+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Türk Tarihi Forumunda Dandanakan Savaşı ne zaman yapıldı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Dandanakan Savaşı ne zaman yapıldı
  Dandanakan Savaşı neden yapıldı

  Dandanakan Savaşı tarihi  Dandanakan Savaşı (1040), Selçuklu Devleti'nin Gazne Devletini yendiği ve Gazne Devleti'nin çözülmesine yol açan savaştır. Bu savaştan sonra Gazne Devleti yıkılış dönemine girmiş, Selçuklu Devleti resmen kurulmuştur.

  Tuğrul ve Çağrı Bey'lerin gittikçe büyüyen Türkmen kuvvetleri Gazne şehirlerini tehdit edip, yağmalamaya başlamıştı. Gazne hükümdarı Sultan Mesud Selçuklu tehlikesine son vermek için çoğunlukla zırhlı askerlerden oluşan büyük bir ordu ile Selçukluların üzerine sefere çıktı.

  Gazne Ordusu, Serah'a yürüyüş sırasında Selçuklu Devletinin vur-kaçları ile yıpranmış, su ve yiyecek kaynakları da Selçuklu askerleri tarafından kesilmişti. Sonunda 23 Mayıs 1040'ta, Merv ve Serah arasındaki Dandanakan da iki ordu çatışmaya başladı.

  Üç gün süren savaş Selçukluların büyük galibiyeti ile sona ererken, Sultan Mesud 100 süvarisi ile canını zor kurtardı. Savaş, Selçukluların bölgede hakimiyetinin başlangıcı ve Büyük Selçuklu Devleti'nin kuruluşu olarak kabul edilir. Büyük Selçuklu Devleti'nin Anadolu yolundaki ilk adımıdır. Sultan Mesud, askerleri tarafından öldürülür.
 2. Acil

  Dandanakan Savaşı ne zaman yapıldı isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


dandanakan savaşı ne zaman oldu