+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Türk Tarihi Forumunda Çanakkale savaşı kara harekatı özet haritası Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Çanakkale savaşı kara harekatı özet haritası
  Çanakkale savaşı kara harekatı özet haritası

  çanakkale savaşı kara harekatı özet haritası1.jpgçanakkale savaşı kara harekatı özet haritası2.jpg 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Çanakkale savaşı kara harekatı özet haritası


  Çanakkale savaşı kara harekatı hakkında bilgi  Çanakkale Savaşları’nda Deniz Harekâtı’nın başarısızlığı umutları Kara Harekâtı’na çevirmişti.Daha 1 Mart’ta Yunanistan hiçbir şart altında Yunan askerinin İstanbul’a girmesine izin vermeyeceğini bildirerek bu tasarıyı önledi.  Londra’da ise ama seçkin bir birlik olan ve İngiltere’de bulunan 29’ncu Tümen’e hiçbir görev verilmemişti.


  Nihayet Mart’ta Kitchener Çanakkalecilerin tarafına kayarak 29’ncu Tümenin Ege’ye sevk edileceğini Mareşal sözünü geri alarak 18 Şubat’ta bu birliğin yerine o sırada Mısır’da bulunan Avustralya ve Yeni Zelanda Tümenlerinin gideceğini bildirmek zorunda kaldı.  Askeri durumu tetkik için Çanakkale’ye gönderilen General Sir William Birdwood kuvvetli bir ordunun karadan donanmayı desteklemesi gerektiğini bildiriyordu. Bu rapor Kitchener’in bütün tereddütlerini giderdi. 10 Martda 29’ncu Tümenin Ege’ye gönderileceğini açıkladı. Ayrıca bir Tümen de kendilerinin göndermeleri için Fransızları ikna edeceğini ilave ediyordu.


  Böylece Mısır’daki Anzac Tümenleri ile birlikte 70 bin kişilik bir kolordu bu işe ayrılmış oluyordu.


  Birdwood’un raporuna rağmen bu suretle Kara ve Deniz Kuvvetlerinin müşterek harekata başlamasının en iyisi olacağını hiç kimse aklına getiremiyordu.


  O sıralarda Londra’ya hakim olan bu kargaşalık ve belirsizliği Kitchener’in Güney Afrika savaşlarından eski bir arkadaşı General Sir Ian Hamilton’du.


  Donanma asıl saldırısını yapana kadar başarıya ulaşırsa yarımadaya zayıf bir kuvvet bırakıp doğrudan doğruya İstanbul üzerine yürüyecekti. Oradan İstanbul Boğazına çıkarılmış bir Rus Birliği ile birleşmesi umuluyordu.


  Türk tarafı ise müttefiklerin her hareketi gözleniyordu. Müttefik çıkarmasını bekleyen bir başka kişi ise 19. İhtiyat Tümeni’nin başında bulunan yarbay Mustafa Kemaldi.

 3. Zeyneb
  Bayan Üye
  Çanakkale Kara Savaşları Kısa Bilgi


  Düşmanlar, Boğaz’ın geçilmeyeceğini anlamış; savaşı karaya yöneltmeye karar vermişlerdir. Önce, karadaki birliklerle savaşa girişecekler, sonra da denizden ilerleyerek Boğaz’ı geçeceklerdi. Gelibolu Yarımadası’nda yedek göç olarak bulunan 19.Tümen Komutanı Mustafa Kemal, conkbayırı’nda dağılmış olan 17. Piyade Alayını toparlayarak düşmanı durdurdu. Binbaşı Mehmet Bey De düşmanların iç bölgeye girmesini önledi.

  26 Nisan 1915’te İngilizler, yeni çıkartmalar yaptılar. Ancak, hazırlıklı olan askerlerimiz, bu saldırıları önledikleri için düşman, Arı burnu kıyılarına çekilmek zorunda kaldı. Aynı gün, seddülbahri’deki düşman birlikleri yeniden saldırdılar. Askerlerimiz, 17 bin saldırganla göğüs göğse savaştı. Bu çatışmada 16 bin şehit verdik. Düşman askerlerinden de 14 bin asker yaşamını yitirdi. Düşmanlar, karada da başarı elde edememişlerdir.

  4 Haziran 1915’te 20 bin Fransız ve 31 bin İngiliz Askerinden oluşan iki kolordu, zırhlı araç desteğinde, genel bir saldırıya geçti. Bu çarpışmalarda her iki taraf da büyük kayıp verdi.12-13 Temmuz çarpışmaları öncesinde güçlendirilen birliklerimiz, bu tarihlerde düşmanları durdurdu ve eski yerlerine çekilmeye zorladı. Ordumuz, iki ayı aşkın sürede, 100 bin şehit vermiş; ama düşmanının Çanakkale Boğazı’nı geçmesini de engellemişti. Ne var ki özellikle İngilizler, Marmara denizine ulaşmak için her şeye hazır görünüyorlardı. Buna bağlı olarak birliklerini yeniden güçlendirdiler.

  Düşman, asıl çıkartmayı Anafartalar’a yapmaya; oradan conkbayırı ve Kocaçimen Tepesi’ni aşarak Boğaz’daki Akbaş limanına inmeyi planlıyordu. Bu duyum üzerine, 19, Tümen Komutanı Mustafa Kemal, Anafartalar Grup komutanlığına getirildi. Mustafa Kemal, kısa sürede hazırlıklarını tamamladı. 15 Ağustos 1915 tarihinden sonra sürdürülen yoğun saldırılarla düşman püskürtüldü ve Şahin Sırt’a kadar izlendi. Ancak çatışmalar, sonbahara değin sürdü. Düşman çok yorulmuş, çok kayıp vermişti. Bizim kayıplarımız da çoktu. Ocak 1916’da düşman gizlice çekilip gitmişti.

  Toplam 250 bin şehit verdiğimiz Çanakkale Savaşı’nda İngilizler 100 bin, Fransızlar da 50 bin asker yitirmişti. Ayrıca, milyarlar tutarında araç gereç kaybetmişlerdi. Askerlerimizin yiğitçe direnişi, kararlılığı ve yurtseverliği, dünyaya örnek oldu. Mustafa Kemal de bu savaşlarda büyük bir komutan olduğunu ortaya koydu

+ Yorum Gönder


çanakkale savaşı kara harekatı özet,  çanakkale savaşı kara harekatı özeti,  çanakkale savaşı kara harekatı,  çanakkale deniz savaşı,  çanakkale kara savaşları haritası,  çanakkale savaşı kara harekatı özet haritası