+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Türk Tarihi Forumunda Fahreddin Kutlu Bey dönemi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Fahreddin Kutlu Bey dönemi
  Fahreddin Kutlu Bey


  Kutlu Bey döneminde İslam’a karşı koyma konusunda büyük gayret gösteren Trabzon ordusu, Karakoyunlu ulusunu oluşturan boylardan birisi olan Duharluların beyi Yusuf Duharî’yi öldürerek kabilesini ve askerlerini yağma ederek halkını esir aldı. Bunun üzerine Kutlu Bey, Trabzon Komnenoslarından intikam almak için ordusu ile birlikte Trabzon üzerine yürüyüp onları mağlup etti ve esir edilen -kendilerine Oltu vadisinde de rastlanan- Duharluları da kurtardı.

  Ardından da Trabzon İmparatorunun kızı Despina Hatun’u[12] alarak geri döndü. Gerçekten de savaş gücü olmayan bir orduya sahip olan ve iç gailelerden başını kaldıramayan İmparator III. Aleksios ('Αλέξιος Γ΄ Μέγας Κομνηνός, Alexios III Megas Komnēnos), Bayındırlıların toprak, can ve mal kaybına sebep olan akınlarına karşı esaslı hiçbir başkaldırmada bulunamayarak, sonradan Trabzon için yegâne kurtuluş çaresi olarak kabul edilen bir önleme başvurdu. Bu önlem kendi kız kardeşi prenses Maria’yı Tur Ali Bey’in oğlu Fahreddin Kutlu Bey ile evlendirmesi idi. Böylece iki taraf arasında kurduğu akrabalık bağları sayesinde dostluk temin ederek bu yönden gelecek olan tehditleri önledi. Kutlu Bey’in gaza yaptığı bölgelerden birisi de Gürcistan’dı ki, buraya yaptığı akınlar sonucunda Atabekler yurdundan Ahıska Kalesi’ni ele geçirdi.

  Türkmen boylarından oluşan Akkoyunlular, 14. yüzyılda Diyarbakır yöresini yurt edindiler ve devlet kurmadan önce de bölgede etkili oldular. 1340'tan sonra Tur Ali Bey'in önderliğinde Anadolu, Suriye ve Irak içlerine akınlar düzenlediler. Trabzon İmparatorluğu topraklarını yağmaladılar. Trabzon imparatoru bu saldırılardan korunmak için kızını Tur Ali Bey'in oğlu Kutlu Bey’le evlendirdi.
 2. Acil

  Fahreddin Kutlu Bey dönemi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder