+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Türk Tarihi Forumunda Çanakkale Savaşında Sıhhiye Hizmetleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Çanakkale Savaşında Sıhhiye Hizmetleri
  Çanakkale Savaşında Sıhhiye Hizmetleri

  Çanakkale Savaşında Sıhhiye Hizmetleri Nelerdır?


  Lojistik ve Sağlık Hizmetleri ile idari hizmetler, Çanakkale Muharebeleri boyunca ikinci bir savaş alanı oluşturacak ölçüde kritik bir alanı oluşturur.
  Sevk ve idareden, uygulanan strateji ve taktiğe kadar birçok hayati konuyu birinci derecede etkileyen lojistik şartlar, bilindiği gibi savaşların kaderi üzerinde tayin edici bir rol oynar. Çanakkale Muharebeleri’nde de, Türk tarafının imkansızlıklarına rağmen bu alanda gösterdiği performans, savunmayı ayakta tutan en önemli faktörlerden birini oluşturmuştur
  Yaralıların hastaneye yatırılmasında güçlükler çekilmekteydi. Çarpışmalar sırasında günde üç bin, hatta dört bin yaralı vakası olmuş, bunların bakımı ve yatırılması için memleket içi hastanelere sevkleri gerekmişti.Kıta Sargı Yerleri, ilk müdahaleyi yapıyordu. Yarası ağır olanlar Araba Durak Yerleri’ne gönderiliyor, buradan Büyük Sargı Yerleri’ne sevk ediliyorlardı.

  Büyük Sargı Yerleri, daha ağır yaralıları tedavi ediyor veya Tümen Sıhhiye Bölüklerine sevk ediliyorlardı. Tümen Sıhhiye Bölükleri yaralıların tedavisini, hatta ameliyatını yapıyor, gerekenleri veya yatak mevcudundan fazla olanları seyyar hastanelere ********.net veya menzil hastanelerine gönderiyordu. Yaralıların bir kısmı da memleket hastanelerine sevk ediliyordu. 5. Ordu’nun Sıhhiye teşkillerinde hasta nakliye aracı yoktu. Bu yüzden yaralıların muharebe sahası gerisine sıhhiye teşkilatlarına veya hastanelere nakilleri için nakliye arabaları veya erzak, cephane getiren nakliye kollarından faydalanılmaktaydı. Nakliyata yöre Türk halkı da arabalarıyla katkıda bulunmuşlardır
 2. CANGÜLER
  Bayan Üye

  Çanakkale savaşı esnasında sağlık hizmetleri çok kısıtlıydı. Sağlık hizmetlerinin yetersiz olmasından dolay birçok askerimiz bu nedenle ya sakat kalmıştır yada şehit düşmüştür.
+ Yorum Gönder