+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Türk Tarihi Forumunda Paris antlaşması Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Paris antlaşması
  Paris Anlaşması Hakkında Bilgi
  Paris antlaşması bir çok maddeden oluşan ve her maddesinde farklı bir amaç bulunan bir antlaşmadır. bu antlaşmanın amacı her şeyi kararın ve adil olma yönünde çözüme kavuşturmaktadır.


  Kirim harbinden sonra, 30 Mart 1856 târihinde Osmanli Devleti ile Avusturya Fransa Ingiltere, Prusya, Rusya ve italya arasinda Fransa'nin bassehri Paris'te imzalanan sulh andlasmasi. Bu andlasmayla Kirim harbi sona erdi.

  Uzun müzâkerelerden sonra 34 madde olarak Paris andlasmasi imzalandi.


  Osmanli Devleti'nin toprak kaybina sebeb olmayan fakat siyâsî ve ekonomik zararina yol açan dis borçlanma sebebiyle Avrupa'ya bagimliligin kapisini aralayan Kirim harbi sonunda imzalanan Paris andlasmasi Avrupa devletlerinin Osmanli Devleti'nin iç islerine karismalarina sebeb oldu. Gayr-i müslimlerle ilgili maddeler konulmasi hattâ Osmanli Devleti'nde yapilacak islâhatlarin müsterek kefalet altina alinmasi bunun delili idi.

  Paris baris andlasmasiyla Kirim harbine son verilmek suretiyle Osmanli Devleti'nin daha fazla yipranmasi önlendiyse de hâkimiyeti altindaki Memleketeyn ve Sirbistan'a muhtariyet verilmekle Osmanli Devleti'nin hükümranlik haklari zedelendi ve devletin bölgedeki nüfuzu azaldi 2. Emine
  Devamlı Üye

  Bu antlaşmanın çeşidi barış antlaşmasıdır. İmzalanış tarihi 30 Mart 1856' dır. Bu antlaşma ile baştan kurulan uluslararası denge 1870 yılında Prusya'nın Fransayı yenmesi ve Alman Milli Birliğinin kurulmasına kadar devamını sürdürdü. Bu zamandan sonra da Avrupa'da Alman üstünlüğü başlamıştır.
+ Yorum Gönder