+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Türk Tarihi Forumunda Çanakkale Savaşında Kaybolan Tabur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Çanakkale Savaşında Kaybolan Tabur
  Çanakkale Savaşında Kaybolan Tabur

  İnsanlık tarihinin en büyük savaşlarından olan Çanakkale Savaşı'nda kaybolan İngiliz askerlerinin sayısı 7000 civarındadır. Çanakkale'de yarım milyondan fazla asker hayatını kaybetti. Sadece İngiliz ordusunun kaybı 34.000 askerdi. Ancak bugün 27.000 askerin mezarı var.

  Tarih: 10 Ağustos 1915

  Yer: Çanakkale

  Olaya Şahit Olanlar: Yeni Zelandalı Askerler

  Olayı Rapor Edenler: istihkam Eri Künye No: 4/165 F. Reichard, istihkam Eri Künye No: l 3/416 R. Nevnes ve Künye Numarası verilmeyen istihkam Eri J.L. Newman

  Olayın Alındığı Yer: Râtselhafte Phanomene Dergisi Sayı: 64

  İngilizler askeri tarihlerinin en büyük yenilgilerinden birine adım adım yaklaşıyorlardı İngiliz komutanı Sir Hamilton, korkunç bir yenilgiye uğrayacağını sezmiş, savaşı kazanmanın tek şansını, taze kuvvetlerle birlikte yapılacak büyük bir saldırıda görmüştür.

  Kraliyet Norfolk Alayı, taze kuvvetlerin bir parçası olarak 29 Temmuz 1915de İngilterede gemilere bindirildiler. Ve Çanakkaleye doğru yola çıktılar. Savaşta her şey olabilirdi ama Norfolklular, Çanakkalede başlarına gelecek olayı asla düşünemezlerdi

  Sir Hamilton, Tekke ve Kavaktepelerine bir gece karanlığında ani ve hızlı bir saldırı yapmayı planlamıştı. Bu is için 12 Ağustos gecesi 54. Tümen ilerlemeye başladı. İçlerinde Norfolkluların Tugayı da bulunuyordu. Tepelerin yamacına kadar gelecekler ve şafak sökerken saldırmak üzere hazırlanacaklardı. Fakat, gece yürüyüşünün yapılacağı Küçük Anafartalar Ovası denilen yerde, Türk askerlerinin pusuya yattığı zannediliyordu. Bu yüzden Norfolkluların bir Tümeni önden giderek yolu açmak amacıyla, l 2 Ağustos öğleden sonra harekete geçti.

  Bu öncü Tümenin ilerleyişi, tam bir bozgunla sonuçlandı. Gelibolu Savaşında İngilizlerin gösterdiği şaşkınlık ve beceriksizliğin tipik bir örneğini verdiler. Öğleden sonra, saat 4de topçu desteği başlayacaktı ama 45 dakikalık bir gecikme oldu. Haberleşme hatası yüzünden gecikmeyi öğrenemeyen topçu desteği gereksiz yere, saatinden önce ateşe başladı ve boşuna ateş gücünü harcadı.

  Savaş alanı hiç incelenmemişti, İngiliz komutanlarının, arazi hakkında bilgileri yoktu. Hedefleri hakkında tam bir karara varamamışlardı. Haritaların çoğu son anda çalakalem çizilmişti ve yarımadanın diğer tarafını gösteriyordu. Ayrıca Türk kuvvetlerinin gücünden de habersizdiler.

  163. Tümen, gün ışığında çıplak ovayı geçmeye çalışmanın bariz bir hata olduğunu anladığında, ancak 900 metre kadar ilerleyebilmişti. 4. Norfolk Taburu onların gerisindeydi. Türklerin direnci, İngilizlerin tahmin ettiğinden çok daha büyüktü. İngiliz Tümeninin büyük bir kısmı yoğun makinalı tüfek atışı altında kaldığı için, olduğu yerde çakılmıştı. Ancak sağ tarafta yer alan 5. Norfolk Taburu daha az bir mukavemetle karşılaştığından ilerlemeye devam etti.

