bir köyün güvenliğini sağlıyor.halk onlara cok sıcak ve samimi davranıyor.pkklılar bu timi bir gece pusuya düşürüp hepsini şehit düşürüyor ve kıyafetleri dahil bütün eşyalarını alıp kendileri giyiyor.o köyde bordo bereliler şehit düştü diye bayram havası var.Aylarca korudukları o köyden bir hain pkklılara bilgi sızdırıyor.köyün komple pkklı olduğu sonradan ortaya çıkıyor.pkklıların bu yaptığı olayın ikinci ayında ortaya cıkıyor ve oraya 4 kişilik bir bordo bereli birliği gidiyor.
  sonuç: 2 saat sonra 178 kişilik köyden tabiri caizse eser yok

  (olay3)amerikanın askerlerimizin kafasına çuval gecirdiği o olayda orda 8 kişilik bir bordo bereli timi vardı.eğer orda komutanları emir verseydi ne ordaki 45 amerikalı asker ne diğer 20 kişilik kürtler hiçbiri sağ cıkamazdı.Orayı öyle bir savunurlardıki çok kanlı biterdi.Hiç olmadı o binanın altında kilolarca patlayıcı vardı.Güvenlik için orayı havaya uçurmaları bile bazı şeylere net bir cevap olurdu.O olaydan sonra orda bordo bereli oldugunu Amerikalıların ozamanki komutanı öğrendi ve genelkurmayı aradı’’askerlerinizin gösterdiği anlayış ve merhametten dolayı çok teşekkür ederim.Tanrıya şükürki askerleriniz askerlerimizi evlerine sağ salim gönderdi.

  -Alıntıdır-

 4. Ziyaretçi
  slm arksalar ben 18 yasındayım keşke ben bir bordo bereli olsaydım artık elimden bişey gelmiyo bu amaç için bari ölseydim beni yaslılıma terk etmeyin beni hiç olmasa bi amaç için feda olayım
  lütfen saygılarımla bn reşit yılmaz

+ Yorum Gönder


özel kuvvetler komutanlığı,  özel kuvvetler,  bordo bereliler,  uzman jandarma brövesi,  jandarma bröveleri,  dağ komando brovesi