+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Türk Tarihi Forumunda Hünkar iskelesi antlaşması Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Hünkar iskelesi antlaşması
  Hünkar İskelesi Antlaşması Hakkında Bilgi
  Hünkar iskelesi antlaşması Osman lı devleti ve Rusya arasında yapılan bir antlaşmadır. bu antlaşma gereğince alınan yanlış bir bilgiden dolayı Suriye ye asker gönderilmiştir.

  8 Temmuz 1833'de Rusya ile Osmanli Devleti arasinda imzalanan andlasma.

  Gerek Yunanistan gerekse Arabistan yarimadasinda Osmanli Devletine büyük hizmetler yapmis olan Misir Valisi Mehmed Ali Pasa kendisine verilen yanlis bir haber üzerine Osmanlilara karsi oglu Ibrahim Pasa' nin kumandasinda Suriye tarafina asker sevk etmisti. Üç gün süreyle yapilan muharebede Misir askeri çoklugu ve intizamli olmasi sebebi ile galip gelmis hattâ Kütahya'ya kadar dayanmislardi. 14 Mayis 1833 de Osmanlilar ile Ibrahim Pasa arasinda Kütahya andlasmasi imzalandi. Fransizlar ve Ingilizler Müslümanlari birbirine düsürmek için Mehmed Ali Pasa'yi Osmanlilar'a karsi kiskirtiyorlardi. Bu sebepten Sultan Ikinci Mahmud Han Rusya ile Hünkar Iskelesi Andlasmasiyle ittifak akdine mecbur kaldi. Sultan Ikinci Mahmud Han'in mecburiyet sebebiyle yaptigi bu andlasmadan maksadi iyice bozulmus dejenere olmus olan Yeniçerileri intizamli hale getirmek ve kardes kani dökülmesine mani olmakti.


  8 Temmuz 1833 de imzalanan andlasma 6 açik ve biri gizli 7 maddeden mütesekkil olup 8 sene için geçerli idi. Andlasmanin açik maddelerinde; iki devletin sadece savunma maksadiyla bu andlasmayi imzaladigi herhangi bir savas vukuunda birbirlerine yardim edecekleri yardimi istiyenin digerinin masraflarini karsilayacagi sürenin 8 yili asmayacagi ve iki ay içinde onaylanmasi gibi hususlar bulunuyordu. Gizli maddede ise; Rusya bati ile savasa girdigi anda Osmanlilarin boğazlari batililara kapatacagi hususu vardi. Avrupa devletleri andlasmaya büyük tepki gösterdiler. Zaten mecburiyetlerden dogan andlasma tatbik edilmedi. 2. Emine
  Devamlı Üye

  İmzalanma tarihi 8 Temmuz 1933. Antlaşma çeşidi yardımlaşma ve saldırmazlık. Antlaşmanın yapıldığı taraflar Osmanlı İmparatorluğu ve Rusya İmparatorluğu. Bu anlaşma sonunda boğazlar sorunu ortaya çıkmıştır.
+ Yorum Gönder


hünkar iskelesi antlaşmasi kisa