+ Yorum Gönder
Türk Tarihi ve Türk Tarihi Sözlüğü Forumunda Şirket-i Hayriye Nedir- Tarihi Sözlük Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Şirket-i Hayriye Nedir- Tarihi Sözlük
  Şirket-i Hayriye

  Sultan Abdülmecid Hanın emriyle devlet ileri gelenleri, nazırlar, zenginler ve halk bu hisse senetlerini satın aldılar. Valide Sultanın 50, Abdülmecid Hanın 100 hisse aldığı, eserlerde kayıtlıdır. Kuruluşu bittikten sonra altı yıl süreyle Antuvan Kalaycıyan ve Agop Bilezikçiyan adındaki iki tüccara ihale edildi.

  Üsküdar ve Boğaziçi halkını İstanbul'a taşıyan eski vapur işletmeciliğine verilen ad.
  Bu işletmecilik sayesinde Boğaziçi yalıları arasında dostluklar kurulmuş, birbirinden uzak semtler arasında bağlantı sağlanmıştır.
  1850 yılında resmen kurulan Şirket-i Hayriye'nin sermayesi, her biri üçer bin kuruş olan 2000 hisseye bölünmüştü. 100 hisse alan Sultan Abdülmecid'in emriyle bütün devlet ileri gelenleri, zamanın zenginleri, şirketten hisse senedi aldılar. Mustafa Reşid Paşa şirketin bir halk şirketi olmasını istediğinden, idaresi altı yıl süreyle Antuvan Kalcıyan ve Agop Bilezikciyan adında iki tüccara ihale olundu.
  Kuruluşundan bir süre sonra çalışma alanını genişleten bu şirket, İzmit'e bile vapur işletmeye başladı. Buna bir de Tekirdağ hattı eklenince, Şirket-i Hayriye mahalli bir işletme olmaktan çıkarılarak imparatorluğun her yerinde çalışan büyük bir kuruluş haline geldi. Zamanla şirketin zararı arttı ve hissedarlar 19 Haziran 1944'de toplanarak şirketi Ulaştırma Bakanlığı'na devrettiler.
 2. Zahra
  Üye

  Padişah Abdulmecidin isteğiyle kurulan Şirketi Hayriye, Reşid Paşanın da desteğiyle büyümüş ve yük taşımacılığı da yapan Bir Anonim Şirket olmuştur. Bu Şirkette çalışan Kaptan aynı zamanda ilk Türk Kaptan Rıza Ömer olmuştur.
+ Yorum Gönder


şirketi hayriye nedir,  şirketi hayriye ne demek,  şirketi hayriye,  şirketi hayriye nedir kısaca,  şirket-i hayriye,  şirketiHayriye