+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Türk Tarihi Forumunda Kayı boyu Kayı Boyu'nun Anadolu'ya gelmesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Kayı boyu Kayı Boyu'nun Anadolu'ya gelmesi
  Kayı boyu nedir KayI boyu hakkında bilgi

  Oğuzların kayı boyu Osmanlı devletinin soyu  Kayı boyu, Oğuz Kağan Destanı'na göre Oğuzların 24 boyundan biri ve Kaşgarlı Mahmud'a göre Divân-ı Lügati't-Türk'deki yirmi iki Oğuz bölüğünden "İkincisi; "Kayığ"lardır.

  Oğuzların Bozok kolundan bir boydur. Osmanlı Hanedanı bu boydan gelmiştir. Reşidüddin'nin listesinde sembolleri şahin, yani şahinlerin en büyüğü olan akdoğan'dır.

  Kayı kelime anlamı olarak kuvvet ve kudret sahibi demektir. Kayı boyunun damgası, iki ok ve bir yaydan oluşur. Babası Gün Han ve dedesi Oğuz Han olan Kayı Han bu boyun ilk atasıdır.

  Kayı Boyu,Osmanlının kuruluş dönemlerinde Evrenos Gazi ve Hacı ilbeyi gibi beyleri ile balkanların fethinde büyük yararlılık göstermiş, Vardar ovası ve Kaza-i Cuma havarisine yerleşmişlerdir (Evrenos gazi ve Hacı İlbey'in aileleri bugün bile bilinmektedir).


  Kayı Boyu'nun Anadolu'ya gelmesi


  Moğol İmparatorluğu döneminde kaçan Süleyman Şah komutasındaki Kayılar ilk olarak 1227 yılında Anadolu'ya geldiler. Anadolu Selçuklu Devleti hükümdarı Alaeddin Keykubad, Kayıları Karacadağ ve bölgesine yerleştirdi. Kayılar bu sırada 50.000 kişiydiler.
 2. Acil

  Kayı boyu Kayı Boyu'nun Anadolu'ya gelmesi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


kayı boyunun damgası