  Esrarengiz Bulutun İçine Doğru

  İşte, tam bu sırada, 22 kişilik Yeni Zelanda sahra birliğinin gözleri önünde, Norfolk Alayının 4. Taburuna bağlı askerler, karşılarındaki tepeye doğru yürümeye başladılar. Tepenin üzeri, ekmek somunu şeklinde beyaz bir bulutla kaplıydı, İngiliz askerleri, yavaş yavaş tepeye yaklaştılar ve bulutun içinde gözden kayboldular. Bulut yüzünden askerler görülmüyordu. Son asker de bulutun içine girdikten sonra, beyaz bulut yavaşça havalanmaya başladı ve rüzgarın aksi yönüne doğru hareket etti. Bulutun hareket etmesiyle birlikte tepenin üstü de, görüş alanına açılmıştı. Ama 4. Norfolk Taburundan hiç bir asker tepede görünmüyordu!

  Komutan Hamilton, İngiliz Savaş Bakanı Lord Kitchenere gönderdiği telgrafta, olaya şöyle anlattı: Savaş sırasında, 163. Tümen her bakımdan üstün olduğu bir anda, çok garip bir şey meydana geldi Türklerin zayıflamakta olan kuvvetlerine karşı, Albay Sir H. Beauchamp, cesur ve kendinden emin bir subay olarak büyük bir gayretle, hızla ilerledi ve savaşın en önemli kısmı böyle başladı. Mücadele iyice kızışmış ve iyice karışmıştı. Albay, 16 subayı ve 250 askeriyle önüne düşmanı katmış, hızla ilerlemesine devam ediyordu Daha sonra bunlardan hiç bir haber alınamadı. Ormanlık bölgeye hücum ettikten sonra gözden kayboldular ve sesleri de duyulmadı, içlerinden hiç biri geri dönmedi.

  267 kişi hiçbir iz bırakmadan kaybolup gitmişti

  Savaş sonunda bu Tabur kayıp ilan edildi. 1918 yılında Anadolu işgal edildiğinde, İngilterenin ilk talebi, bu Taburun iadesi olmuştu. Buna karşılık Türkler böyle bir Taburun varlığından haberdar olmadıklarını bildirmişlerdi.

  Bu Olayın Sonunda Yenilgi Kaçınılmaz Oldu

  O gün, öğleden sonra başlayan ilerleyişin başarısızlıkla sonuçlanması, Sir Hamiltonın savaşı kendi lehine döndürme ümidini de yok etmişti. Böylece, 1915 yılı sonunda Müttefik Kuvvetler, geri çekilerek, büyük bir yenilgiye uğradılar. Gelibolu Savaşı, 8,5 ay sürdü ve 46.000 askerin ölümüyle sonuçlandı. O zamanın savaşları için, bu korkunç bir rakamdı

  50 yıl sonra

  Çanakkale Savaşının bitmesinden 50 yıl sonra, olayın görgü tanıklarından üç Yeni Zelandalı asker ortaya çıktılar ve çok önemli bir açıklama yapmak istediklerini bildirdiler: Aşağıda anlatılanlar, 12 Ağustos 1915 tarihinde meydana gelmiş garip bir olayın dökümüdür sözleriyle başlayan bir rapor sundular. Raporda bu garip olayın ayrıntıları, tüm açıklığıyla anlatılmıştı. Raporlarını: Olayın 50. yılında, geç de olsa, aşağıda imzası olan bizler, anlattığımız bu olayın kelimesi kelimesine doğru olduğunu beyan ederiz sözleriyle bitiriyorlardı

  Olaya Dünya Basınında Geniş Bir Şekilde Yer Verildi

  Bu savaşta hayatta kalanlar, yaşadıklarını hiç bir zaman unutmadılar. Hatıralarını gelecek kuşaklara anlattılar. Savaşın tarihi yazıldı. Ölenlerin, yaralıların, kaybolanların sayısı tespit edildi.

  Şimdi o yılları yaşayan çok az sayıda insan kaldı O yıllarla ilgili unutulmayan pek çok şey oldu Fakat tek bir şey, özellikle unutulmadı. O da, Norfolk alayının garip bir şekilde kaybolan askerleriydi. 2. CANGÜLER
  Bayan Üye

  Çanakkale zaferinin altında yatmakta olay bir çok esrarengiz olaylar hala aydınlatamamıştır. Ama Müslüman alemi olarak bu cennet vatanın bize Yüce Allah tarafından bahşedildiğini bilmek bize gurur vericidir.
+ Yorum Gönder