+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Türk Tarihi Forumunda 2 Dünya Savaşında Türkiyenin Yeri Tutumu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  2 Dünya Savaşında Türkiyenin Yeri Tutumu
  2 Dünya Savaşında Türkiyenin Yeri Tutumu ile ilgili yazı, ikinci dünya savaşın da osmanlı zor durumda kalan ülkelerden birisidir ama osmanlı devleti genede çöküşe girmemiş ve başarılı bir mücadele vermiştir.


  -İkinci Dünya Savaşı döneminde Türkiye jeopolitik öneminden dolayı iki blok tarafından da savaşa çekilmek istendi. Ancak dış politikada barışçı bir politika izleyen Türkiye savaşın sonlarına kadar savaşa katılmayarak tarafsızlığını korudu. Bu arada her iki blokla da diplomatik ilişkilerini kesmedi.
  -1939 yılında Türkiye İngiltere ve Fransa ile yakınlaşma içine girince Almanya bu durumdan rahatsız oldu. Türkiye’ye karşı uzlaşmaz bir tavır sergiledi.
  -Sovyet Rusya da Alman tehlikesine karşı Türkiye’yi kendi yanına çekmek istiyordu.
  -Türkiye Akdeniz’in güvenliği için İngiltere ve Fransa ile antlaşma imzaladı. İtalya Almanya ve Sovyet Rusya bu durumdan memnun olmadı.
  -Balkanları ele geçiren Almanya’nın Türkiye için de büyük bir tehdit haline gelmesi üzerine Sovyet Rusya ile 1941’de saldırmazlık antlaşması yapıldı
  -İngiltere ve Fransa’nın Türkiye’nin savaşa girmesi konusundaki baskıları üzerine Almanya Türkiye’ye saldırmayacağına dair garanti verdi. 1941 yılında (bilgi yelpazesi) bu kez Almanya ile saldırmazlık antlaşması yapıldı.
  -1943’te İngiltere ile Türkiye arasında Adana’da bir konferans yapıldı. Adana Konferansı İngiltere ve Fransa ile ilişkileri daha da geliştirdi.
  -1943 yılında Kahire Konferansı’nda Türkiye yeniden savaşa girmeye zorlandı.
  -23 Şubat 1945’te Türkiye isteklerinin yerine getirilmesi üzerine formalite olarak savaşa girdi. Türkiye Almanya ve Japonya’ya savaş ilan etti ancak savaş zaten bitmek üzere idi.
 2. Acil

  2 Dünya Savaşında Türkiyenin Yeri Tutumu isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder