+ Yorum Gönder
Savunma Birimleri ve Türk Silahlı Kuvvetleri Forumunda Çanakkale Şehitliği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. sen_AY
  Devamlı Üye

  Çanakkale Şehitliği
  Çanakkale Şehitliği


  I Dünya Savaşı’nda 19 Şubat-17 Aralık 1915 tarihleri arasında Çanakkale Boğazı çevresinde İtilâf Devletleri deniz ve kara kuvvetleriyle Osmanlı ordusu arasında yapılan Çanakkale Muharebelerinde şehit düşen yaklaşık 253000 şehidimiz için Seddülbahir’de Çanakkale Şehitleri Anıtı’nın yanındaki alana inşa edilmiştir Genelkurmay Başkanlığı’ndan alınan 15000 Çanakkale şehidi künyesi içinden 500’er ve erbaşla 100 subayın künyeleri seçilmiş, mezar taşları yaptırılmıştır Projesini Yüksek Mimar Nejat Dinçel’in yaptığı şehitlikte, ayrıca yüzlerce şehidin adı mermer bloklara yazılmıştır İnşaatta, Selçuklu kervansaraylarında görülen, doğaya dayanıklı Kayseri taşı kullanılmıştır Şehitlik’te namazgâh, şadırvan, otopark, mezarlık bölümleri bulunmaktadır Heykeltıraş Prof Tankut Öktem’in “Yaralı Asker Anıtı” ve Metin Yurdanur’un “Mustafa Kemal Çanakkale’de Anıtı” şehitliğe ihtişam vermektedir  Şehitliğin yapımına 1991 yılı sonbaharında başlanmış, kış mevsiminde ara verilmiş, inşaat 1992 yılı baharında tamamlanmış ve 25 Mayıs 1992 tarihinde düzenlenen bir törenle halkın ziyaretine açılmıştır
 2. esracık55
  Yeni Üye

  ellerine ve yüreğine sğlık cnm teşekkürler..
 3. Gizli @ yara
  Özel Üye
  Çanakkale Şehitliği Hakkında Genel Bilgi


  I. Dünya Savaşı’nda 19 Şubat-17 Aralık 1915 tarihleri arasında Çanakkale Boğazı çevresinde İtilâf Devletleri deniz ve kara kuvvetleriyle Osmanlı ordusu arasında yapılan Çanakkale Muharebelerinde şehit düşen yaklaşık 253.000 şehidimiz için Seddülbahir’de Çanakkale Şehitleri Anıtı’nın yanındaki alana inşa edilmiştir. Genelkurmay Başkanlığı’ndan alınan 15.000 Çanakkale şehidi künyesi içinden 500’er ve erbaşla 100 subayın künyeleri seçilmiş, mezar taşları yaptırılmıştır. Projesini Yüksek Mimar Nejat Dinçel’in yaptığı şehitlikte, ayrıca yüzlerce şehidin adı mermer bloklara yazılmıştır. İnşaatta, Selçuklu kervansaraylarında görülen, doğaya dayanıklı Kayseri taşı kullanılmıştır. Şehitlik’te namazgâh, şadırvan, otopark, mezarlık bölümleri bulunmaktadır. Heykeltıraş Prof. Tankut Öktem’in “Yaralı Asker Anıtı” ve Metin Yurdanur’un “Mustafa Kemal Çanakkale’de Anıtı” şehitliğe ihtişam vermektedir.

  Şehitliğin yapımına 1991 yılı sonbaharında başlanmış, kış mevsiminde ara verilmiş, inşaat 1992 yılı baharında tamamlanmış ve 25 Mayıs 1992 tarihinde düzenlenen bir törenle halkın ziyaretine açılmıştır.

 4. HAYAT
  Devamlı Üye
  Çanakkale geçilmez (Kahraman Türk Ordusuna Hitap)  Kefeni elbisesi, dedi çavuşu yürü

  Elinde tüfek, ucunda süngü

  Patlıyor toplar, bombalar, var ölüm

  Komutan narasıyla kükredi

  İnledi yer, gök ağladı

  Çanakkale geçilmez Çanakkale geçilmez  Anası ağladı askerime

  Toprak kucak açtı askerime

  Vatan bayrak açtı askerime

  Komutan narasıyla kükredi

  İnledi yer, gök ağladı

  Çanakkale geçilmez Çanakkale geçilmez  Asker bağırdı bir ölürüz, bin diriliriz

  Allah, Vatan, Bayrak deriz inleriz

  Biz vatansever türkleriz

  Ezeriz düşmanı, ayaklarımızla ezeriz

  Komutan narasıyla kükredi

  İnledi yer, gök ağladı

  Çanakkale geçilmez Çanakkale geçilmez

  Askerim şehitti Bayrak hüzünlendi

  Askerim şehitti Vatan hüzünlendi

  Askerim şehitti Toprak hüzünlendi

  Askerim şehitti Annesi hüzünlendi

  Komutan narasıyla kükredi

  İnledi yer, gök ağladı

  Çanakkale geçilmez Çanakkale geçilmez  (Serdar Sayıl-2007)


 5. Buğlem
  Devamlı Üye
  Çanakkale şehitli birinci dünya savaşında Osmanlı ordusu ile İtilaf devletleri arasında yapılan deniz ve kara savaşında şehit olan askerlerimizin gömüldüğü şehitliktir.

+ Yorum Gönder