+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Türk Tarihi Forumunda Çanakkale Savaşında Kadınların Rolü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Çanakkale Savaşında Kadınların Rolü
  Çanakkale Savaşında Kadınların Rolü

  Çanakkale Savaşında Kadınların Rolü İle İlgili Bilgi  Tarih boyunca Türk kadını, her alanda erkeğiyle yan yana ve omuz omuza bulunmuştur. Çanakkale Savaşı'nda da birçok Türk kadın savaşçı, Mehmetçik ile birlikte çarpışmıştır.

  Kahramanlık destanının yazıldığı Çanakkale Savaşları'nda Türk kadınlarının sanıldığının aksine sadece cephe gerisinde değil, siperlerde de düşmana karşı Mehmetçiklerin yanında göğüs göğüse çarpıştığı ortaya çıktı.

  Konuyla ilgili ilk belgesel bilgilere Avustralya ve Yeni Zelanda arşivlerinde, Anzac askerlerinin Çanakkale’de siperlerde yazdıkları günlük ve mektuplarda rastlanmaktadır. Örneğin, The Age adlı Avusturalya gazetesinde, 8

  Eylül 1915 tarihinde şöyle bir haber yer almaktadır

  Büyük rol oynadı

  Türk kadını, cephede erkek kılığında düşmanla savaştı, cephe gerisinde ise askerlerin mermi ve erzak ihtiyaçlarını karşılayarak zaferin kazanılmasında büyük rol oynadı. Kadınlardan Mücahide Hatice Hanım, Anafartalar 56. Fırka’da silahıyla mücadele etti. Adı Ahmet’ti, şarapnel parçaları ve kurşunla 9 yerinden yaralandı. 70. Alay’ın komutanı Albay Hafız Hamit Bey’in kızı Nezahat Onbaşı ise babasıyla birlikte 3 yıl boyunca bütün savaşlara katıldı.
 2. CANGÜLER
  Bayan Üye

  Çanakkale savaşında insanlarımız büyük fedakarlık göstermişlerdir en büyük fedakarlıklardan bir kadınlarımızda büyük rolü vardır. Kadınlarımız gerekse cepheye sişlah taşıma olsun gerekse diğer hizmetler olsun Çanakkale zaferinde büyük rol oynamıştır.
+ Yorum Gönder


Canakkale savasinda kadinlarin oykuleri